Reklama

Niedziela w Warszawie

Dziękowali za beatyfikację

Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia odbyło się dzisiaj w katedrze warszawsko-praskiej.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski. Na początku do ołtarza wniesiono w procesji relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Bp Kamiński we wstępie do liturgii polecił diecezjan również opiece i wstawiennictwu bł. matki Elżbiety Czackiej i wyniesionemu na ołtarze wczoraj w Katowicach bł. ks. Janowi Masze.

W homilii bp Jacek Grzybowski zwrócił uwagę na fakt, że kiedy myślimy o Jezusie, to najczęściej nie wyobrażamy Go sobie jako Króla i Władcę. Chrystusa postrzegamy przez pryzmat obrazów propagowanych przez filmy i seriale o Nim. Widzimy więc Jezusa albo jako małe, nowonarodzone Dzieciątko, bądź też jako postawnego mężczyznę, przemierzającego Galileę i mówiącego o Królestwie Bożym lub jako umęczonego okrutną męką Zbawiciela.

- Jak wyobrazić sobie Jezusa tak, jak o Nim mówi dziś Apokalipsa – że jest Alfą i Omegą, Tym, który był, który jest i który przychodzi, Wszechmogącym, Logosem, Sensem, Treścią, Mocą i Słowem, przez które wszystko się stało? – zastanawiał się, nawiązując do dzisiejszej liturgii słowa warszawsko-praski biskup pomocniczy. – W takich słowach w niektórych miejscach Biblia mówi o Jezusie. To Chrystus Król, który wszystko stworzył, bo jest najwyższym Władcą wszelkiego stworzenia – dodał.

Bp Grzybowski przytoczył fragment homilii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, w którym Prymas Tysiąclecia mówił, że królowanie Chrystusa wyraża się trojako: jako mającego władzę prawodawczą, sądzenia i karania, bo do Niego należy sprawiedliwość. – Tyle tylko, że to pojęcie Chrystusa jest dziś dla nas ukryte. Trudno nam Go sobie wyobrazić. Bardziej widzimy Jezusa jako człowieka. To jeszcze nasza wyobraźnia jest w stanie nam ukazać. A w Biblii teksty mówiące o majestacie Chrystusa są bardzo metaforyczne – wskazał hierarcha i postawił pytanie: - Co one oznaczają? Jaka to jest Istota, która jest zasadą wszystkiego?

Reklama

- Bardzo trudno to ująć w słowa. Ta moc Chrystusa jest w nas obecna przez wiarę. Jezus jest Królem i posiada swoje Królestwo. Kard. Wyszyński, mówiąc o Królestwie Chrystusa, które jest duchowe uczył, że jeśli Król jest ukryty to trzeba dojść do tego, jakie jest Jego Królestwo – zaznaczył kaznodzieja i dodał że na tym polega istota dialogu Jezusa z Piłatem z dzisiejszej Ewangelii.

- Jezus mówi, że jest Królem. W takiego Króla trzeba uwierzyć – umęczonego, królującego z Krzyża. Do Jego królestwa wchodzi się przez pokutę, wiarę, chrzest. Istotą Królestwa Chrystusa jest pokorna, wewnętrzna przemiana. W przeciwieństwie do królestwa szatana. W nim jest przemiana przewrotna – kamienia w chleb – parafrazował słowa Prymasa Tysiąclecia bp Grzybowski.

Hierarcha podkreślił za bł. kard. Wyszyńskim, że od momentu kuszenia Jezusa przez szatana rozpoczęła się walka Królestwa Bożego i królestwa szatana. - Chleb chce się przemienić z kamienia – taka postawa oznacza królestwo szatana. Tu się kończy zachwyt mas. Ubogi Król zostaje ostatecznie sam na Krzyżu – zwrócił uwagę bp Grzybowski.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zachęcał obecnych w katedrze do uczenia się ciągle na nowo realizowania prawdziwego Królestwa Chrystusa. – Jest to Królestwo miłości czynnej, która realizuje się nie w słowach, ale w czynach. To Królestwo jest ukryte w Kościele. Tego Chrystusa czcimy. On jest dla nas Przewodnikiem, Pasterzem i Królem – wskazał bp Grzybowski.

Przed Mszą św. wykład pt. „Znaczenie prymasostwa kardynała Stefana Wyszyńskiego dla Kościoła i Polski” wygłosiła dr Ewa Czaczkowska z UKSW. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wolność wewnętrzną Prymasa Tysiąclecia, która była fundamentem wszelkich jego inicjatyw duszpasterskich, a która osiągnęła swoją pełnię w czasie uwięzienia w Stoczku Warmińskim.

2021-11-21 16:04

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczył, jak patrzeć oczyma Boga

Bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie w dniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

W praskiej katedrze licznie zgromadziły się siostry loretanki, obchodzące w tym roku stulecie założenia zgromadzenia przez bł. Ignacego, a także nadzwyczajni szafarze Komunii św. i wielu wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję