Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 41/2004

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Castel Gandolfo

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Castel Gandolfo

W świecie skażonym przez grzech i zło Osoba Chrystusa jest wyzwaniem, by ciągle odnajdywać Go na drogach wiary i upodabniać się do Niego. Piękno nie jest jednak celem samym w sobie. Dopiero gdy łączy się z duchowym dobrem i świętością, staje się w człowieku przejawem dobroci Boga, Jego piękna i sprawiedliwości.
Jan Paweł II - papież
(Do uczestników pielgrzymki „Solidarności”, 29 września 2004 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

O dramatycznym problemie głodu i ubóstwa na świecie mówił Jan Paweł II w przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański 26 września br. w Castel Gandolfo. „Każdy ma obowiązek czynić użytek solidarny, a nie egoistyczny, z dóbr, które posiada” - powiedział Ojciec Święty.
Papież nawiązał do ewangelicznej przypowieści o bogaczu i Łazarzu. „Bogaty żyje w przepychu i luksusie, nie troszcząc się o żebraka, który leży głodny u jego drzwi. Po śmierci jednak sytuacja się odwróci: Łazarz zostanie przyjęty do raju, podczas gdy bogacz skończy na mękach (...). Ta słynna karta Ewangelii jak najbardziej pasuje do problemów związanych z brakiem równowagi między bogactwem i ubóstwem w dzisiejszym świecie” - mówił Ojciec Święty, nawiązując do niedawnej sesji ONZ w Nowym Jorku na temat walki z głodem i ubóstwem, w której wziął udział watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano.
„Kościół katolicki gwarantuje swoje pełne zaangażowanie na rzecz wykorzenienia na świecie plagi głodu i innych następstw nędzy” - zapewnił Papież, przypominając o zakończonej poprzedniego dnia naradzie nuncjuszy apostolskich.

Jan Paweł II do Polaków

Reklama

Jan Paweł II, witając Polaków, obecnych na audiencji ogólnej 29 września na Placu św. Piotra w Watykanie, „w sposób szczególny” pozdrowił uczestników pielgrzymki „Solidarności”. Podkreślił, że „ruch ten, zrodzony na ziemi polskiej, otworzył bramy wolności w wielu krajach Europy. Cieszę się, że etos «Solidarności» nadal jednoczy tak wielu ludzi w naszej Ojczyźnie. Życzę, aby ten zdrowy duch przenikał do zjednoczonej Europy”. Papież pozdrowił też kapłanów z diecezji kieleckiej, obchodzących w tym roku jubileusz 25-lecia kapłaństwa, oraz chorych, niepełnosprawnych i pracowników Dzieł Szpitalnych.

Audiencja generalna, 29 września 2004 r.

Nagroda „Fidei testis” dla kard. Świątka

Jan Paweł II wręczył kard. Kazimierzowi Świątkowi nagrodę „Fidei testis” (Świadka wiary), przyznaną mu przez Instytut Pawła VI w Brescii. W uroczystości, która odbyła się w pałacu papieskim w Castel Gandolfo, obok arcybiskupa Mińska i Mohylewa udział wzięli kardynałowie: Giovanni Battista Re, Paul Poupard i Georges Cottier.
„Tytuł «Fidei testis» jest bowiem bardziej od innych właściwy dla chrześcijanina, tym bardziej dla Pasterza obdarzonego kardynalską purpurą, który w trudnych latach prześladowań Kościoła we wschodniej Europie dał wierne i śmiałe świadectwo Chrystusowi i Jego Ewangelii” - powiedział Papież.
Ojciec Święty przypomniał, że święcenia kapłańskie kard. Świątek otrzymał tuż przed wybuchem II wojny światowej, a dwa lata później rozpoczął swoją via crucis prześladowań, gdy „solidarny z powierzonym sobie ludem, wziął na swe barki krzyż więzienia, niesprawiedliwego wyroku, obozów pracy z ich trudem, zimnem i głodem”. „Przetrwał tę próbę dzięki wierze. Pan obdarzył Księdza Kardynała wiarą mocną i odważną, by mógł przezwyciężyć długą i trudną próbę, po której powrócił do wspólnoty Kościoła jako bardziej jeszcze wiarygodny świadek Ewangelii: Fidei testis” - podkreślił Jan Paweł II.
Wręczając kard. Świątkowi nagrodę, Ojciec Święty zawierzył go opiece Maryi - Mater Misericordiae (Matki Miłosierdzia) z jego biskupiego zawołania, a wszystkim obecnym udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję