Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak poznać Boga – wykład na Angelicum

Już jutro odbędzie się drugi w tym roku akademickim wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Wykład wygłosi prof. Jean-Luc Marion (Uniwersytet Chicago/Akademia Francuska), laureat Nagrody Ratzingera.

Wykład zatytułowany „Fenomenologiczna otwartość Objawienia” rozpocznie się o godzinie 16:30 (CET) w Auli Minor na uniwersytecie Angelicum i będzie transmitowany na żywo.

W trakcie wykładu prof. Marion opowie o znaczeniu słowa „Objawienie”, które pozostaje niejasne ze względów historycznych i ideowych. Najbardziej oczywistym problemem, jakie ono nasuwa, jest pytanie: czy Objawienie stanowi irracjonalny dodatek do naszej wiedzy o Bogu, a więc jest wydarzeniem, w którym wiara zastępuje rozumienie? Czy też może Objawienie – wzmocnione przez wiarę – jest autentycznym sposobem poznania Boga? Ujmując problem inaczej: czy jest możliwe, by poznać Boga poprzez akt miłości skierowany ku Niemu?

Prof. Jean-Luc Marion urodził się 3 lipca 1946 w Meudon we Francji. Jest historykiem filozofii, fenomenologiem i teologiem rzymskokatolickim. Obejmował katedry zarówno na Sorbonie, jak i na Uniwersytecie w Chicago. Został nagrodzony Grand Prix du Philosophie de l'Académie Française w 1992 r., Nagrodą Karla Jaspersa w 2008 r., a także Nagrodą Ratzingera w 2020 r. Jean-Luc Marion jest byłym uczniem Jacquesa Derridy, swoją myśl filozoficzną opiera na teologii patrystycznej i mistycznej, fenomenologii i filozofii współczesnej. W listopadzie 2008 r. został mianowany Członkiem Akademii Francuskiej, gdzie objął miejsce numer 4, wcześniej zajmowane przez nieżyjący już kardynała Jean-Marie Lustiger'a. Wśród jego wielu książek znajdują się takie pozycje, jak Idol i dystans (1977), Bóg bez bycia (1991) czy Będąc danym. Esej z fenomenologii donacji (1997).

Biorący udział w wykładzie stacjonarnie proszeni są o zarejestrowanie się pod linkiem.

Wykład będzie transmitowany na żywo pod adresem: https://youtu.be/ozjXUlluQFM

Comiesięczne otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, Rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.

Reklama

W ramach tegorocznego cyklu swoje wykłady wygłoszą: Lord John Alderdice, Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Bishop Robert Barron, and Stanisław Grygiel.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Fundacja Świętego Mikołaja jest współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski.

2021-11-17 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wykład prof. Johna Milbanka

[ TEMATY ]

Wykłady Janopawłowe

Teologia Polityczna

Już dziś kolejny wykład z serii JP2 Lectures, który wygłosi prof. John Milbank, twórca ruchu Radical Orthodoxy i wykładowca Uniwersytetu w Nottingham.

Wykład zatytułowany będzie: „Cnota, integralizm i prymat tego, co społeczne w katolickiej myśli politycznej”. Będzie to piąty w tym roku akademickim 2021/22 wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum.

CZYTAJ DALEJ

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej

2022-10-02 19:38

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Andrzej Duda

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej będących członkami NATO ws. prób nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

My, Prezydenci Europy Środkowo–Wschodniej, Państw, których przywódcy odwiedzali Kijów w czasie wojny, będąc naocznymi świadkami rosyjskiej agresji, nie możemy milczeć w obliczu rażącego pogwałcenia porządku międzynarodowego przez Federację Rosyjską, dlatego wydajemy poniższe oświadczenie:

CZYTAJ DALEJ

Żywy Różaniec u Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

2022-10-03 10:54

ks. Waldemar Wesołowski

Tradycyjnie już, od 30 lat, w pierwszą sobotę października do Krzeszowa pielgrzymują róże Żywego Różańca.

- Mamy naszą modlitwą wzniecać ogień, który będzie miał moc rozświetlić i ogrzać te przestrzenie, gdzie panuje mrok duchowy, gdzie serca ludzkie potrzebują ognia, żaru – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas dorocznej pielgrzymki żywego różańca do Krzeszowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję