Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2004

Wystawa fotograficzna na Jasnej Górze

Wystawa fotograficzna na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasna Góra wita pielgrzymów

Reklama

26 lipca w 8. Pielgrzymce Biegowej z Tarnobrzega przybyło 35 biegaczy. Większość pielgrzymów to sportowcy amatorzy, dla których bieganie jest nie tylko pasją, ale i sposobem na duchową łączność z Bogiem. W ciągu 3 dni pokonali ok. 260 km. Dystans dzienny, podzielony na kilkukilometrowe etapy, pielgrzymi przebiegali w sztafecie liczącej od 5 do 15 osób. Przez większe miejscowości biegli wszyscy. „To nie jest tak, że my tylko biegniemy i nic więcej - powiedział Zenon Dziadura, organizator pielgrzymki i prezes Klubu Biegacza „Witar” Tarnobrzeg. - Kiedy pewna grupa biegnie, pozostali modlą się. Myślimy wtedy o naszych bliskich, o sprawach dotyczących nas samych, parafii i naszego miasta. Potem stajemy z tym wszystkim przed obliczem Najświętszej Matki na Jasnej Górze”. Najmłodszy pielgrzym miał 14 lat, najstarszym był 70-letni Albin Czech, były mistrz Polski w maratonie. Pielgrzymkę zorganizowały Klub Biegacza „Witar” i Parafialny Klub Sportowy „Wspólnota” działający przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. 27 lipca przybyła 47. Piesza Pielgrzymka z Radzionkowa (archidiecezja katowicka) 350 pątników z ks. Ireneuszem Brachem, przewodnikiem, i ks. prob. Janem Grzesicą przeszło 65 km w ciągu 2 dni. 30 lipca przyjechała 2. Pielgrzymka Rowerowa z Gdańska Oliwy. 43 rowerzystów z ks. Tomaszem Koszałką przebyło 538 km w ciągu 5 dni pod hasłem: Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu i Ojczyźnie ofiarą. 31 lipca dotarła 23. Piesza Pielgrzymka Góralska. Ponad tysiąc pielgrzymów z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Orawy w ciągu 9 dni przewędrowało 250 km. Pielgrzymowali pod hasłem: Idźmy przez życie śladami Chrystusa. Pątników prowadził o. Ryszard Kowalski, paulin, wraz z 10 księżmi, 9 klerykami i 8 siostrami zakonnymi. Ze Szczytu jasnogórskiego witał pątników bp Jan Szkodoń z Krakowa. Tego dnia przybyła też 22. Piesza Pielgrzymka Tyska. 440 pątników z ks. Stefanem Nowokiem, przewodnikiem, 3 księżmi i siostrą zakonną przeszło 100 km w ciągu 4 dni. Hasło brzmiało: Wstańmy, chodźmy. Do pielgrzymów na Jasną Górę przybył bp Gerard Bernacki z Katowic.

„Kobieta Mężna”

30 i 31 lipca w Kaplicy Różańcowej pielgrzymi mogli obejrzeć spektakl o życiu św. Gianny Beretty Molli. Włoska żona i matka została kanonizowana przez Papieża Jana Pawła II 16 maja br. Reżyserem spektaklu jest Piotr Cyrwus z Teatru Starego w Krakowie, w roli Gianny wystąpiła Maja Berełkowska z Teatru Ludowego w Krakowie, w roli jej męża Piera - Maciej Jachowski z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Patronat nad spektaklem objęło Stowarzyszenie Rafael. „Maja Berełkowska, odtwórczyni roli św. Gianny, zaraziła mnie scenariuszem. Wpadliśmy wtedy na pomysł, żeby w czasie wakacji tutaj, na Jasnej Górze, dać okazję pielgrzymom i mieszkańcom Częstochowy, żeby spotkali się z tą tajemnicą - że normalna matka i żona, tryskająca szczęściem i miłością, oddaje swoje życie, rodząc czwarte dziecko - mówił o. Mariusz Tabulski, paulin, prefekt kleryków WSD na Skałce. - Spektakl pokazuje, że świętość jest możliwa w naszych warunkach. Świętość wypowiada się w aktywności, w pełni życia. Można być świętym pracując, oddając się ludziom, ale jednocześnie modląc się, żyjąc w zjednoczeniu z Chrystusem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wystawa: papieskie podróże

Od 3 do 26 sierpnia br. w Sanktuarium Jasnogórskim można obejrzeć wystawę pt. Pielgrzymki polskie. Kronika podróży papieskich do ojczyzny 1979 - 2002 w fotografii Adama Bujaka. Wystawa zawiera wielkoformatowe zdjęcia, które są umieszczone na 64 planszach. Towarzyszy jej specjalny album.
Pielgrzymki polskie Adama Bujaka to wzruszająca kronika wspólnej drogi Papieża Polaka i jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał podczas swoich podróży apostolskich do Ojczyzny.
Otwarcia wystawy dokonał o. Ireneusz Pompa, podprzeor Jasnej Góry.
O. Jan Golonka, kurator zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, powiedział że otwierana wystawa wpisuje się w szereg przedsięwzięć świadczących o nieustannej duchowej łączności Kościoła w Polsce z Ojcem Świętym. „Tu, przez lata obecnego pontyfikatu, organizowane są konferencje, sympozja, wystawy cieszące się dużą popularnością i uznaniem. Wystarczy wspomnieć wystawę włoskich fotografików (zamieszczoną w Sali Rycerskiej) przedstawiającą pielgrzymki papieskie po wszystkich kontynentach. Osoba Papieża stała się bardzo aktualnym i popularnym „tematem” malarstwa, rzeźby czy fotografii. Jestem przekonany, że obecne zdjęcia będą chętnie oglądane przez wszystkich, którzy kochają Papieża i modlą się w jego intencjach. Widać bowiem na nich wszystko to, czym żyje Jan Paweł II i jak bardzo jego serce wypełnia miłość do Ojczyzny”.
Ks. Antoni Bednarz, prezes Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie, które zorganizowało wystawę, przypomniał, że prezentowana jest ona od maja 2003 r. i oglądano ją już m.in. w krakowskich Sukiennicach, na Zamku Królewskim w Warszawie, w muzeach wielu większych miast naszego kraju. Wystawa przyjęta przez Ojców Paulinów na Jasnej Górze pozwoli pielgrzymom pamiętać o papieskiej prośbie otwarcia drzwi Chrystusowi i wypowiedzieć Maryi ich osobiste: Totus Tuus.
Zachęcając do obejrzenia kroniki podróży papieskich, informujemy, że wystawę można zwiedzać codziennie (do 26 sierpnia) od godz. 10 do 16 w sali o. Kordeckiego.

Ks. Paweł Maciaszek

Jasnogórski Telefon Zaufania

(0-34) 365-22-55
czynny codziennie od godz. 20.00 do 24.00

Zapowiedzi

17-25 sierpnia - Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej

21 sierpnia - Piesze Pielgrzymki: Opole, Gliwice

21-22 sierpnia - 19. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników

21/22 sierpnia - Czuwanie Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: całe narody żyją w nędzy przygniecione wojną i wyzyskiem

2025-09-28 11:13

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP

Około 35 tysięcy osób ze 115 krajów świata wzięło udział w niedzielnej papieskiej Mszy św. z okazji Jubileuszu Katechetów w ramach Roku Świętego. W homilii na placu Świętego Piotra Leon XIV przypomniał, że całe narody żyją w nędzy z powodu wojny i wyzysku.

Papież nawiązując do przypowieści o Łazarzu podkreślił: - U bram bogactwa znajduje się dziś nędza całych narodów, przygniecionych wojną i wyzyskiem. Zdaje się, że przez wieki nic się nie zmieniło: iluż Łazarzy umiera w obliczu zachłanności, która nie pamięta o sprawiedliwości; zysku, który depcze miłość; bogactwa ślepego na cierpienie ubogich.
CZYTAJ DALEJ

Dla kogo żyję?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 1, 47-51.

Poniedziałek, 29 września. Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.
CZYTAJ DALEJ

Zbigniew Ziobro został zatrzymany przez policję na Lotnisku Chopina

2025-09-29 11:13

[ TEMATY ]

policja

Zbigniew Ziobro

Lotnisko Chopina

zatrzymany

Telewizja Republika

Zbigniew Ziobro został zatrzymany przez policję po wyjściu z samolotu

Zbigniew Ziobro został zatrzymany przez policję po wyjściu z samolotu

Były prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został w poniedziałek zatrzymany przez policję w celu doprowadzenia na przesłuchanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zatrzymanie odbyło się, gdy tylko polityk wyszedł z samolotu, którym przyleciał z Brukseli do Warszawy.

Ziobro, który ok. godz. 10.30 wylądował na Lotnisku Chopina, został zatrzymany po wyjściu na schody samolotu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję