Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Okno Życia

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, w Lublinie zainauguruje działalność Okno Życia.

W całej Polsce jest ich ponad 70; pierwsze otwarto w Krakowie 15 lat temu. Funkcjonują przeważnie przy żeńskich klasztorach, czasem przy dużych szpitalach. Dotychczas uratowały kilkaset niemowląt. W naszej archidiecezji pierwsze Okno Życia powstało w maju w Łęcznej.

Reklama

Pierwsze w Łęcznej

Do czasu otwarcia okna przy plebani parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej, takie dzieła istniały najbliżej nas w Siedlcach i do niedawna w Zamościu. Tam jednak zostało zamknięte i nic nie wskazuje na to, żeby wznowiło funkcjonowanie. W szpitalach znajdziemy tzw. „łóżeczka nadziei”, ale to pomysł chybiony, co zgodnie potwierdzają lekarze. Kołyski są na widoku publicznym i raczej odstraszają kobiety zamierzające oddać dziecko.

W Łęcznej żywa jest nadal tragiczna historia sprzed lat, kiedy młoda matka udusiła swoje dziecko i zostawiła je w śmietniku. Między innymi ten dramat zainspirował Mirosława Tarkowskiego, nauczyciela w jednej z lokalnych szkół, do starań o otwarcie Okna Życia w mieście. Pan Mirek wychował z żoną pięcioro dzieci, teraz mają w Pogotowiu Rodzinnym czwórkę maluchów. Pomoc znalazł w katechetce, Elżbiecie Jakubowskiej; zebrali blisko 40 tys. zł. Najdroższa była aplikacja pozwalająca na zdalne monitorowanie sytuacji. Aplikację obsługuje dziesięcioro wolontariuszy. Silne wsparcie mają w emerytowanym proboszczu ks. Januszu Rzeźniku. Jak dotąd wszystkie alarmy były fałszywe, ale znak gotowości ratowania życia dziecka jest czytelny.

Reklama

Przy Hospicjum Małego Księcia

Ojciec Filip Buczyński potrzebował dwóch tygodni, aby zbudować pierwsze Okno Życia w Lublinie. Inicjator i szef Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia odpowiedział właściwie na intuicje rodziców związanych z ośrodkiem i pracowników. Nie potrzebował aplikacji. W hospicjum perinatalnym (dla par, które spodziewają się śmierci dzieci jeszcze nienarodzonych) dyżury są całodobowe, zatem w minutę ktoś zawsze stanie przy oknie. Hospicjum jest w stałej gotowości ratowania każdego dziecka, również tego, które pojawi się przy ul. Lędzian 49, przy siedzibie całego dzieła hospicyjnego. Dojechać trzeba do dzielnicy Szerokie, najprościej od ul. Nałęczowskiej.

2021-12-07 06:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zmarł ostatni biskup – uczestnik 4 sesji Vaticanum II

2022-01-20 17:37

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Hiszpania

Archiwum diecezji Astorga (Hiszpania)

Bp Eloy Tato Losada

Bp Eloy Tato Losada

W wieku 98 lat zmarł 18 stycznia w swej rodzinnej miejscowości Villadequinta w hiszpańskiej Galicji bp Eloy Tato Losada – “ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II”, podała diecezja Astorga, na której terenie mieszkał. W swym długim życiu wiele lat spędził jako misjonarz w Kolumbii, gdzie m.in. stał na czele wikariatu apostolskiego San Jorge (1960-69) a w latach 1969-94 był pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Magangué. Jako biskup-senior wrócił w swe strony rodzinne i tu zmarł.

“Wraz don Eloyem odszedł od nas ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Odszedł od nas człowiek Boży, głębokiej wiary, charytatywny, radosny i pokojowy (…), wielkoduszny i ubogi, który nie brał niczego dla siebie” – stwierdza nota informacyjno-wspomnieniowa diecezji.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Kryzys Kościoła?

2022-01-17 09:13

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Kryzys Kościoła. Kryzys wiary. Kryzys wartości. Kryzys ekonomiczny. Kryzys światowy. Kryzys. Kryzys. Tutaj chcę powiedzieć tylko o kryzysie Kościoła.

Samo pojęcie jest niejednoznaczne. Jeśli chodzi o sprawy zdrowotne, to w chorobie kryzys oznacza moment przełomu i jeśli ktoś go przetrzyma, to potem wszystko idzie już ku dobremu. Przeszedł kryzys i minęło zagrożenie. A w takiej sytuacji, jak te wymienione przeze mnie, to kryzys ma znaczenie pejoratywne. To jest coś złego, jakiś dramat, jeśli można tak powiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Arborelius: pandemia otworzyła Szwedów na Ewangelię

2022-01-20 18:00

[ TEMATY ]

Ewangelia

Szwecja

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

Pandemia sprawiła, że nawet w społeczeństwie tak zsekularyzowanym jak w Szwecji, ludzie zaczęli się otwierać na Ewangelię, na podstawowe pytania o sens życia, cierpienia i śmierci. Wskazuje na to kard. Anders Arborelius, katolicki biskup Sztokholmu. Przyznaje on, że dla Kościoła jest to niespodziewana szansa dla ewangelizacji.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim zauważa, że pandemia otworzyła też nowe pole do ekumenicznej współpracy. Wszystkie chrześcijańskie wyznania wspólnie podejmowały negocjacje z władzami w sprawie drastycznych obostrzeń sanitarnych w miejscach kultu. Chrześcijanie razem starają się też nieść pomoc ofiarom pandemii i to nie tylko materialną, lecz również duchową. Kard. Arborelius przyznaje, że w tym roku ze względu na koronawirusa nie ma wielkich zgromadzeń ekumenicznych podczas trwającego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Większa jest natomiast współpraca na szczeblu lokalnym i na polu ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję