Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 41/2004

Podczas poświęcenia obrazu. Siepraw, 9 września 2004 r.

Podczas poświęcenia obrazu. Siepraw, 9 września 2004 r.

Z okazji nauczycielskiego święta!

W Dniu Nauczyciela zapraszam do jak najżyczliwszego spojrzenia na ludzi trudnego powołania.
Nauczyciel to człowiek poddany wielu presjom i koniecznościom, a już szczególnie powinności wzrastania. Chciejmy więc życzliwą modlitwą wesprzeć dziś tę nauczycielsko-wychowawczą posługę i ludzi, którzy ją wypełniają. Podziękujmy nauczycielom za wszelkie otrzymane od nich dobro!
Niech otwarci na Ducha Świętego Jego światłem i mocą nieustannie pomagają młodym dojrzewać do pełni człowieczeństwa i niech w tym trudnym dziele spotykają się z życzliwą gotowością wielu ludzi do współpracy w tej posłudze. Życzmy im także wiele osobistej satysfakcji i radości. Prośmy Boga, by nigdy nie przestali być ludźmi nadziei. Niech Bóg błogosławi!

Biskup Edward Dajczak - Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli

Pierwsze w Polsce Sanktuarium bł. Anieli Salawy

W rodzinnej parafii bł. Anieli Salawy w Sieprawiu 9 września - w dniu, w którym Kościół katolicki wspomina Błogosławioną - metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski wyniósł tutejszy kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła do godności sanktuarium bł. Anieli Salawy.
Bł. Aniela Salawa przebywała w Sieprawiu do 16. roku życia. Tu została ochrzczona i przyjęła pierwsze sakramenty. Opodal odbudowanego po pożarze w 1966 r. kościoła, w którym bł. Aniela Salawa została ochrzczona, wybudowana została nowa świątynia, którą poświęcił i wmurował kamień węgielny ówczesny biskup Karol Wojtyła. Na początku lat 90., dzięki ówczesnemu proboszczowi - ks. Antoniemu Rusinkowi, w nowej świątyni powstała kaplica, zaprojektowana przez prof. Czesława Dźwigaja, poświęcona bł. Anieli, w której znajdują się jej relikwie.
Po Mszy św. w uroczystej procesji wierni w asyście pocztów sztandarowych, przedstawicieli Bractwa Kurkowego, licznie przybyłych kapłanów oraz zaproszonych gości przeszli do odbudowanej staraniem parafian po pożarze XVII-wiecznej świątyni, gdzie kard. Franciszek Macharski poświęcił obraz Pawła Moskala Mój Anioł pójdzie przed tobą, który w sposób symboliczny ukazuje drogę bł. Anieli Salawy z jej rodzinnego domu na ołtarze.

Roman Stachowski

Podyplomowe Studium Nauk o Rodzinie

o profilu: podstawy organizowania życia społeczno-ekonomicznego

Reklama

W Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach od roku akademickiego 2003/04 prowadzone są dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu nauk o rodzinie w kontekście organizowania życia społeczno-ekonomicznego, tzw. profil samorządowy.
Organizatorami studiów są: wywodząca się ze środowiska Stowarzyszeń Rodzin Katolickich Fundacja dla Rodziny oraz Instytut Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zajęcia prowadzone są w trybie studiów zaocznych - zjazdy weekendowe odbywają się co najmniej raz w miesiącu.
Studia, oparte na nauce społecznej Kościoła, dają podstawy wiedzy prawniczej, ekonomicznej, a także praktycznych elementów zarządzania czy public relations (prezentowanie się w życiu publicznym). Uzupełnione są podstawami demografii, antropologii oraz psychologii społecznej.
Studia adresowane są do absolwentów wyższych uczelni posiadających podstawową wiedzę z zakresu teologii rodziny, przede wszystkim do tych, którzy podejmują trud organizowania życia społecznego czy ekonomicznego we własnym środowisku.
Opłata za dwa semestry wynosi 1800 zł.
Zajęcia rozpoczynają się w październiku 2004 r. Są jeszcze wolne miejsca.

Należy złożyć następujące dokumenty: kwestionariusz osobowy, kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych, kserokopię dowodu osobistego, 2 fotografie, dowód wpłaty opłaty wpisowej w wysokości 75 zł oraz opłaty przynajmniej za I semestr (900 zł). Opłatę należy dokonać na konto: Fundacja dla Rodziny, Bank PKO SA I Oddział w Warszawie, pl. Bankowy 2, nr 71124010371111000006926175.

Komplet dokumentów należy przesłać pod adresem: Fundacja dla Rodziny, ul. Karolkowa 49, 01-203 Warszawa, tel./fax (0-22) 631-59-38 (Biuro czynne: pon., śr., czw. w godz. 10.30-14.00); w Fundacji można otrzymać także kwestionariusz osobowy).

Tydzień w Polsce

Przedstawiciele 9 Kościołów w Polsce, w tym Kościoła katolickiego, wystosowali apel do senatorów RP o wycofanie projektu ustawy o likwidacji Funduszu Kościelnego. Podkreślili m.in. w dokumencie, że projekt ten stanowi zagrożenie dla realizacji wielu ważnych zadań, jakie pełnią Kościoły i związki wyznaniowe w polskim społeczeństwie (np. działalność charytatywna, oświatowa i wychowawcza). Projekt zgłoszony przez senatorów SLD „nosi znamiona działań zmierzających do osiągnięcia doraźnych celów politycznych; poza tym narzuca opinii społecznej ideologiczną interpretację zadań Funduszu Kościelnego, pomijając fakt utworzenia go jako formę rekompensaty za majątek Kościołów przejęty przez Państwo” - czytamy w apelu.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca ok. 130 organizacji prorodzinnych i pro-life, zwróciła się z prośbą do prezesa Trybunału Konstytucyjnego o przyspieszenie wydania orzeczenia dotyczącego zgodności lub sprzeczności z Konstytucją RP ustawy o świadczeniach rodzinnych. „Rozstrzygnięcie tej kwestii jest niezwykle ważne dla tysięcy polskich rodzin - powiedział m.in. Antoni Szymański z PFROŻ. - Nikt już dziś nie ma wątpliwości, że ustawa, która weszła w życie 1 maja br., negatywnie wpływa na rodzinę” - dodał. Jego zdaniem, w wielu wnioskach o orzeczenie rozwodu jednym z argumentów jest fatalna sytuacja finansowa po wejściu w życie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Według danych CBOS, już 71% Polaków jest przeciwnych kontynuowaniu naszej misji wojskowej w Iraku. Badanie przeprowadzono po serii zamachów, w których życie straciło 3 kolejnych polskich żołnierzy.

Bez efektów zakończyła się wizyta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Rosji. Prezydent przyznał, że na rozwiązanie czeka wiele spraw, które różnią Polskę i Rosję (m.in. nie podpisał umowy gospodarczej). Rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem dotyczyły także relacji polskich mediów z tragedii w Biesłanie (rosyjskie MSZ zarzucało im „antyrosyjskie uprzedzenia”). Wiadomo już, że rosyjska prokuratura wojskowa zakończyła śledztwo katyńskie, a także, że Rosjanie po odtajnieniu akt śledztwa, przekażą je IPN. Nie ma szans, aby sprawcy tej zbrodni zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Premier Marek Belka i kanclerz Gerhard Schröder zobowiązali się w Berlinie do powołania polsko-niemieckiego zespołu prawników, którzy będą się zajmować roszczeniami wojennymi obywateli niemieckich. Szefowie rządów Polski i Niemiec podkreślili, że nie ma politycznych i prawnych podstaw do jakichkolwiek roszczeń o odszkodowania, i uznali tę sprawę za zamkniętą.

Rząd Marka Belki przyjął ostatecznie projekt budżetu na 2005 r. z deficytem 35 mld zł.

Minister zdrowia Marek Balicki podpisał plan finansowy NFZ na 2005 r. Zakłada on, że wydatki w centrali Funduszu i jego oddziałach wzrosną średnio o 6,45% w stosunku do budżetu tegorocznego.

Na ulicach największych miast Polski protestowali niepełnosprawni, którzy boją się likwidacji warsztatów terapeutycznych. Z tej formy pomocy korzysta w kraju ok. 16 tys. osób. Według prasy, efektem wprowadzenia zmian w ustawie regulującej zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych będą masowe ich zwolnienia z pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas dzieciom. Wakacyjne atrakcje dla najmłodszych

2021-07-26 14:23

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska

Zbliża się półmetek tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas. Z wypoczynku na koloniach, półkoloniach i krótszych wyjazdach organizowanych przez diecezjalne Caritas w różnych rejonach Polski skorzysta tego lata około 8 tys. osób. Akcja jest finansowana ze zbiórek organizowanych przez Caritas. Niestety dla wielu dzieci w Polsce wyjazd na wakacje, z uwagi na trudną sytuację materialną, wciąż pozostaje w sferze marzeń. W tym roku akcja nabrała dodatkowego znaczenia, dając dzieciom szansę na integrację i odbudowanie relacji z rówieśnikami po okresie izolacji i nauki zdalnej.

Nauka zdalna i brak codziennego kontaktu odcisnęły swoje piętno na najmłodszych. Jak przyznaje Maryla Jaskułowska, wychowawczyni na koloniach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach nad Liwcem, część dzieci wyjeżdża na wakacje zamknięta w sobie, obarczona bagażem trudnych doświadczeń z czasu pandemii. Otwierają się pod wpływem zajęć integracyjnych, opowiadają o swoich przeżyciach, odnajdują radość we wspólnej zabawie.

CZYTAJ DALEJ

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję