Reklama

Kościół

Ks. Cisło: problemy ekonomiczne wielu chrześcijan potęgują liczbę samobójstw ojców rodzin

W Libanie zapewnienie dziecku możliwości chodzenia do szkoły to koszt 20 dolarów miesięcznie - podkreśla ks.. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, wskazując szczególnie na konieczność wsparcia edukacji dzieci i młodzieży.

[ TEMATY ]

Liban

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

EpiskopatNews

Konferencja Prasowe PKWP przed Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Konferencja Prasowe PKWP przed Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W niedzielę 14 listopada Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku przeżywany jest pod hasłem: "Solidarni z Libanem". Kraj zmaga się z potężnym kryzysem ekonomicznym i społecznym.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Obchodzony jest w każdą drugą niedzielę listopada, a jego organizatorem jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W tym roku Dzień Solidarności przypada 14 listopada i obchodzony jest już po raz trzynasty. Krajem dotkniętym cierpieniem, na który PKWP chce zwrócić szczególną uwagę w tegorocznych obchodach, jest Liban.

- Od ponad 2 lat mamy w Libanie trudną sytuację ekonomiczną. Brak stabilizacji politycznej przekłada się na życie tamtejszych chrześcijan. Napływ uchodźców z Palestyny i Syrii przyniósł destabilizację tego kraju - mówi w rozmowie z Family News Service ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Niestety kryzys ekonomiczny przyniósł kolejne tragedie, także wśród chrześcijan, którym coraz trudniej zdobyć pieniądze na utrzymanie, żywność i edukację swoich dzieci. Zgodnie z danymi PKPW w Iraku liczba chrześcijan z 1,5 mln w 2003 r. spadła teraz do poniżej 100. tys. - To samo może czekać Liban. W kraju Cedrów ktoś kto normalnie zarabiał 2 tys. dolarów, dzisiaj otrzymuje niespełna 120 dolarów. Miesięczny koszt posłania dziecka do szkoły w Libanie to 20 dolarów. Ponad 1500 takich placówek może zostać zamkniętych przez brak funduszy - tłumaczy ks. prof. Cisło.

Jak wyjaśnia dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przed kryzysem ekonomicznym co najmniej 200 tys. uczniów uczęszczało do libańskich szkół katolickich. Dziś rodzice nie mają pieniędzy na opłacanie czesnego w placówkach oświatowych.

- Maronicki patriarcha kard. Béchara Boutros Raï stwierdził w jednym z wywiadów, że ponad 1500 szkół może być zamkniętych z powodu braku funduszy – dodaje ks. prof. Waldemar Cisło.

Reklama

Coraz częściej dochodzi do samobójstw - ojcowie, którzy nie mogą posłać swoich dzieci do szkół, nie są w stanie pogodzić się z brakiem funduszy i targają się na swoje życie. Pandemia zaostrzyła w wielu miejscach świata i tak trudną sytuację chrześcijan. - W wielu radykalnych krajach afrykańskich oskarżano chrześcijan o roznoszenie wirusa, chciano w ten sposób ograniczyć działalność misjonarzy - podkreśla w rozmowie z Family News Service ks. prof. Cisło.

Pomoc humanitarna płynie z całego świata. Potrzebne jest mleko w proszku oraz leki. Zdarza się, że za medykamenty trzeba zapłacić równowartość miesięcznej pensji osiąganej w „budżetówce”.

Do tej pory PKPW udało się przeprowadzić kilkanaście projektów. „Paczka dla Aleppo”, „Chleb dla Syrii, Wakacje od wojny i złych wspomnień”, „Polskie Dzieci Dzieciom Syrii” - to tylko niektóre z akcji.

Jak można przyłączyć się do pomocy i jak najlepiej przeżyć ten dzień solidarności z Libanem?

- Potrzebna jest przede wszystkim modlitwa. W tym kraju brakuje spokoju, aby chrześcijanie mogli przetrwać. Ważna jest też pomoc materialna - ofiary można wpłacać na konto 65 1020 1068 0000 1502 0147 7132 (PKO BP Oddział 6 w Warszawie) albo wysyłając SMS o treści: „Ratuję” na numer 72405.

Podziel się cytatem

Family News Service

2021-11-14 08:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja Legnicka w gronie sygnatariuszy akcji „Dar dla Aleppo”

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Dolny Śląsk

bp Kiernikowski

Aleppo

dar dla Aleppo

Ks. Piotr Nowosielski

Deklarację podpisuje biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Deklarację podpisuje biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

2 marca we Wrocławiu podpisana została Deklaracja, łącząca chrześcijan z Dolnego Śląska we wspólnym dziele pomocy mieszkańcom Aleppo w Syrii. Wśród sygnatariuszy tego wydarzenia, którego celem jest odbudowa i wyposażenie szpitala, jest też diecezja legnicka, reprezentowana przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję