Reklama

Watykan - Polska

Z Chrystusem na ulicach miast

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poznać z bliska najcenniejszy skarb

Pragnę przede wszystkim wyrazić wielką radość z tego, że jestem dzisiaj z Wami tutaj, w domu Pani Jasnogórskiej, Matki polskiego narodu. Cieszę się, że razem z Wami mogę świętować w tym sławnym Sanktuarium maryjnym uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, Jej chwalebnego Syna, który jest zawsze obecny pośród swoich uczniów, jak długo trwa postać tego świata, pod świętymi postaciami chleba i wina: ze swoim Ciałem, swoją Krwią i ze swoim Bóstwem.
Dziękuję więc abp. Stanisławowi Nowakowi i pozdrawiam go serdecznie: zaproszenie, które łaskawie zechciał do mnie skierować, pozwoliło mi poznać z bliska najcenniejszy skarb Waszej ojczyzny - częstochowskie Sanktuarium. Nieraz zadawałem sobie pytanie, myśląc o Was, Drodzy Polscy Przyjaciele, skąd pochodzi ta nadzwyczajna siła Waszego narodu, który w swojej długiej i chwalebnej historii przeszedł przez tyle trudności, tyle przeciwności. Myślę szczególnie o czasach współczesnych, kiedy wolność Waszego ludu, przede wszystkim możliwość otwartego i publicznego wyznawania wiary chrześcijańskiej i katolickiej, została mocno okaleczona, a czasami wręcz całkowicie unicestwiona, w imię ateistycznego, a więc sprzecznego z ludzką naturą reżimu.
historia i realia Waszego życia pokazują, że tu, na Jasnej Górze, znajduje się ostateczne i prawdziwe wyjaśnienie Waszego zwycięstwa w historycznych próbach czasu, szczęśliwie przebytych przez Wasz drogi naród: to Jezus Chrystus i Jego Najświętsza Matka z Jasnej Góry.

Wspólnie chwalić Pana

Można więc zrozumieć, z jak wielką radością przybywam tutaj, do tego wspaniałego Sanktuarium, byśmy mogli - prowadzeni przez Matkę Najświętszą - wspólnie chwalić Pana i umocnić się w poczuciu radosnej przynależności do Kościoła, poddani łagodnemu panowaniu Odkupiciela człowieka. Jednakże nie tylko adorujemy Go i padamy przed Nim na kolana wtedy, kiedy ogarnięci jesteśmy ciszą tabernakulów, w przytulnym spokoju sanktuariów i kościołów. Chcemy prócz tego przyjąć z wiarą i mocą poświadczyć Jego obecność, Jego słowo, Jego prowadzenie także w miastach, wobec wszystkich ludzi, na drogach publicznych, na placach całego świata, w historii każdego z nas.
Takie jest bowiem znaczenie celebracji eucharystycznej i uroczystej procesji Bożego Ciała, które dziś przeżywamy. Kiedy my, wierzący, wyznajemy, że tylko Chrystus może dać sens życiu człowieka, jego zaangażowaniu, wszelkim instytucjom politycznym i społecznym, to wtedy obecność Chrystusa rozszerza się z tabernakulum na ulice miast, na szpitale, szkoły i wszystkie miejsca, w których się spotykamy i gdzie pracujemy.
Jestem ogromnie rad, że w kontekście tej radosnej Liturgii mogę przynieść Wam pozdrowienie i błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II. On, który tak wiele razy modlił się w tym miejscu do Królowej Nieba, jest wśród nas duchowo obecny: ze swoim głębokim nabożeństwem do umiłowanej Matki Jasnogórskiej, ze swoją miłością do Jezusa Eucharystycznego, z żywym i mocnym przywiązaniem do swojej ojczyzny i rodaków. Ojciec Święty świętuje dziś uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej w swojej katedrze św. Jana na Lateranie, w łączności z całym Kościołem. Po Mszy św. wyruszy wraz z wiernymi z Bazyliki św. Jana na Lateranie w procesji z Najświętszym Sakramentem do Bazyliki Matki Bożej Większej, najstarszej w chrześcijańskim świecie Bazyliki maryjnej.
Nasze zgromadzenie pozostaje więc w niemal jednoczesnej harmonii z Ojcem Świętym, wspominając także 25. rocznicę jego pierwszej podróży apostolskiej, którą jako papież odbył do swojej ojczyzny. Ofiarujemy mu w tym momencie nasz szacunek i miłość oraz szczególną modlitwę we wszystkich jego intencjach, za wszystkie jego plany i za tę szczególną misję powierzoną mu przez Boga, która sprawia, że przyjmuje on na siebie obawy i oczekiwania, radości i trudy, cierpienia i nadzieje całego świata.

Tajemnica Eucharystii

Dzisiejsza liturgia słowa ukazuje nam jeszcze raz wielką tajemnicę, którą celebrujemy. Słuchaliśmy słów św. Pawła, który przypomina polecenie dane przez Chrystusa Apostołom w czasie Ostatniej Wieczerzy: „Czyńcie to na moją pamiątkę!” (por. 1 Kor 11, 24-25). Eucharystia jest „pamiątką”, która utrwala na wieki zbawczą Ofiarę Chrystusa. Także my jesteśmy zaproszeni do udziału w Ofierze Chrystusa, która odnawia się każdego dnia na ołtarzu, abyśmy mogli przyjąć dar zbawienia i sprawić, by przyniósł owoce w naszym życiu.
W ewangelicznym opisie św. Łukasza został nam przypomniany wielki „znak” rozmnożenia chleba. Ten nadzwyczajny cud, dokonany przez Jezusa dla nakarmienia tłumów (por. Łk 9, 16-17), zapowiada inny pokarm i inny napój. Jezus karmi całą ludzkość, ofiarując nam swoje Ciało i swoją Krew, aby dać człowiekowi życie Boże.
Przez tajemnicę Eucharystii Jezus rozszerza na wszystkie miejsca i na każdy czas Ofiarę, jaką złożył z siebie samego dla zbawienia świata. Nieustannie karmi spragnioną Boga ludzkość przez Ofiarę Eucharystyczną, której figurą była ofiara chleba i wina złożona przez Melchizedeka (por. Rdz 14, 18-20). Przez te sakramentalne znaki Chrystus jest wciąż obecny w swoim Kościele, rozciągając swoje królestwo miłości i pokoju na całą ludzkość, a nawet na całe stworzenie. Przez uroczystą procesję, którą za chwilę wspólnie przeżyjemy, chcemy wyrazić właśnie tę naszą wiarę i naszą miłość do Pana obecnego wśród nas. Chcemy sami uznać i ukazać to wszystkim naszym braciom, że w pokornym znaku konsekrowanej Hostii ukazuje się nam sam Chrystus, jedyny Zbawiciel świata.
Do tej postawy wiary i miłości względem Jezusa rzeczywiście obecnego wśród nas zaprasza nas Dziewica Maryja, którą Ojciec Święty nie wahał się nazwać „Niewiastą Eucharystii” (por. encyklika Ecclesia de Eucharistia, 53). Rzeczywiście, „w »pamiątce« Kalwarii jest obecne to wszystko, czego Chrystus dokonał przez swoją mękę i śmierć. A zatem nie brakuje również tego, co Chrystus uczynił dla Matki ku naszemu pożytkowi. To Jej właśnie powierza umiłowanego ucznia, a w nim powierza każdego z nas: »Oto syn Twój!«. Podobnie mówi do każdego z nas: »Oto Matka twoja!« (por. J 19, 26-27). Przeżywanie w Eucharystii pamiątki śmierci Chrystusa zakłada także nieustanne przyjmowanie tego daru. Oznacza to, że - na wzór Jana - przyjmiemy do siebie Tę, która za każdym razem jest nam dawana za Matkę. Oznacza jednocześnie podjęcie zadania upodabniania się do Chrystusa w szkole Matki i zgodę na to, aby nam towarzyszyła” (tamże, n. 57).
Przygotujmy się do uczestniczenia w tej Eucharystii i do przeżywania procesji Bożego Ciała, przyjmując Chrystusa do naszego życia w taki sposób, jak robiła to Dziewica Maryja. Naśladujmy Jej przykład dyspozycyjności wobec woli Bożej; pozwólmy, by to Ona towarzyszyła nam w tej pielgrzymce wiary i miłości do
Chrystusa przez ulice świata, i przede wszystkim postarajmy się usłyszeć zaproszenie, które Ona nieustannie kieruje do nas wszystkich, uczniów Jej Syna: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).
Święta Dziewico, Królowo Polski, Matko Kościoła, pomóż nam być autentycznymi uczniami Twojego Syna - Jezusa, naucz nas przyjmować Jego słowo w naszym życiu i głosić Jego Ewangelię zbawienia pośród naszych braci. Pani Jasnogórska, módl się za nami! Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję