Reklama

Kościół

USA: troje sług Bożych bliżej beatyfikacji

Biskupi amerykańscy, obradujący od 15 listopada w Baltimore na swym dorocznym zjeździe, zajęli się 17 bm. m.in. sprawą beatyfikacji trojga swych rodaków, żyjących w XX wieku. Są to: Charlene Marie Richard i Robert Pelafigue z diecezji Lafayette w stanie Luizjana oraz Joseph Dutton z diecezji Honolulu na Hawajach.

[ TEMATY ]

USA

beatyfikacja

ipopba/Fotolia.com

Zgodnie z prawem kanonicznym biskupi ich diecezji: J. Douglas Deshotel z Lafayette i Larry Silva z Honolulu poprosili o „konsultacje i głosowanie” wszystkich zgromadzonych hierarchów, którzy spełnili ich prośbę. Szereg miejscowych mediów, np. Yahoo czy katolicka agencja CNA przybliżyły postaci tych kandydatów na ołtarze.

Charlene Marie Richard urodziła się 13 stycznia 1947 w katolickiej rodzinie afroamerykańskiej w Richardzie w stanie Luizjana (jej nazwisko pokrywa się z nazwą miasta). Jej dziesięcioro braci i sióstr wspomina ją jako „pełną uśmiechu i życia” wielka miłośniczkę m.in. św. Teresy z Lisieux. W czasie nauki w szkole średniej zapadła kolejno na trzy śmiertelne choroby, połączone z wielkimi cierpieniami: białaczkę, raka szpiku kostnego i systemu limfatycznego. Podczas pobytu w szpitalu ofiarowała wszystkie swe cierpienia codziennie „za innych”. Gdy do umierającej już 12-letniej dziewczynki przychodził kapłan z Najświętszym Sakramentem, za każdym razem pytała go: „Ojcze, za kogo mogłabym dziś ofiarować swoje cierpienia”. Zmarła 11 sierpnia 1959 i zaraz po śmierci ludzie zaczęli nazywać ją „małą świętą z Cajun [region w południowej Luizjanie, zamieszkiwany głównie przez osadników francuskich i ich potomków].

Obecny biskup Lafayette podkreślił w swej petycji, że „to dziecko stało się dla nas wszystkich natchnieniem do właściwego rozumienia słów Chrystusa, iż «kto chce iść za Mną, niech weźmie swój krzyż» (Mk 8, 34)”.

Auguste Robert Pelafigue, podobnie jak Richard, mieszkał w Luizjanie, ale urodził się 10 sierpnia 1888 koło Lourdes we Francji. Gdy miał kilka lat, cała rodzina przeniosła się do Arnaudville w stanie Luizjana. Jako nauczyciel ewangelizował dzieci, chodząc od domu od domu i organizując im różne zabawy. Żywił głębokie nabożeństwo do Serca Jezusowego, toteż utworzył w Arnaudville Koło Apostolstwa Modlitwy, przenosząc na miejscowy grunt organizację, powstałą we Francji i szerzącą cześć do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Reklama

„Wszyscy, którzy go znali, nazywali go «Nonco» [Wujek}, gdyż był jakby wujkiem dla każdego, kto znalazł się w zasięgu jego działań” – powiedział CNA Charles Hardy, przewodniczący fundacji im. „Nonco Pelafigue”, stawiającej sobie za zadanie dalszą realizację programu sługi Bożego.

Podziel się cytatem

Według rozmówcy agencji, Pelafigue „niezmordowanie starał się pomagać wielu ludziom, szczególnie tym nieszczęśliwym, szerząc zarazem nabożeństwo do Najświętszego Serca”. Będąc nauczycielem uczył przede wszystkim religii. Codziennie uczestniczył we Mszy św. a w swych dłoniach zawsze trzymał różaniec. Za tę działalność Pius XII odznaczył go w 1953 medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Znający go ks. Daniel Bernard powiedział, że „Nonco Pelafigue był żywym przykładem tego, co to znaczy być prawdziwym chrześcijaninem”. Zmarł 6 czerwca 1977 – właśnie w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Reklama

Joseph Dutton urodził się 27 kwietnia 1843 w rodzinie protestanckiej w Stowe w stanie Vermont. Gdy miał 4 lata, jego rodzina przeniosła się do Janesville w stanie Wisconsin. Przyszły kandydat na ołtarze wziął udział w Wojnie Secesyjnej (1861-65), walcząc po stronie Unii, gdzie awansował do stopnia kapitana.

Według biskupa Silvy, który przedstawił jego sprawę w Baltimore, „Dutton po powrocie z wojny przeżywał wstrząs, który współczesna medycyna określa jako PTSD (zespół stresu pourazowego). Spowodowało to jego rozstanie się z żoną i popadnięcie w alkoholizm”. Jednakże na początku 1880 rozpoczęło się jego nawrócenie. W wieku 40 lat przeszedł na katolicyzm, potwierdzając na chrzcie swe imię Józef. Wstąpił też do klasztoru trapistów w Kentucky, ale wkrótce stwierdził, że nadaje się do bardziej „aktywnego życia”.

Zafascynowany historią i przykładem przyszłego świętego – o. Damiana (Józefa de Veuster, 1840-89) z Molokai, wyjechał na Hawaje i tam zaczął z nim współpracować, pomagając chorym na trąd. Św. Damian zaczął go nazywać swoim „bratem” i gdy sam zachorował i czuł zbliżającą się śmierć, stwierdził: „Teraz mogę odejść z tego świata, bo brat Józef zajmie się moimi sierotami”. Tak też się stało. Po śmierci kapłana, zarażonego trądem, Dutton został w Molokai, kierując domem dla chłopców „Baldwin House”. Jego działalność zainspirowała wielu ówczesnych Amerykanów, w tym także prezydentów Woodrowa Wilsona i Theodora Roosevelta. Dutton zmarł tuż przed swymi 88 urodzinami, 26 marca 1931.

Według relacji biskupa Silvy, przed śmiercią sługa Boży dziękował Bogu za wszystkie łaski, mówiąc, że „Molokai było radosnym dla mnie miejscem, gdzie szczęśliwie zakończyłem swoje życie”.

Petycjom o beatyfikacje sług Bożych towarzyszą zazwyczaj relacje nt. cudów, przypisywanych ich wstawiennictwu. Gromadzi je bp Jerome Listecki z Milwaukee, przewodniczący komisji episkopatu ds. kanonizacji, który je sprawdza. Jest wśród nich m.in. wiadomość o uzdrowieniu pewnej kobiety z Chicago, która twierdzi, że jej potencjalnie śmiertelna choroba mózgu ustąpiła zaraz po położeniu rąk na grobie Charlene M. Richard. Opisała to m.in. platforma Yahoo za dziennikiem „Lafayette Daily Advertiser”.

Podziel się cytatem

2021-11-22 18:36

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: biskupi obradują nt. nadużyć seksualnych, imigracji i młodzieży

[ TEMATY ]

USA

pedofilia

imigranci

Zerophoto/Fotolia.com

Specjalną Mszą z modlitwami za ofiary nadużyć seksualnych w Kościele rozpoczęło się 14 czerwca zebranie plenarne katolickich biskupów Stanów Zjednoczonych. W ten sposób pragnęli oni odpowiedzieć na apel Franciszka oraz wezwali wiernych do uczestnictwa w podobnych liturgiach w całym kraju.

W czasie dwudniowych obrad hierarchowie zastanawiali się nad przyszłorocznym Synodem Biskupów dotyczącym młodych. Wysłuchali również podsumowania półrocznej pracy grupy roboczej ds. imigracji. Wskazano na dotychczasowe osiągnięcia w postaci pomocy duszpasterskich, duchowych oraz politycznych na rzecz uchodźców, m.in. walki z wyolbrzymionym strachem przed ich napływem. Dodano jednak, iż trzeba jeszcze doprecyzować, co znaczy miłosierdzie i sprawiedliwość względem migrantów w USA.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję