Świętowanie 20 lat Akcji Katolickiej w parafii Chrystusa Odkupiciela rozpoczęło się Mszą św. w intencji jej członków i całej parafii w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
O błogosławieństwo dla parafialnej AK modlił się ks. kan. Andrzej Kniaź, który przed 20 laty, jako proboszcz i dziekan świdnicki wsparł początki jej działalności. Mszę św. koncelebrowali: obecny duchowy opiekun członków Akcji ks. Jarosław Chmura i ks. proboszcz Piotr Stańczak, który wygłosił okolicznościowe kazanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Jezus Chrystus Król, to Ten sam, który przychodzi na świat w szopie betlejemskiej, a przy Jego narodzinach chóry anielskie wyśpiewują program Jego działalności: >Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom dobrej woliTen jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie; Jego słuchajcieTrudna jest ta mowa…< i odeszli; Jezus ich nie zatrzymywał, bo Jego Królestwo oparte jest na wolnej woli” - mówił ks. Piotr Stańczak. Kaznodzieja przywołał wydarzenia, które stoją u fundamentów Kościoła: „konstytucja Królestwa” wygłoszona na górze Ośmiu Błogosławieństw, tron Krzyża i Zmartwychwstanie, które przypieczętowało królewskie wybranie Jezusa. Przypomniał, że staje się On obecny w Kościele dzisiaj, poprzez wrażliwe na Jego głos serca, gdy mówi: jeśli chcesz, to pójdź za Mną: „Dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej dziękujemy Bogu za tych odważnych ludzi, którzy poszli za Panem Jezusem w konkretnej pracy i służbie”.
Dla wspólnoty
Ksiądz Piotr Stańczak mówił o niełatwym budowaniu po okresie, gdy władze w PRL blokowały społeczną aktywność ludzi wierzących, bojąc się działalności AK, która przed wojną zapisała piękne karty w życiu Polski i Kościoła, jak jeden z patronów bł. Stanisław Starowieyski. Zręby AK to spotkania formacyjne, nieograniczające się tylko do pracy nad sobą, lecz praca dla dobra wspólnoty. Są kroniki, które pokazują zakres działania: pielgrzymki, praca z dziećmi, dni papieskie, przybliżanie współczesnym, także młodym, szlachetnych postaci z życia naszej Ojczyzny, regionu, miasta. Kronikę AK w Świdniku rozpoczyna motto: „Nie opuszczajcie się w gorliwości! Bądźcie płomiennego ducha! Pełnijcie służbę Panu!” (Rz 12,11).
Reklama
Przypomnijmy inicjatorów parafialnej Akcji, uczestników spotkania organizacyjnego w dniu 27 IX 2001 r., które na prośbę ks. A. Kniazia poprowadził ks. dr Ryszard Podpora: Marian Bogusz, Bronisław Bucior, Regina Kozak, Zygmunt Kozak, Mieczysław Nowak, Irena Okoń, Jerzy Ostrowski, Czesław Pysiewicz, Teresa Romaniuk, Iwona Zarych, Jan Zarych. - „Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tych wszystkich, którzy odważnie, czasami nawet narażając się, z natchnieniem i pomysłami, podjęli wezwanie do takiej pracy” – mówił kaznodzieja, zaznaczając że i dzisiaj jedni garną się do Kościoła, a inni z niego odchodzą, bo nie rozumieją sensu życia i działania w tej wspólnocie. Musimy wtedy powiedzieć z pokorą, że Pan Bóg dał ludziom wolną wolę i przyjąć to, choć z bólem.
Program Ewangelii
Ksiądz Proboszcz wspomina pielgrzymkę AK do Rzymu; były to rekolekcje owocujące „nowymi narodzinami” do życia sakramentalnego. Podkreślił, że Akcja Katolicka jest po to, aby przybliżać ludziom Królestwo Boże. Z ostatniego czasu członkowie parafialnej AK wspominają czerwcową pielgrzymką na Jasną Górę z konferencją o. dra Tadeusza Rydzyka i spotkanie integracyjne 21 VIII 2021 r. w Nałęczowie z Mszą św. pod przewodnictwem ks. dra Michała Głowackiego, asystenta AK Archidiecezji Lubelskiej.
Reklama
W parafii Chrystusa Odkupiciela organizowane są: ferie zimowe dla najmłodszych, festyny rodzinne z propagowaniem nauki św. Jana Pawła II, wieczory poświęcone świętym Kościoła katolickiego, bieg kardynalski ulicami Świdnika, wieczory z poezją religijną i patriotyczną, Bożonarodzeniowe kolędowanie; prowadzona jest biblioteka parafialna. „Będąc w naszych sercach i na świecie, bywa ono jednak odsuwane, a jego idea jest wypaczana i nierozumiana. Dlatego potrzebne jest poznawanie Ewangelii, dokumentów Kościoła. Synod w Rzymie i nasz III Synod diecezjalny przypomina o ważnej roli świeckich w Kościele. Kościoła nie tworzą tylko duchowni i hierarchia, ale ochrzczeni świeccy, żyjący Ewangelią” – nauczał ks. Stańczak. Kaznodzieja przywołał Fiodora Dostojewskiego, który doradzał, aby matka wychowując dziecko codziennie czytała mu jedną stronę Ewangelii, która jest wielkim programem wychowawczym.
Członkowie parafialnej AK, na czele z kierującą zarządem Ireną Okoń, modlili o „błogosławieństwo do dalszej pracy i pobudzenie chętnych do wstąpienia w słabnące jej szeregi; o głębokie doświadczanie przemieniającej miłości Chrystusa Króla”.
Podczas Liturgii śpiewał chór CUM SANCTIS z parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie pod dyrekcją Barbary Pazur, który koncertował w kościele także po Mszy św. Oprócz CUM SANCTIS na galę Miejskim Ośrodku Kultury zastały zaproszone: chór gminy Kurów pod dyr. Bogdana Lipińskiego i Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” pod kierunkiem Beaty i Lecha Lipińskich. Gala Akcji Katolickiej stanowiła okazję nie tylko wyróżnienia najbardziej aktywnych członków, sympatyków i pomocników. Jubileusz AK i koncert charytatywny „Ku przyszłości – z nadzieją” był dedykowany 5-letniej Marysi Szlązak. Uroczyste obchody objęli patronatem: wojewoda lubelski Lech Sprawka, burmistrz miasta Świdnik Waldemar Jakson i starosta powiatu świdnickiego Łukasz Reszka.