Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 37/2004

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Castel Gandolfo, 29 sierpnia 2004 r.

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Castel Gandolfo, 29 sierpnia 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Reklama

O znaczeniu męczeństwa za wiarę mówił Jan Paweł II w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, której przewodniczył 29 sierpnia br. w swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Papież nawiązał do wspominanego tego dnia w Kościele męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Przypomniał, co pisał o tym wydarzeniu, a także o męczeństwie w ogóle, w swej encyklice Veritatis splendor. Stanowi ono „wspaniały znak świętości Kościoła i jest najwyższym świadectwem o prawdzie moralnej” (n. 93) - powiedział Ojciec Święty. Papież podkreślił, że „trzeba czasem heroizmu, aby nie poddać się, także w życiu codziennym, trudnościom i kompromisom i żyć Ewangelią”.
Jan Paweł II przypomniał męczenników za wiarę ubiegłego stulecia i współczesnych. „Przykład heroizmu Jana Chrzciciela każe myśleć o męczennikach za wiarę, którzy w ciągu wieków szli odważnie za jego przykładem. W sposób szczególny przychodzą na myśl liczni chrześcijanie, którzy w ubiegłym stuleciu padli ofiarą nienawiści religijnej w różnych krajach Europy. Również dzisiaj w niektórych częściach świata wierzący nie przestają być poddawani ciężkim próbom z powodu swego przylgnięcia do Chrystusa i Jego Kościoła” - powiedział Jan Paweł II. Zapewnił ich o „pełnej solidarności całej wspólnoty kościelnej” i zawierzył „świętej Dziewicy, Królowej Męczenników”.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież pobłogosławił i pozdrowił w różnych językach pielgrzymów zgromadzonych na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego. Na papieskie słowa najżywiej reagowali Polacy, wznosząc okrzyki: „Kochamy Ciebie!” i śpiewając Barkę oraz Niech żyje Ojciec Święty przez wiele, wiele lat...
Zwracając się do pielgrzymów z Polski, Jan Paweł II powiedział: „Serdecznie pozdrawiam moich rodaków. Z Poznania pielgrzymkę międzyparafialną, z Grabowa i Antwerpii, Bractwo Żywego Różańca. Dzisiaj szczególnie pozdrawiam pielgrzymkę Romów na Jasną Górę. Dziękuję im za modlitwę, błogosławię nowożeńcom oraz całej wspólnocie Romów w Polsce. Pozdrawiam serdecznie absolwentów duszpasterstwa akademickiego «WAJ» od Księży Jezuitów w Krakowie z ojcem Czesławem, ich duszpasterzem”.

Jan Paweł II do Polaków

„Dzisiaj przypada 65. rocznica napaści hitlerowskiej na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej. Z tej okazji moje szczególne pozdrowienie przesyłam wszystkim żyjącym obrońcom naszej Ojczyzny, a poległych i zmarłych polecam miłosierdziu Bożemu. Wszystkim Polakom życzę, aby nigdy więcej nie musieli przeżywać dramatu wojny. Niech dobry Bóg obdarzy świat łaską pokoju!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 1 września 2004 r.

Przesłanie do uczestników międzynarodowego kongresu AK

Reklama

Jan Paweł II w ogłoszonym 31 sierpnia br. w Watykanie przesłaniu do uczestników Międzynarodowego Kongresu Akcji Katolickiej w Loreto podkreślił, że „Akcja Katolicka zawsze była i musi być także dzisiaj kuźnią formacji wiernych”, którzy „oświeceni nauką społeczną Kościoła, zaangażowali się w pierwszej linii w obronę świętego daru życia, w obronę godności osoby ludzkiej, w realizację wolności w dziedzinie wychowania, w promocję autentycznego znaczenia małżeństwa i rodziny, w praktykę miłości wobec najbardziej potrzebujących, w starania o pokój i sprawiedliwość oraz wprowadzenie w życie zasad pomocniczości i solidarności w rozlicznych realiach życia społecznego. (...)
Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej! - zapewnił Papież. - Pamięć nie może sprowadzać się do pełnego nostalgii pochylenia się nad przeszłością, ale musi stać się okazją do uświadomienia sobie cennego daru, jaki Duch Święty uczynił Kościołowi, dziedzictwa, które wezwane jest u zarania trzeciego tysiąclecia do wzbudzenia nowych owoców świętości i apostolstwa”. Jan Paweł II podkreślił też, że „zadaniem każdego chrześcijanina jest dawać świadectwo, jak jego własne życie zmieniło się pod wpływem łaski i miłości”.

Zamordowanie włoskiego dziennikarza w Iraku

Jan Paweł II potępił zamordowanie w Iraku włoskiego dziennikarza Enzo Baldoniego. Papież ma nadzieję, że wszystkie strony „zrozumieją pilną potrzebę odrzucenia przemocy” - głosi opublikowane 27 sierpnia br. w Watykanie oświadczenie zastępcy rzecznika Stolicy Apostolskiej - o. Ciro Benedettiniego.
„Na wiadomość o barbarzyńskim zabójstwie pana Enzo Baldoniego w Iraku, Sekretariat Stanu czuje się w obowiązku złożyć kondolencje rodzinie w momencie wielkiej boleści i zapewnia o duchowej bliskości Ojca Świętego - czytamy w oświadczeniu. - Zdecydowanie potępiając tę nową, odrażającą zbrodnię, Jan Paweł II wyraża nadzieję, że wszyscy zrozumieją pilną konieczność odrzucenia przemocy na rzecz skutecznego stworzenia na tej umęczonej ziemi sytuacji wzajemnego szacunku w klimacie sprawiedliwości i pokoju” - napisał o. Benedettini.
Włoskie środki przekazu poinformowały, że za duszę zamordowanego Jan Paweł II modlił się podczas porannej Mszy św. w swej prywatnej kaplicy w Castel Gandolfo.

Fundacja na rzecz zwalczania AIDS

Watykan założy własną fundację na rzecz zwalczania AIDS. Poinformował o tym przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia - kard. Javier Lozano Barragán 30 sierpnia w Meksyku. Fundacja będzie nosiła nazwę „Dobry Samarytanin”, a na jej utworzenie wyraził zgodę Papież Jan Paweł II.
Kard. Lozano Barragán powiedział podczas 2. Konferencji Duszpasterstwa Chorych w Morelia, że zarówno Papież, jak i Kuria Rzymska do swoich priorytetowych zadań w dziedzinie zaangażowania Kościoła w problematykę zdrowotną zaliczają pokonanie epidemii AIDS. Celem nowej fundacji będzie zbiórka środków pieniężnych na całym świecie, aby z nich udzielać pomocy finansowej najbiedniejszym i najmniej chronionym ofiarom tej epidemii. W związku z tym watykański hierarcha z zadowoleniem podkreślił, że Meksyk - jego ojczyzna - jest jednym z trzech krajów świata, w których nosiciele wirusa HIV otrzymują bezpłatnie niezbędne leki z ośrodków państwowych.

Apel o zaprzestanie ataków terrorystycznych

Na zakończenie środowej audiencji generalnej 1 września br. w Auli Pawła VI odczytano specjalny apel Ojca Świętego Jana Pawła II. Oto jego pełny tekst:
„Z wielki bólem i niepokojem przyjąłem nowe i poważne wiadomości na temat zamachów terrorystycznych w Izraelu i w Rosji, w których zginęło wiele osób, bezbronnych i niewinnych ofiar. Również w udręczonym Iraku nie przerywa się łańcuch ślepej przemocy, która uniemożliwia szybki powrót do cywilizowanej koegzystencji. Do potępienia barbarzyńskiej egzekucji dwunastu obywateli Nepalu dochodzi lęk o los dwóch dziennikarzy francuskich, pozostających jeszcze w rękach swych porywaczy.
Kieruję żarliwy apel, aby zaprzestano wszędzie uciekania się do przemocy, niegodnej nigdy dobrej sprawy, a także, aby dwaj dziennikarze traktowani byli po ludzku i jak najszybciej oddani zostali swym najbliższym”.
Odczytano także krótką refleksję Papieża, związaną z rocznicą wybuchu II wojny światowej:
„Dzisiaj, 1 września, przypada rocznica napaści na Polskę i początku II wojny światowej, która okryła żałobą Europę i inne kontynenty. Myśląc o tych dniach w tym momencie poważnych i powszechnych napięć, prosimy Boga, Ojca wszystkich ludzi, o bezcenny dar pokoju”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie znaczenie ma wybór imienia przez papieża?

2025-05-06 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Zastąpienie imienia chrzcielnego papieskim zakorzeniło się na przestrzeni wieków w historii Kościoła jako pierwsza decyzja, którą podejmuje nowowybrany papież. I choć w pierwszym tysiącleciu niewielu papieży posługiwało się innym, niż chrzcielne, imieniem, to tradycje tej zmiany sięgają początków chrześcijaństwa i opisanej na kartach Ewangelii sceny, w której Jezus zmienił imię swojego pierwszego przyszłego następcy, apostoła Szymona na imię Piotr.

„Jeśli nie pojadę ja, na pewno pojedzie Jan XXIV” - tymi słowami Papież Franciszek odpowiedział na pytanie o możliwość podróży apostolskiej do Wietnamu, które zadał mu jeden z dziennikarzy, podczas konferencji prasowej w samolocie, 4 września 2023 r., w drodze powrotnej z Mongolii. I choć dziś powraca pytanie o to, czy takie właśnie imię wybierze kolejny następca św. Piotra, faktem pozostaje, że będzie to jego osobista decyzja.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

"Te kroki podjęto w następstwie barbarzyńskiego ataku terrorystycznego w Pahalgam" – poinformowało Ministerstwo Obrony Indii w oświadczeniu. "Żadne pakistańskie obiekty wojskowe nie zostały zaatakowane. Indie wykazały się znaczną powściągliwością w wyborze celów i metod wykonania".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję