Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U św. Rafała Kalinowskiego

Parafia w Łodzi - Wiskitnie to jedyna parafia w Archidiecezji Łódzkiej, pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego, który jest patronem oficerów i żołnierzy, orędownikiem w sprawach trudnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiskitno to osiedle w południowo-wschodniej części Łodzi, w części tzw. Wyżyny Łódzkiej. Początki nowo powołanej parafii są dosyć młode, bo sięgają 1983 roku, kiedy to ordynariusz łódzki biskup Józef Rozwadowski, na mocy dekretu z 26 listopada, ustanowił nowy ośrodek duszpasterski na tym terenie. Proboszczem został ks. Antoni Głowa, którego od początku nowego roku w działaniach zaczął wspierać wikariusz ks. Franciszek Dowleszewicz. 13 maja 1984 roku zostaje wydany dekret erygujący samodzielną parafię w Wiskitnie, a 21 października biskup Jan Kulik dokonał poświęcenia wykopów pod plebanię i salki katechetyczne. Kilka miesięcy później, 24 sierpnia 1985 roku, rozpoczęto kopać fundamenty pod kościół. Podczas jedynej wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Łodzi, 13 czerwca 1987 roku, zostały poświęcone kamienie węgielne pod budowę świątyni przywiezione z jeziora Genezaret i góry Karmel. Obecnie znajdują się one w kruchcie kościoła. Trzy lata później oddano do użytku dom parafialny. W 1989 roku w miejscowości Posada został oddany do użytku cmentarz parafialny, na którym od tego czasu odbywają się pochówki. W Wigilię 24 grudnia 1993 roku została odprawiona pierwsza msza święta w nowym kościele, zaś 2 kwietnia 1995 roku poświęcenia świątyni dokonał arcybiskup Władysław Ziółek. Po 15 latach posługi w parafii, w lipcu 1998 roku ks. Antoni Głowa wyjechał na misje do Wołgogradu, a na jego miejsce, na krótko, skierowany został ks. Zdzisław Kowalewski. Kolejny proboszcz ks. Edmund Suchorski dokonał wielu prac na terenie parafii. Powstała nowa droga krzyżowa, marmurowa posadzka, ołtarz i ambonka. Zostały zakupione nowe organy, wykonana kamienna chrzcielnica, rozbudowana wieża i zamontowane na niej dzwony. Wokół kościoła wykonano ogrodzenie i położono kostkę brukową. Kościół został pomalowany wewnątrz, zakupiono nowe konfesjonały i meble do zakrystii. W 2005 roku oddano do użytku wieżę kościelną. Konsekracji kościoła dokonał biskup Ireneusz Pękalski 3 czerwca 2012 roku.

Reklama

Wnętrze świątyni

W ołtarzu głównym świątyni, autorstwa salezjanina ks. Tadeusza Furdyny i pracowni salezjańskiej, znajduje się rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, tuż przed nim kamienny ołtarz i ambonka. Obok ołtarza znajduje się drewniany krzyż, będący wotum w 30-lecie parafii. W bocznej kaplicy znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego oraz witraże św. siostry Faustyny, bł. Rafała Chylińskiego i św. Matki Teresy. Po lewej stronie prezbiterium jest druga kaplica pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Znajduje się tam ornat św. Jana Pawła II ofiarowany przez ówczesnego ceremoniarza papieskiego ks. prał. Konrada Krajewskiego, dziś Jałmużnika Papieskiego. Kamienna chrzcielnica posiada ciekawą pokrywę w kształcie miniatury bryły kościoła. Na chórze znajdują się elektryczne organy. Od 1994 roku parafia posiada, odlane w Przemyślu dwa dzwony – większy św. Stanisław i mniejszy - św. Rafał. Pomiędzy kościołem a plebanią znajduje się figura bł. Rafała Kalinowskiego ofiarowana przez ojców Karmelitów z Łodzi. Na frontonie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca budowę i konsekrację kościoła. W 2014 roku wprowadzone zostały relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego przez metropolitę łódzkiego abpa Marka Jędraszewskiego.

Parafia liczy blisko 4 tysiące parafian. Przed powołaniem ośrodka duszpasterskiego była częścią parafii św. Wojciecha, zaś część wiejska należała do parafii Rzgów. Wiskitno do 1989 roku należało do gminy Brójce, od tego roku przejęło je miasto Łódź. Część parafii znajduje się w Łodzi, część w gminie Brójce i w gminie Rzgów. Do parafii należą Wiskitno, Budy Wandalińskie, Bronisin Dworski , Giemzów, Posada, Stefanów i Wandalin.

Reklama

Strażacka obecność

Proboszczem od 1 lipca 2013 roku jest ks. Grzegorz Wojda. Od sierpnia br. nowym wikariuszem został ks. Adam Dzierżanowski. Parafia ma rozbudowane i prężne duszpasterstwo. Działają tu schola dziecięca, schola dorosłych, ministranci, grupa młodzieżowa, dziecięce, męskie i żeńskie koła Żywego Różańca, grupa charytatywna i grupa modlitwy za kapłanów. Od lat działa wspólnota neokatechumenalna prowadzona przez byłego proboszcza ks. Antoniego Głowę, który nadal czuje potrzebę serca, by opiekować się wspólnotą. W parafii pomagają nadzwyczajni szafarze Eucharystii i katechiści, którzy w cyklu trzyletnim przygotowują młodzież do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W przyszłym roku do sakramentu przystąpi blisko 50 młodych osób, podobnie jak i dzieci do I Komunii Świętej. Kościół wybierany jest także często przez młodych chcących zawrzeć związek małżeński. W parafii mocno działa duszpasterstwo strażaków, gdyż ks. Wojda jest kapelanem druhów na gminę Brójce i powiat łódzki wschodni. Strażacy chętnie angażują się w życie parafialne. W drugą niedzielę października odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia ronda Strażaków Polskich u zbiegu ulic Tomaszowskiej i Jędrzejowskiej, którego nazwa została nadana z inicjatywy parafii. W uroczystości licznie uczestniczyli druhowie z całej gminy Brójce i gmin towarzyszących. Mszy świętej przewodniczył Kapelan Wojewódzki Strażaków ks. Adam Stańdo. Rondo powstało jako podziękowanie za ofiarną służbę i działalność strażaków z terenu całej gminy. Powstają także młodzieżowe grupy strażackie, które są pomocą i wsparciem. Druhowie wspierają działania parafialne m.in. podczas uroczystości odpustowych, Dnia Dziecka, dożynek. W Wiskitnie odbywa się także gminny i powiatowy Dzień Strażaka. Przy parafii działa Ośrodek Pomocy Prawnej i Terapeutycznej. – Przez kilkanaście lat byłem kuratorem sądowym w Łodzi Śródmieściu. Z tych doświadczeń przeniosłem na teren parafii różne problemy prawne. Zaprzyjaźniona kancelaria prawna świadczy za darmo usługi prawne. Pomagamy rozwiązywać sprawy rodzinne, a najwięcej jest niestety problemów alkoholowych, gdzie rodziny nie widzą jak pomóc choremu członkowi rodziny. Dzięki wizytom pań z ośrodka terapii uzależnień z Łodzi, utrzymujemy kontakt i pomoc dla osób wymagających wsparcia. Takie osoby, po odbytej terapii, same często potem w parafii świadczą pomoc dla innych – tłumaczy ks. Wojda.

Reklama

Na terenie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa nr 130 i Przedszkole Miejskie nr 233. W ostatnich latach napływa dużo młodych osób, co rodzi potrzebę rozbudowy istniejącej szkoły, w czym pomóc zamierza także parafia. Powstają nowe domy, osiedla, młodzi raczej zostają na wsi. Działają także gospodarstwa rolne, choć wiele pól zostało przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną. Parafianie chętnie angażują się w życie wspólnoty. Synod jest doskonałą okazją do tego, by od samego dołu rozmawiać o problemach parafii. Na jej terenie mieszkają protestanci, świadkowie Jehowy, hindusi, zależy nam na dobrym współżyciu wszystkich razem. Grupy synodalne szukają odpowiedzi na różne problemy duszpasterskie, religijne, duchowe i sakramentalne. Ksiądz Proboszcz osobiście odpowiada za duszpasterstwo dzieci. – Uwielbiam te msze, nabożeństwa, rozmowy z najmłodszymi. Dla mnie praca z nimi to taki duchowy reset – dodaje kapłan. Proboszcz podkreśla także wielką czułość swoich parafian na potrzeby innych. - Mieliśmy kilka pożarów na terenie parafii. Nasi parafianie za każdym razem okazywali wielką hojność i wsparcie dla tych, którzy nagle znaleźli się w trudnej sytuacji. Podobnie zareagowali mieszkańcy na pomoc dla chorej małej dziewczynki z Woli Rakowej – mówi ks. Grzegorz Wojda.

Reklama

Plany na przyszłość

Parafia na Wiskitnie, po blisko 40 letniej historii, dalej wymaga różnych prac. – Aktualnie kończymy odbiór techniczny dolnego kościoła, trwający od ponad dwóch lat. Odgruzowaliśmy pomieszczenia i przystosowujemy je do nowych funkcji. Wkrótce postaramy się dokończyć malowanie kościoła i montaż nowych witraży. Jest to dar życia jednego z parafian. Powstające nowe witraże będą przedstawiać bł. ks. Jerzego Popiełuszko, św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz św. Jadwigę. Stawiamy także na odbudowę duszpasterstwa po pandemii, szczególnie młodzieżowego. Odpust parafialny przypada 20 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego. W tym roku sumę odpustową poprowadzi orionista ks. Tadeusz Buda, były dyrektor schroniska dla bezdomnych w Zduńskiej Woli. Drugi odpust parafia przeżywa 16 lipca w święto Matki Boskiej Szkaplerznej, co wywodzi się ze zwyczajów karmelitańskich. Co roku parafianie chętnie przyjmują szkaplerz.

2021-12-03 11:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Świętego Józefa w Jeżowie

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

ks. Kamil Gregorczyk

8 grudnia ubiegłego roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rok Świętego Józefa, na pamiątkę 150. rocznicy ustanowienia tego wielkiego świętego patronem Kościoła powszechnego przez papieża bł. Piusa IX. Zakończy się 8 grudnia tego roku. Choć o św. Józefie mamy wiedzę i jest obecny w przestrzeni duchowej, jednak w ostatnich czasach jakby wzrastała jego popularność przez propagowanie świadectw o jego opiece, modlitw i nowenn za jego wstawiennictwem. Może dlatego taki ciekawy i tajemniczy jest św. Józef, bo nie zapisano żadnego jego słowa w Ewangelii. Niemniej zapisano jego czyny, co pozwala nam widzieć go jako męża pełniącego wolę Bożą. Życiem i czynem mówi o swoim ojcostwie i miłości.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17

[ TEMATY ]

dzieci

wojna na Ukrainie

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

"Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic" - napisał Kułeba (https://tinyurl.com/5f482tfa).

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję