Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czechy

Europa potrzebuje Boga

- Europa potrzebuje Boga - stwierdził arcybiskup Pragi, kard. Miloslav Vlk, który wziął udział w zakończonym 11 maja środkowoeuropejskim regionalnym spotkaniu biskupów - sympatyków Ruchu Focolare w Brennej. Wzięło w nim udział pięciu biskupów z Czech oraz dwóch z Polski: abp Damian Zimoń i bp Piotr Libera.
Jak stwierdził Arcybiskup Pragi, konieczność współpracy zjednoczonego Kościoła i jednoczącej się Europy wynika z tego, że demokracja opiera się na podstawie, której sama nie potrafi sobie zapewnić. Tą podstawą jest uznanie godności człowieka. Zaś jedyną podstawą godności człowieka jest to, że został on stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Jeśli się Boga usunie z demokracji, to podepcze ona godność człowieka tak samo, jak wcześniej zrobił to komunizm i nazizm.
Ruch Focolare, nazywany oficjalnie Dziełem Maryi, działa w 182 krajach świata i liczy około 4,5 mln członków i sympatyków. Są nimi katolicy, a także reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich. Ich zasadnicze zadanie to budowanie jedności między osobami, społeczeństwami, warstwami społecznymi, narodami, a także religiami. Ruch Focolare powstał we Włoszech podczas II wojny światowej. Mniej więcej 20 lat później został oficjalnie uznany przez Stolicę Apostolską. Inicjatorką ruchu była Chiara Lubich, która do dziś pozostaje jego prezydentem.

Francja

Otwarto muzeum Roberta Schumana

Reklama

Z okazji Dnia Europy 7 maja w Scy-Chazelles koło Metz otwarto muzeum Roberta Schumana. Podczas uroczystości przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury - kard. Paul Poupard powiedział: „Powstanie wspólnoty europejskiej jest cudem, którego dotychczas brakowało w beatyfikacyjnych dokumentach Schumana”. Muzeum mieści się w odrestaurowanym domu, w którym mieszkał jeden z ojców zjednoczonej Europy.
Jak zapowiedział rzecznik prasowy diecezji Metz, 29 maja zostanie zamknięty na szczeblu diecezjalnym trwający od 1990 r. proces beatyfikacyjny francuskiego polityka. Następnie dokumenty zostaną przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Jak się podkreśla, beatyfikacją „osobiście zainteresowany” jest Papież Jan Paweł II.
Robert Schuman uważany jest za jednego z „ojców założycieli” wspólnoty europejskiej. Urodził się w 1886 r. w Luksemburgu. Był adwokatem w Metz, deputowanym departamentu Mozeli, a następnie francuskim ministrem spraw zagranicznych i premierem w latach 1947-48. Schuman był jednym z inicjatorów Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która 9 maja 1950 r. położyła podwaliny pod późniejszą Wspólnotę Europejską i obecną UE. Był także jednym z sygnatariuszy traktatu elizejskiego (1963), ustanawiającego nowe zasady pokojowej współpracy Niemiec i Francji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Bp Karpiński odwiedził parafie polonijne

Reklama

W dniach 7-11 maja przebywał w Stanach Zjednoczonych bp Ryszard Karpiński, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. Okazją do wyjazdu były uroczystości odpustowe 8 maja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w najstarszej polonijnej parafii pod tym wezwaniem w Cleveland, w stanie Ohio. Biskup odwiedził też trzy inne parafie polonijne w tym mieście i zatrzymał się w Chicago.
Z okazji tegorocznego odpustu biskup Cleveland Anthony Pilla specjalnym dekretem nadał kościołowi rangę sanktuarium diecezjalnego. Uroczystościom przewodniczył bp Karpiński, który w wygłoszonej homilii powiedział, że decyzja ta jest dowartościowaniem skarbu wiary naszych rodaków, którzy od kilku pokoleń na tym miejscu modlą się i za wstawiennictwem św. Stanisława otrzymują łaski.
Parafia pw. św. Stanisława BM w Cleveland powstała w 1873 r., a istniejący tu kościół wzniesiono w latach 1886-91.
Przechowywana jest w nim relikwia Patrona świątyni, przywieziona w 1969 r. przez ówczesnego metropolitę krakowskiego - kard. Karola Wojtyłę. Parafię prowadzą Franciszkanie z prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z siedzibą w mieście Pulaski, w stanie Wisconsin. Obecnie proboszczem jest o. Michael Surufka OFM, który do pomocy ma dwóch wikariuszy.
W Chicago był m.in. w nowym sanktuarium pw. Matki Bożej Szczyrzyckiej, prowadzonym przez Cystersów w Willow Springs, i w parafii św. Konstancji. W bazylice św. Jacka wziął udział w spotkaniu ok. 60 duszpasterzy polonijnych z całej archidiecezji chicagowskiej z miejscowym metropolitą - kard. Francisem George’em OMI oraz z bp. Tomaszem Paprockim i biskupem seniorem Tadeuszem Jakubowskim.
Kardynał przedstawił trudną sytuację Kościoła w społeczeństwie amerykańskim, które staje się coraz bardziej „antychrześcijańskie”. Podziękował również Kościołowi w Polsce za kapłanów i kleryków przybywających do miejscowego Seminarium im. Biskupa Abramowicza, dodając, że w najbliższym czasie udzieli święceń kapłańskich 15 diakonom, z których czterech pochodzi z Polski.
Bp Karpiński podziękował z kolei Kardynałowi za możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu, za jego opiekę nad wiernymi z Polski oraz za zgodę na rozpowszechnianie w archidiecezji czasopisma katolickiego Niedziela wraz z jej edycją lokalną Niedziela w Chicago.

Rzym

Ks. Silvio Sassi, 54-letni wykładowca etyki komunikowania w Instytucie Teologii Moralnej na rzymskiej Akademii Alfonsjańskiej, został wybrany nowym przełożonym generalnym Towarzystwa Świętego Pawła. Pauliści realizują swoje powołanie prowadzeniem ewangelizacji przez środki masowego przekazu. Prowadzą ożywioną działalność wydawniczą na kilku kontynentach, publikując oprócz książek także filmy, płyty, czasopisma.
Ks. Sassi jest szóstym następcą beatyfikowanego w 2003 r. założyciela Zgromadzenia - ks. Jakuba Alberione.
Nowy generał Paulistów święcenia kapłańskie otrzymał w 1977 r. Ukończył studia teologiczne na Międzynarodowym Kolegium Franciszkańskim „Seraphicum” w Rzymie. Studiował też m.in. na paryskiej Sorbonie (naukowe podstawy i teorie komunikowania) i w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Paryżu.

Rosja

W Rosji ukazał się pierwszy przekład Ewangelii wg św. Łukasza na język czukocki. Wydano go staraniem działającego w tym kraju od początku lat 90. Instytutu Tłumaczeń Biblii.
W połowie minionej dekady ukazały się fragmenty Ewangelii Łukaszowej w języku czukockim w formie małej książeczki. Obecny pełny przekład Ewangelii wydano w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Nad przekładem pracowali specjaliści z Sankt Petersburga i rodzimi mieszkańcy Czukotki zajmujący się literaturą.
Literacki język czukocki, należący do rodziny paleoazjatyckiej, znajduje się jeszcze na etapie formowania, dlatego przekład Ewangelii na ten język wspiera i wnosi nowe ważne elementy do tego procesu. Według ostatniego spisu ludności, posługuje się nim w Rosji ok. 15 tys. osób.

Niemcy

Patronami Światowego Dnia Młodzieży w 2005 r. będą Trzej Królowie, których relikwie przechowywane są w katedrze kolońskiej, a także święci: Urszula, Albert Wielki, Edith Stein oraz bł. Adolph Kolping. Poinformował o tym abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który przebywał w Kolonii w ramach przygotowań do spotkania młodzieży świata z Papieżem Janem Pawłem II. ŚDM odbędzie się w dniach 11-21 sierpnia 2005 r. pod hasłem: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2).
„Święci związani z Kolonią mogą stanowić dla młodzieży wzór do naśladowania w wierze” - powiedział abp Ryłko. Dodał, że „dawniej młodzież była spokojniejsza i bardziej ustabilizowana, później miała nastawienie raczej buntownicze (...). Dziś natomiast jest to pokolenie poszukujące” - podkreślił w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Wyjaśnił, że Światowy Dzień Młodzieży chce odpowiedzieć na te egzystencjalne pytania, a młodzi mogą się wiele nauczyć z doświadczeń świętych, chociażby tych związanych z Kolonią.

Tydzień na świecie

Wiadomość o spotkaniu Jana Pawła II z George’em W. Bushem, planowanym na 4 czerwca br., przyjął z zadowoleniem kard. Roberto Tucci. W tradycyjnym czwartkowym komentarzu przed mikrofonami Radia Watykańskiego jego były dyrektor oświadczył, że spotkanie to będzie bardzo ważne. Zdaniem kard. Tucciego, wojna dwóch cywilizacji nie jest nieunikniona, „robimy jednak wszystko, aby do niej doszło”. „Jeżeli jest ktoś, kto zabiega, aby tak się nie stało, to jest nim bez wątpienia Jan Paweł II” - stwierdził kard. Tucci.

Rada Kościołów w USA uważa, że polityka prezydenta George’a Busha jest „niebezpieczna”. W opublikowanym 11 maja w Waszyngtonie liście do prezydenta Busha Rada Kościołów USA apeluje, by przekazał kontrolę Iraku w ręce ONZ, bo jest to jedyna droga do osiągnięcia trwałego pokoju.

Dominikanki z północnowietnamskiej diecezji Thai Binh będą wreszcie mogły publicznie nosić habity i wykonywać swą posługę zakonną. Po 50 latach władze państwowe oficjalnie uznały to zgromadzenie.

Niemiecka policja aresztowała twórcę wirusa komputerowego Sasser, który na początku maja zainfekował miliony komputerów na całym świecie. Okazał się nim 18-letni uczeń z Roteburga.

Ujawniane są nowe fakty w bulwersującej sprawie traktowania przez żołnierzy amerykańskich i brytyjskich irackich więźniów. Wkrótce rozpocznie się pierwszy proces żołnierza armii USA oskarżonego o te czyny. Skutkiem tych informacji jest najniższe od czasu wyborów poparcie dla prezydenta Busha.

Śmierć w Iraku zbiera żniwo. 8 maja zginęli dwaj polscy żołnierze: st. chor. Marek Krajewski w wypadku samochodowym, a kpt. Sławomir Stróżak od wybuchy miny-pułapki. Sytuacja nadal jest niespokojna. Walki trwają w wielu miejscowościach. W Internecie zamieszczono film, na którym terroryści muzułmańscy ścinają głowę amerykańskiemu cywilowi.

Zamach w stolicy Czecznii - Groznym. Zginął prorosyjski prezydent Ahmad Kadyrow i 30 innych osób. Władze rosyjskie oskarżają czeczeńskich separatystów i zapowiadają zemstę.

Premier Izraela Ariel Szaron odwołał swoją wizytę w USA. Oficjalnie dlatego, że chce mieć więcej czasu na przygotowanie swojego planu wycofywania Izraela ze Strefy Gazy. W Izraelu trwają stracia między wojskiem a Palestyńczykami. 11 i 12 maja zginęło kilkunastu żołnierzy izraelskich.

Opozycja kubańska krytykuje George’a Busha za kroki, które podjął względem imigrantów kubańskich. Chodzi o ograniczenia w przekazywaniu pieniędzy rodzinom żyjącym na wyspie i reglamentację odwiedzin. Zdaniem obserwatorów, przyczyni się to do powiększenia biedy wśród Kubańczyków.

Spadło poparcie dla rozszerzenia UE w starych krajach członkowskich. Najbardziej niechętni Polsce i innym krajom są Niemcy.

W Kenii szaleją powodzie. Liczba poszkodowanych wynosi już 40 tys.

Amerykańska administracja wprowadziła 11 maja sankcje gospodarcze wymierzone w Syrię, którą oskarża o wspieranie międzynarodowego terroryzmu.

Białoruskie KGB uderzyło w dwie organizacje pozarządowe i jedną niezależną gazetę. Pretekstem do przeszukań i konfiskaty komputerów był antyprezydenckie ulotki, które pojawiły się w Grodnie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej
CZYTAJ DALEJ

Kielce: rusza bezpłatny autobus turystyczny na Święty Krzyż

2025-07-05 14:53

[ TEMATY ]

sanktuarium

wakacje

Kielce

Święty Krzyż

bezpłatny autobus

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Od dzisiaj kursuje bezpłatny komfortowy autokar na Święty Krzyż. Pojazd w każdy weekend wakacji umożliwi turystom i wiernym sprawne dotarcie do najstarszego sanktuarium w Polsce. Autobus będzie dostępny do 28 września.

Jest to inicjatywa samorządu województwa świętokrzyskiego oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej.
CZYTAJ DALEJ

Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego [Zaproszenie]

2025-07-05 17:38

Krzysztof Bagiński

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Barokowy kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus otwiera się na osoby, które chciałyby poznać jego historię. Od jutra, czyli 6 lipca rusza “Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”, które związane jest z opowieściami o wrocławskiej perle baroku przy muzyce organowej.

Wydarzenie odbywać się będzie cyklicznie w wakacyjne weekendy. Przewodnikiem po świątyni będzie Krzysztof Bagiński - organista. Pierwsze takie spotkanie zaplanowane jest na 6 lipca na godz. 16:00, a w następnych tygodnia będą to już lipcowe i sierpniowe soboty i niedziele. -Nie są to wydarzenia stricte organowe. Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje będzie to “muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”. Słowo “muzyczne” stanowi w tym przypadku dodatek, bo podstawowym założeniem jest odkrywanie kościoła uniwersyteckiego - mówi Krzysztof Bagiński, dodając: - Idea zrodziła się podczas moich obserwacji osób, które przychodzą oglądać nasz piękny kościół. Czasami opowiem o czymś i zauważam, że ludzie są zachwyceni tym, co widzą i słyszą. A kościół uniwersytecki jest taką perłą wśród kościołów, wzbudza zachwyt i zdziwienie nad tym, co się ogląda. Dlaczego więc - pomyślałem, żeby nie dać możliwości poznania tajemnic naszej świątyni szerszemu gronu?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję