Reklama

Niedziela Lubelska

Św. Józef wzorem kapłanów

Tadeusz Boniecki

Jesienny Dzień Kapłański - dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów - odbył się 27 listopada w regionach duszpasterskich. Tematem konferencji była „Duchowość św. Józefa w świetle Patris Corde”. Spotkania miały miejsce w parafiach Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Ap. w Kazimierzu Dolnym, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku, św. Anny w Lubartowie oraz św. Józefa w Lublinie.

Reklama

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej modlili się kapłani z dekanatów ziemi chełmskiej. W tym roku ze względu na pandemię i obowiązki duszpasterskie było ich nieco mniej niż w latach poprzednich. Modlitwie przewodniczył bp Józef Wróbel. Konferencję na temat duchowości św. Józefa wygłosił ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej.

Spotkanie wspólnoty kapłańskiej rozpoczął proboszcz parafii Narodzenia NMP w Chełmie ks. Andrzej Sternik. Powitał bp. Józefa Wróbla oraz wszystkich przybyłych braci kapłanów. Następnie kapłani wspólnie odmówili modlitwę przedpołudniową z brewiarza i wysłuchali konferencji duchowej. Ks. Krzysztof Kwiatkowski omówił najważniejsze treści zawarte w liście papieża Franciszka o św. Józefie „ Patris Corde”. - Trwa Rok św. Józefa. Papież Franciszek ogłosił ten rok w 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Katolickiego - przypomniał. - Św. Józef sercem umiłował Jezusa. Jest mistrzem tzw. „drugiego planu”. Duchowość św. Józefa to duchowość bycia w cieniu - mówił. Podkreślił za papieżem Franciszkiem, że wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych. - Św. Józef przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na „drugiej linii”, mają wyjątkowy, czynny udział w historii zbawienia. Im wszystkim należy się słowo uznania i wdzięczności - powiedział. W dalszej części wykładu ks. Kwiatkowski skupił się na przybliżeniu kapłanom kilku aspektów duchowości św. Józefa. Nawiązując do papieskiego listu ukazał św. Józefa jako Ojca umiłowanego, Ojca czułego, Ojca posłusznego, Ojca przyjmującego, Ojca z twórcza odwagą, Ojca człowieka pracy i Ojca w cieniu. - W pewnym sensie wszyscy jesteśmy zawsze w położeniu Józefa: jesteśmy cieniem jedynego Ojca niebieskiego, który „sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Mt 5, 45); jest to cień, który podąża za Synem - powiedział. Podsumowaniem wykładu była modlitwa do św. Józefa.

Nad słowami jakie padły podczas konferencji, kapłani mogli się zastanowić podczas cichej adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Józef Wróbel, który wygłosił homilię. Mówił w niej o tym, jak duchowością św. Józefa żył bł. kard. Stefan Wyszyński. – W swojej posłudze urzeczywistniał duchowość św. Józefa. Przecież posługiwał w czasach niełatwych. Upodabniał się do św. Józefa przez heroizm swojej wiary i posługi oraz odpowiedzialności za Kościół. Trzeba było wielu trudów w ochronieniu Kościoła przed niebezpieczeństwami komunizmu. To się Prymasowi udawało. Tak jak św. Józef chronił małego Jezusa, tak kard. Wyszyński chronił Kościół - powiedział bp Józef Wróbel.

2021-12-03 04:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliźniacy lektorzy

2022-01-11 08:40

Niedziela częstochowska 3/2022, str. X

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Marian Florek/Niedziela

Bracia nie wstydzą się Pana Boga

Bracia nie wstydzą się Pana Boga

Nie bójcie się Kościoła, bo tu nie gryzą wcale. Można wstąpić do służby ołtarza i się rozwijać – apelują do młodych bracia Jadczykowie.

Ich kolega, Filip, już był ministrantem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Borzykowej, kiedy pewnego dnia w szkole zagadnął braci, czy nie zechcieliby dołączyć do grona służących przy ołtarzu. – My, bliźniacy, mamy czasami wspólne odczucia, ale ja od początku takich planów nie miałem. Dopiero po jakimś czasie stwierdziłem, że to dobry pomysł i zdecydowałem się razem z bratem pójść w ślady Filipa – opowiada Bartłomiej Jadczyk, brat Dawida.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących świadectw!

2022-01-18 07:56

[ TEMATY ]

duchowość

Opatrzność

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszymy w kościele o Opatrzności Bożej, ale czy zauważamy ją w swoim życiu? Oto kilka niezwykłych historii ukazujących, że Bóg ma wszystko pod kontrolą.

Dostałam sukienkę

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o dobrego męża i dobrą żonę

2022-01-20 17:53

ks. Janusz Sądel

Kościół św. Krzyża w Rzeszowie

Kościół św. Krzyża w Rzeszowie

Propozycja takiej intencji modlitewnej wyszła od samych studentów. Zaproszenie do wspólnej modlitwy skierowane jest do wszystkich, którzy pragną się modlić w tej intencji, a także za swoich bliskich, przyjaciół i za siebie o cechy i cnoty, które pozwolą w przyszłości być lepszymi małżonkami. Msze św. odbywają się średnio, co trzy miesiące. Modlitwę poprowadzą studenci z Koła Akademickiego KSM. Po Eucharystii jest okazja do spotkania, rozmowy i bliższego poznania się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję