Reklama

VIII Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę

Sprawozdanie dla Pierwszej Redaktorki

18 września u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej zgromadzili się pracownicy, czytelnicy oraz przyjaciele „Niedzieli”, aby podziękować za miniony rok pracy. Pielgrzymka, przeżywana w tym roku pod hasłem zaczerpniętym od św. Maksymiliana: „Zdobyć świat dla Chrystusa przez Niepokalaną”, stała się też okazją do podsumowania działalności tygodnika na przestrzeni minionego roku, a więc zarówno do zaprezentowania jego nowych osiągnięć i sukcesów, jak też do wyróżnienia osób, które w sposób szczególny przyłączyły się do współtworzenia pisma.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odbudowywać sumienia

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, którą pod przewodnictwem redaktora naczelnego Niedzieli - ks. inf. Ireneusza Skubisia koncelebrowało ok. 50 kapłanów z różnych diecezji, najliczniej z archidiecezji częstochowskiej. Zebranych powitał gospodarz miejsca - ojciec podprzeor Sebastian Matecki. W imieniu Ojców Paulinów podziękował on twórcom tygodnika Niedziela za formowanie postaw katolickich w duchu odpowiedzialności. Niejako w odpowiedzi na te słowa Redaktor Naczelny Niedzieli stwierdził w wygłoszonej homilii, że jednym z zadań tego pisma jest odbudowywać sumienia społeczeństwa, pogrzebane w wyniku postępującego procesu laicyzacji. „Polacy są poddawani presji środków przekazu, środków ateizujących, liberalnych, które sieją zamęt w sercach i sumieniach - mówił Ksiądz Redaktor. - Dlatego ważną funkcję spełnia obecnie prasa katolicka, która jest może mniej krzycząca i sensacyjna, ale za to wierna Polsce, Kościołowi i prawdziwie chce dobra każdego czytelnika”. Ksiądz Redaktor przypomniał też burzliwe losy Niedzieli w czasach komunizmu i stanu wojennego, podkreślając przy tym nieustanną opiekę Matki Bożej Jasnogórskiej nad jej twórcami i nad całym narodem polskim. „Tę szczególną obecność Matki Bożej zauważyliśmy również podczas naszej ubiegłorocznej podróży amerykańskiej - wyznał Ksiądz Redaktor. - Zarówno w Nowym Jorku, jak i w Detroit nie było kościoła, gdzie nie królowałaby nasza Jasnogórska Pani w swym Cudownym Wizerunku. Dlatego, stając dzisiaj przed Nią - jako przed naszą Pierwszą Redaktorką, chcemy Jej złożyć swoisty raport, sprawozdanie z naszych osiągnięć, jak również podziękować za niezwykłą Matczyną opiekę”. Zwieńczeniem słów Księdza Redaktora było uroczyste poświęcenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla Redakcji Niedzieli. Obraz ten, namalowany przez Tadeusza Misturę, ma w przyszłości stać się znakiem łączności między wszystkimi „niedzielnymi” edycjami, bowiem - zgodnie z obietnicą Redaktora Naczelnego - w następnych latach kopię taką otrzymają diecezje, które kolejno włączały się w tworzenie edycji Niedzieli.
Uroczystym elementem tej Mszy św. było także ofiarowanie Redakcji Niedzieli przez Ojców Paulinów świecy apelowej. Ten wyjątkowy dar, przekazany przez o. prof. Zachariasza Jabłońskiego i o. Kamila Szustaka na ręce Redaktora Naczelnego oraz jego zastępcy - red. Lidii Dudkiewicz, ma przypominać Redakcji o szczególnej więzi z Zakonem oraz o wdzięczności i modlitwie Ojców Paulinów. „Synteza światła Jasnej Góry wyraża się w słowach: Jestem! Pamiętam! Czuwam! - stwierdził o. Zachariasz. - A ponieważ Niedziela «roznosi» Jasną Górę po świecie, życzę, aby przenoszenie i aktualizowanie tych słów przez Niedzielę trwało nadal, w każdym jej słowie drukowanym”.
Pod koniec Mszy św. wdzięczność za opiekę i duchowe ubogacenie czytelników Niedzieli przekazały Redaktorowi Naczelnemu kilkuletnie wychowanki świetlicy środowiskowej Sióstr Urszulanek w Łodzi.

Pokazać światu, o czym myślą i dyskutują Polacy

Druga część Pielgrzymki miała miejsce w jasnogórskiej Auli im. o. Kordeckiego. Na wstępie ks. inf. Ireneusz Skubiś wyraził wdzięczność wszystkim współpracownikom i sympatykom Niedzieli za przybycie, podkreślając, iż pismo to powstaje i rozwija się dzięki ich zaangażowaniu i wytężonej pracy, oraz zaprosił do stołu prezydialnego: ks. inf. Zdzisława Króla - proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Warszawie, wielkiego promotora Niedzieli, ks. prof. Teofila Siudego - prelegenta tego spotkania, ks. Mirosława Drozdka - kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, ks. Edmunda Boniewicza - wiernego przyjaciela Niedzieli, a także o. prof. Zachariasza Jabłońskiego oraz prezydenta miasta Częstochowy - Tadeusza Wronę.
W dalszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu ks. prof. Teofila Siudego, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, pt. Św. Maksymilian Kolbe - promotor kultu Niepokalanej.
Głębokie poruszenie wywołała wiadomość, że w auli jest obecna matka sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki - Marianna, która tradycyjnie przyjechała na Jasną Górę z Pielgrzymką Ludzi Pracy, ale odwiedziła też uczestników Pielgrzymki Niedzieli. Przybycie tego wyjątkowego Gościa wprowadziło dużo serdeczności. Ks. Skubiś wyróżnił p. Mariannę Popiełuszko Medalem „Mater Verbi”.
Kolejnym punktem programu była prezentacja filmu o Niedzieli, przygotowanego przez redakcyjne studio telewizyjne. Wnikliwe oko kamery uchwyciło kulisy pracy przy tworzeniu pisma, na różnych jego etapach, oraz zaprezentowało sylwetki niektórych jej pracowników i współpracowników. Przedstawiono też historię oraz dotychczasowe osiągnięcia Niedzieli. Ten ostatni wątek filmu podjął następnie w swej wypowiedzi ks. Skubiś, omawiając działalność Niedzieli w ciągu ostatniego roku. Szczególnie zaakcentował rozwój działu internetowego: „Nasza nadzieja leży obecnie w internecie. Dzięki niemu ludzie czytają nasz tygodnik w 111 krajach świata” - zauważył. Wspomniał następnie o rosyjskiej wersji tygodnika w internecie oraz o nowo utworzonej stronie angielskojęzycznej, gdzie umieszczane są wybrane artykuły z Niedzieli. Ksiądz Redaktor wyraził nadzieję, że pomoże to Polonii utrzymać więź z ojczystym krajem. „Naszym pragnieniem jest, aby ludzie w Europie i na świecie wiedzieli, o czym się myśli i dyskutuje w Polsce” - stwierdził. Następnie omówił najnowsze publikacje książkowe Biblioteki „Niedzieli”.
Spotkanie w auli ubogaciły też występy artystyczne. Uczestnicy pielgrzymki mieli okazję wysłuchać kapeli góralskiej z Krzeptówek, Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego „Filiae Mariae” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej, kwartetu smyczkowego „Domenica” w składzie: Anna i Dobrochna Banaszkiewiczówny, Marta Więcławska i Ewa Pacuda, oraz scholi z Terliczki.
Tradycyjnym punktem Pielgrzymki było wyróżnienie osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju pisma, nagrodą Redaktora Naczelnego - Medalem „Mater Verbi”. W tym roku jej laureatami zostało ok. 60 osób, wśród nich również kapłani i redaktorzy diecezjalni (listę osób nagrodzonych opublikujemy w następnym numerze).
Ostatnim akcentem Pielgrzymki było uroczyste zawierzenie dzieła Niedzieli Matce Bożej Jasnogórskiej. „Maryjo, pobłogosław ze Wzgórza Jasnogórskiego naszym wysiłkom, abyśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa i przez łamy Niedzieli oraz przez jej obecność w radiu, telewizji, a także w internecie prowadzili do spotkania między ludźmi w wierze, miłości i prawdzie” - tą modlitwą-prośbą skierowaną do Matki Bożej zakończył zawierzenie Redaktor Naczelny Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję