Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 30/2004

Ojciec Święty w Les Combes w Alpach

Ojciec Święty w Les Combes w Alpach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

O znaczeniu ciszy w życiu człowieka

Reklama

Rola i znaczenie ciszy oraz jej miejsce w życiu współczesnego człowieka były przedmiotem rozważań Jana Pawła II przed modlitwą Anioł Pański 11 lipca w Les Combes.
Na wstępie bp Giuseppe Anfossi, pasterz diecezji Aosta, obejmującej gminę Introd i leżące w jej granicach Les Combes, podziękował Dostojnemu Gościowi za kolejny, dziesiąty już pobyt w tym miejscu. „Cieszymy się, że właśnie tutaj nabierasz sił do dalszej pracy w Watykanie” - powiedział bp Anfossi, dodając, że szczególny powód do zadowolenia mają osoby starsze i chore, dla których postawa Papieża jest wielkim świadectwem. Zapewnił, że modlą się one o zdrowie i siły dla niego.
Ojciec Święty podziękował władzom kościelnym i samorządowym za słowa powitania i przyjęcie, podkreślając swą duchową łączność z chorymi i potrzebującymi. Nawiązując następnie do miejsca spotkania, powiedział, że „w tej oazie spokoju, w obliczu cudownego widowiska przyrody, łatwo się doświadcza, jak bardzo pożyteczna jest cisza, dobro dzisiaj coraz rzadsze”. Zwrócił uwagę, że różnorodne możliwości kontaktów i wymiany informacji, jakie proponuje dzisiejsze społeczeństwo, stwarzają niekiedy ryzyko braku miejsca na skupienie, aż po uczynienie ludzi niezdolnymi do przemyśleń i modlitwy.
„W rzeczywistości tylko w milczeniu człowiek jest w stanie słuchać w głębi sumienia głosu Boga, który naprawdę go wyzwala” - mówił dalej Papież. Dodał, że właśnie wakacje mogą pomóc odkryć na nowo i rozwijać ten niezbędny duchowy wymiar istnienia ludzkiego. Zaznaczył, że doskonałym wzorem słuchania Boga, który przemawia do serca człowieka, jest Najświętsza Maryja Panna. „Do Niej się zwracamy, myśląc o sanktuariach maryjnych Doliny Aosty i o wizerunkach Maryi Panny, znajdujących się na drogach i szlakach” - powiedział Ojciec Święty. Przypomniał, że za kilka dni Kościół będzie obchodził święto Matki Bożej Królowej Karmelu i prosił Ją, aby pomogła nam dostrzec w pięknie stworzenia odbicie chwały Bożej i aby zachęcała do zdążania z całą energią ku duchowemu szczytowi świętości.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił m.in. miejscowych Salezjanów, do których należy ośrodek w Les Combes, będący obecną jego rezydencją. Pozdrowił również pielgrzymów po francusku i po polsku oraz życzył wszystkim dobrej niedzieli i udanych wakacji.
Do rodaków Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam wreszcie obecnych tu Polaków. Ale moje szczególne pozdrowienie kieruję dzisiaj z tego miejsca szczególnej piękności - spod Monte Bianco (włoska nazwa szczytu Mont Blanc, czyli dosłownie Biała Góra) do gór mojej młodości - do Tatr, Beskidów, Bieszczadów i wszystkich ludzi, którzy tam zamieszkują. Szczęść Boże moim rodakom”.
Polacy odpowiedzieli na te słowa chóralnymi okrzykami: „Kochamy Ciebie”, a obecni tam harcerze zawołali trzykrotnie: „Czuj, czuj, czuwaj!”.

Jan Paweł II przekaże do Moskwy ikonę Matki Bożej Kazańskiej

Reklama

Ikonę Matki Bożej Kazańskiej - jedną z największych świętości Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) - przekaże 28 sierpnia br. Jan Paweł II Patriarchatowi Moskiewskiemu w geście dobrej woli. Poinformowała o tym 10 lipca francuska agencja prasowa AFP, powołując się na wypowiedź dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquina Navarro-Vallsa.
Sprawa przekazania tej ikony Kościołowi rosyjskiemu ciągnie się od wielu lat. M.in. w sierpniu 2003 r., gdy Papież miał udać się do Mongolii, przewidywano, że zatrzyma się on na krótko właśnie w Kazaniu - stolicy Republiki Tatarskiej, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej - i uroczyście wręczy wizerunek patriarsze moskiewskiemu Aleksemu II. Ale częściowo ze względu na stan zdrowia Jana Pawła II, a jeszcze bardziej z powodu niechętnego nastawienia kierownictwa RKP nie doszło ani do podróży papieskiej, ani tym bardziej do przekazania ikony.
Patriarcha i jego najbliższe otoczenie nie tylko nie przyjęli propozycji spotkania z Ojcem Świętym i przyjęcia narodowej relikwii, ale rozpętali kolejną falę oskarżeń pod adresem Kościoła katolickiego i Stolicy Apostolskiej, zarzucając im tradycyjnie prozelityzm i ekspansję na „kanonicznym obszarze prawosławnym”, jakim jest - według nich - Rosja.
Joaquin Navarro-Valls powiedział, że kilka tygodni temu Ojciec Święty oznajmił Patriarsze moskiewskiemu, że pragnie zwrócić mu ikonę, „tak bardzo czczoną przez naród rosyjski”. Rzecznik podkreślił, że dzień 28 sierpnia został wybrany dlatego, że - według kalendarza juliańskiego, obowiązującego w RKP - wypada wtedy święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, odpowiadające uroczystości Wniebowzięcia (15 sierpnia, według kalendarza gregoriańskiego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Orędzie do papieskiej rady „Iustitia et pax”

Ubóstwo na świecie

Skrajne ubóstwo, dotykające wiele milionów ludzi, jest przyczyną wielkiego zaniepokojenia społeczności międzynarodowej, podzielanego również przez Kościół, który stara się pomagać najbiedniejszym. Przypomniał o tym Jan Paweł II w specjalnym orędziu do przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” (Sprawiedliwość i Pokój) - kard. Raffaele Renato Martino. Okazją do wystosowania tego dokumentu było odbywające się w Watykanie seminarium międzynarodowe pod hasłem: Ubóstwo i globalizacja: finansowanie rozwoju, realizacja celów tysiąclecia.
„Kościół popiera postawiony przed laty cel zmniejszenia do 2015 r. o połowę liczby ludzi żyjących w biedzie” - zapewnił w swym przesłaniu Ojciec Święty. Podkreślił, że za pośrednictwem wielu organizacji katolickich Kościół sam uczestniczy w niesieniu pomocy najbiedniejszym. Jednocześnie Papież zaznaczył, że „chociaż wiele już zrobiono, by zmniejszyć ciężar długów, nękających biedne kraje, trzeba jeszcze wiele uczynić, jeśli państwa rozwijające się mają uniknąć paraliżujących skutków niedoinwestowania, a kraje bogate mają wypełnić obowiązek solidarności z mniej szczęśliwymi braćmi i siostrami w innych częściach świata”.
Jan Paweł II wyraził przekonanie, że jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie pomocy zagranicznej, i zapewnił, iż Kościół zachęca także do innych inicjatyw podejmowanych przez różne agendy ONZ i rządy poszczególnych krajów. Zwrócił przy tym uwagę, że „wsparcie finansowe ze strony bogatych narodów nakłada na jego odbiorcę obowiązek okazania odpowiedzialności za użytek zrobiony z tej pomocy. (...) Jestem przekonany, że rządy krajów zarówno bogatych, jak i biednych poważnie potraktują swoje obowiązki wobec siebie i swych narodów” - podkreślił Papież.

Kondolencje po śmierci prezydenta Austrii

Papież Jan Paweł II wyraził ubolewanie w związku ze śmiercią prezydenta Austrii Thomasa Klestila. „Łączę się w głębokim bólu z narodem austriackim” - napisał Papież w telegramie kondolencyjnym i zapewnił, że poleca prezydenta Klestila miłosierdziu dobrego Boga, Pana życia i śmierci, „wypraszając dla niego hojną zapłatę za wkład na rzecz ludzi”.
Również sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano wyraził szczery żal z powodu nieoczekiwanej śmierci prezydenta Austrii. Podkreślił, że w służbie dyplomatycznej, a także jako głowa państwa, Thomas Klestil „zawsze działał dla dobra narodu austriackiego oraz na rzecz współpracy międzynarodowej”. „Opierając się na wartościach inspirowanych wiarą chrześcijańską, służył państwu i społeczeństwu” - napisał kard. Sodano, prosząc Boga „o zapłatę w niebie za jego wysiłki”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Życiodajna modlitwa

2025-07-22 10:21

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe Stock

Francuski sługa Boży Henri Caffarel, założyciel ruchu małżeńskiej duchowości Équipes Notre-Dame, często był zapraszany do głoszenia rekolekcji w seminariach duchownych. Przyjmował te zaproszenia i z wielkim przejęciem wygłaszał nauki.

Pewnego razu pojechał na jeden dzień na francuską prowincję, do grupy seminarzystów, którzy poprosili, aby porozmawiał z nimi o tym, czego rodziny oczekują od księdza. W drodze powrotnej nie był z siebie dymny, ponieważ nękało go pytanie, dlaczego nie udało mu się przekonać przyszłych kapłanów do tego, że to modlitwa jest konieczna i najważniejsza, i że to o niej trzeba rozmawiać z ludźmi. Analizował spotkanie i zrozumiał, że bardziej przemawiają do młodych argumenty o służbie ludziom, ubogim, ciemiężonym, ale dużo mniej o prymacie modlitwy ponad tymi działaniami. Napisał list do seminarzystów.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny. 

Według dekretu abp. Józefa Kupnego od 1 lipca w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu nowym proboszczem został ks. Mariusz Dębski, który zastąpił na tym urzędzie ks. Edwarda Leśniowskiego, który był proboszczem tej parafii przez ostatniej 38 lat i osiągnął już wiek emerytalny. Wraz z mianowaniem nowego proboszcz odbywa się obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego nowego proboszcza. Obrzędowi temu zazwyczaj przewodniczy ksiądz dziekan. Taki obrzęd zaplanowano na sumę odpustową. Obecny na Eucharystii ksiądz dziekan Wiesław Karaś odczytał oficjalnie dekret i wypowiedział słowa: “Drogi Księże Proboszczu! Twojej pasterskiej pieczy Arcybiskup Wrocławski powierzył troskę o tutejszą parafię. Niech Duch Święty uzdolni cię do wielkodusznego podjęcia duszpasterskich zadań. Głoś słowo Boże, aby wierni umocnieni w wierze, nadziei i miłości wzrastali w Chrystusie. Gromadź swych parafian wokół ołtarza, aby wszyscy - starsi i młodzi, ubodzy i bogaci, gorliwi i obojętni religijnie - odnajdywali w Eucharystii źródło uświęcenia życia i poprzez nią oddawali chwałę Ojcu. Otaczaj ojcowską miłością ubogich i chorych, ożywiaj w sercach wiernych apostolskiego ducha i zachęcaj ich do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Zarządzaj też roztropnie dobrami materialnymi powierzonymi twej pieczy.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję