Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Kościół to drużyna

– Boże, prowadź nas w grze zespołowej, według przepisów, do zwycięstwa – i tego sportowego, tu na ziemi, ale przede wszystkim tego ostatecznego kiedyś w niebie – powiedział bp Andrzej Przybylski w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 9 listopada Mszy św., podczas której poświęcił sztandar Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa.

– Cała Częstochowa i nie tylko jest dumna z tego wszystkiego, co kojarzy się z RKS-em Raków, jest szczęśliwa z ostatnich sukcesów i ze 100-letniej historii Rakowa. Bardzo się cieszę, że w ten rok 100-lecia będzie również wpisana ta uroczystość poświęcenia sztandaru – przyznał na rozpoczęcie biskup. Wskazał, że „w poświęceniu nie chodzi tylko o to, żeby pokropić sztandar wodą święconą, ale (...) żeby oddać pod opiekę samego Boga waszą szkołę, całą jej historię, wszystkich ludzi, którzy ją tworzą czy wreszcie całe środowisko RKS Raków”.

Maciej Orman/Niedziela

W kazaniu bp Przybylski zwrócił uwagę, czego piłkarze mogą nauczyć się od Kościoła. Zauważył, że zdrowe i sprawne ciało to za mało, ponieważ potrzebne są jeszcze dusza i duch. Zaznaczył, że siłą Kościoła jest Duch Święty. – Każdemu z was potrzebna jest siła ducha – powiedział, zwracając się do uczniów. W tym kontekście przypomniał również biblijną walkę Dawida z Goliatem.

Biskup Przybylski podkreślił, że „Kościół jest drużyną, zespołem”. – Można mieć jedenastu wspaniałych piłkarzy, ale jeżeli oni nie będą tworzyć komunii, nie będą zgraną drużyną, to może nie wystarczyć do zwycięstwa – przypomniał. Wyjaśnił, że „przez przyjęcie Komunii św. Bóg chce nas uzdolnić, byśmy byli drużyną w dobrym, w miłości i prawdzie”. – Jezus stworzył drużynę Apostołów i posłał ich, żeby razem głosili Ewangelię – dodał. Pozostając w analogii piłkarskiej, duchowny wskazał, że „kapitanem w Kościele jest papież, a głównym trenerem – Jezus”.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski odniósł konieczność przestrzegania przepisów gry w piłkę nożną do zachowywania Dziesięciu Przykazań i życia zgodnie ze słowem Bożym. – Przepisem dla nas, ludzi wierzących, jest Ewangelia, dlatego spotykamy się w kościele, żeby słuchać słowa Bożego. To nie są tylko jakieś historyjki z życia Jezusa. To są przepisy, które mówią nam, jak mamy grać w życiu, żeby dostać się do nieba – podkreślił.

Reklama

Duchowny wskazał, że „Kościół to wspólnota, która prowadzi nas do ostatecznego zwycięstwa, czyli do zbawienia”. – Nawet jeżeli zrobicie wielkie sportowe kariery, nie będziecie żyć wiecznie. I co potem? (...) To nie jest tak, że znikniemy, ale możemy wygrać życie – i to życie wieczne – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski zaznaczył również, że „każdy sztandar dla wspólnoty to znak jej tożsamości”. – To jest sztandar, który gromadzi, buduje komunię, prowadzi do zwycięstwa (...), ale to wszystko potrzebuje też Bożej opieki i Bożej mocy – podsumował.

Maciej Strożek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa, przyznał, że poświęcenie sztandaru jest bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej i całego klubu. – Sztandar jest dla nas symbolem pewnych idei, które staramy się na co dzień wpajać naszym uczniom – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”. W związku z pandemią dyrektor życzył młodzieży zdrowia i możliwości nauki „w normalnych warunkach”.

Maciej Orman/Niedziela

Placówka powstała w 2016 r. w myśl rozwoju projektu Akademii Rakowa. Tak jak w każdej szkole państwowej realizowana jest tutaj podstawa programowa. Zwiększono jedynie – do szesnastu tygodniowo – liczbę godzin wychowania fizycznego. Szkoła Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa może się pochwalić występami swoich uczniów na najwyższym poziomie rozgrywek w kategoriach wiekowych: U-18, U-17 i U-15 .

Poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa w roku szkolnym 2021/2022 tworzą: Dominik Sławuta – dowódca, Łukasz Józefczyk – chorąży i Kamil Sostalski – asysta.

Reklama

– Szkoła daje bardzo dobrą możliwość rozwoju. Jest tutaj dużo dobrych nauczycieli – powiedział „Niedzieli” Dominik Sławuta. Zaznaczył, że RKS Raków to silny zespół, z którym wiąże przyszłość. Łukasza Józefczyka bardzo motywują do treningów sukcesy pierwszej drużyny Rakowa. – Cieszę się z tego, gdzie jestem i widzę siebie w Rakowie za parę lat – przyznał. Bardzo pozytywnymi wrażeniami z czasu spędzonego w szkole podzielił się także Kamil Sostalski. – Dużo się rozwinąłem i oby tak dalej – mówił. Życzył uczniom sukcesów w nauce i w zdawaniu matur, a Rakowowi jak największej liczby zwycięstw.

Maciej Orman/Niedziela

Awers sztandaru szkoły jest koloru czerwonego. Na środku znajduje się biały orzeł w złotej koronie wykonanej techniką haftu. Nad godłem białymi literami wyszyto napis: „Rzeczpospolita Polska”, a pod godłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Rewers został wykonany z tkaniny w kolorze białym. W centralnej części widoczny jest herb RKS Raków Częstochowa. Nad herbem umieszczono napis: „Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego”, wyszyty czerwonym haftem. Pod herbem widnieje wyszyty większymi literami napis: „RKS Raków Częstochowa”. Głowicę sztandaru stanowi srebrny dwustronny orzeł w złotej koronie i ze złotymi pazurami. Drzewiec sztandaru z okuciem został wykonany z naturalnego, jasnego drewna. W głównej części osadzono pamiątkowe gwoździe w postaci pięciu tarcz herbowych, wykonane z żółtego metalu.

2021-11-10 16:05

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg woli procesy. Rekolekcje o uzdrowieniu wewnętrznym

Pod hasłem: „W Jego ranach jest nasze zdrowie” (Iz 53, 5) trwają w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie rekolekcje o uzdrowieniu wewnętrznym, które prowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Siloe”.

– Duch Święty jest duchem radości i jedną z oznak uzdrowienia wewnętrznego jest radość. Jeżeli potrafisz się radować, jeżeli uwielbiasz Boga, to znaczy, że w jakimś sensie jesteś już uzdrowiony – powiedział na ich rozpoczęcie Wiesław ze wspólnoty „Siloe”, przypominając słowa św. Pawła: „Radujcie się zawsze w Panu!” (Flp 4, 4).

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję