Reklama

Inwestytura Zakonu Bożogrobców

Niedziela Ogólnopolska 41/2004

Na ulicach Radomia

Na ulicach Radomia

Bądźcie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei,
i w Samarii, i aż po krańce ziemi.
(por. Dz 1, 8)

„Stojąc dzisiaj wobec kawalerów i dam Zakonu Grobu Bożego i biegnąc myślami ku Ziemi Świętej, nie zapominajmy nigdy, że apostolstwo członków Zakonu, wszystkich nas tutaj obecnych, spełnia się. Niesione jest każdego dnia. Nie tylko dnia dzisiejszego. Te płaszcze nie mają chronić przed niebezpieczeństwami. One mają być przede wszystkim znakiem, który odzwierciedlać będzie serce, wnętrze każdej damy i każdego kawalera. To mają być znaki czytelne, tak jak niesiony na płaszczach krzyż, który jest jednoznaczny w swoim przesłaniu. Dlaczego? - Dlatego, że stoi za nim Chrystus” (z homilii bp. Andrzeja F. Dziuby).
Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu przyjęło kawalerów i damy oraz kandydatów, którzy przyjechali na trzydniowe uroczystości Zakonu Bożogrobców. 16 września br. - rekolekcje, przygotowanie do głównych uroczystości, nabożeństwo pokutne i adoracja Najświętszego Sakramentu. 17 września - pierwsza część uroczystości - podniosły obrzęd czuwania ze święceniem dystynktoriów i płaszczy zakonnych, pod przewodnictwem bp. Zygmunta Zimowskiego. I trzeci dzień - 18 września - inwestytura pod przewodnictwem bp. Andrzeja Franciszka Dziuby, ordynariusza łowickiego.
Rycerskość oznacza samodyscyplinę, szlachetność i odwagę. Kto nie posiada zdecydowanej woli rozwijania i pogłębiania tych wartości w swoim życiu, nie będzie mógł nigdy być członkiem Zakonu. W środowisku społecznym obfitującym we wszystko - gotowość do rezygnacji, szlachetne zaangażowanie na rzecz najsłabszych i bezbronnych, odważna walka o sprawiedliwość i pokój - to charakterystyczne cechy Zakonu Bożego Grobu.
Palestyna z Jerozolimą, będąc ziemską ojczyzną Chrystusa, stała się kolebką chrześcijaństwa. Nazwa „Bożogrobcy” odnosi się do wywodzącego się z Jerozolimy z czasów wypraw krzyżowych Zakonu Kanoników, mającego przez modlitwę, czuwanie przy Grobie Chrystusa i życie według reguły św. Augustyna - obsługiwać Bazylikę Grobu. Druga gałąź to świecki zakon rycerski, którego zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa w sanktuariach Ziemi Świętej oraz ochrona pielgrzymów. Źródła historyczne umożliwiają doszukanie się rycerzy w służbie Grobu Bożego. To owi Milites Sancti Sepulchri Hierosolymitani byli rycerzami Bożogrobcami i do nich sięga tradycją dzisiejszy Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie. Od wieków do Ziemi Świętej w trudzie przybywały rzesze pielgrzymów, aby nawiedzać miejsca związane z życiem Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki i modlić się. W Ziemi Świętej - tak w przeszłości, jak i obecnie - nie było i nie ma, niestety, pokoju.
Bardzo wcześnie, bo już w 1163 r. pierwsi Bożogrobcy przybyli do Polski. Sprowadził ich do Miechowa powracający z Ziemi Świętej rycerz Jaksa Gryfita. Ok. 1170 r. został konsekrowany w Miechowie kościół pw. Grobu Bożego. Klasztor miechowski uzyskał papieski przywilej egzempcji, czyli wyjęcia spod władzy miejscowego biskupa ordynariusza. W 1819 r. klasztor miechowski, a więc i Zakon Bożogrobców w Polce, znalazł się na liście klasztorów skasowanych ukazem carskim.
W odrodzonej Polsce w końcu lat dwudziestych rozpoczęto starania o przywrócenie polskiego zwierzchnictwa. W 1930 r. zaczął działać Miechowski Komitet Organizacyjny. Aktywnie działały w tej sprawie też koła polonijne, szczególnie w Londynie. 8 grudnia 1995 r. Wielkim Przeorem mianowano kard. Józefa Glempa, tym samym tworząc zwierzchnictwo Bożogrobców w Polsce.
Niezwykle ofiarnie w tworzenie polskiego zwierzchnictwa Zakonu włączył się ks. prof. Andrzej Franciszek Dziuba, główny celebrans Mszy św. i uroczystości inwestytury w katedrze radomskiej pw. Najświętszej Maryi Panny. W koncelebrze uczestniczył również kawaler Zakonu - bp Piotr Skucha z Sosnowca i bp Zygmunt Zimowski - ordynariusz radomski oraz kilkunastu księży z całej Polski. Zebranych powitał proboszcz katedry radomskiej - ks. Edward Poniewierski, następnie Zwierzchnik Zakonu w Polsce - prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski.
Oczekiwanym przez wszystkich momentem był obrzęd inwestytury. Zwierzchnik Zakonu w Polsce przedstawił decyzję kard. Carlo Furno - Wielkiego Mistrza Zakonu o przyjęciu w poczet członków Zakonu nowych kawalerów i nowe damy. Zaszczytu wstąpienia do Zakonu Bożogrobców dostąpili: o. Nikodem Gdyk z Krakowa, ks. Wincenty Pytlik z Pelplina, ks. Czesław Wala z Kałkowa-Godowa, min. Jan Henrik Amberg - z Ambasady Szwedzkiej, Jerzy Kutkowski z Radomia, Janusz Stanisław Kamiński z Kielc, Adam Kisiel z Bielska-Białej, Dariusz Żytnicki z Radomia, Anna Sobecka z Torunia, Danuta Małgorzata Orzechowska z Radomia, Mieczysław Kopeć z Wrocławia, Leszek Krawczyk z Wrocławia.
- Czego pragniecie?
- Pragniemy otrzymać inwestyturę Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie - odpowiedzieli najpierw kandydaci-księża, następnie kawalerowie i damy. Ceremoniał przyjmowania do Zakonu nawiązuje do czasów rycerskich, używa się ostróg i miecza, którym biskup dotyka do prawego ramienia rycerza, nakładając dystynktoria zakonne członkom Zakonu. Zwierzchnik Zakonu w Polsce nakłada wszystkim płaszcz zakonny, a damom jeszcze czarny koronkowy welon-mantylkę.
Przed zakończeniem uroczystości Kanclerz Zwierzchnictwa w Polsce Komandor Włodzimierz Krysiak odczytał dekret Wielkiego Mistrza o podniesieniu do rangi Wielkiego Oficjała - Komandora z Gwiazdą prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego. Świadkami uroczystości byli przedstawiciel Zwierzchnika Zakonu Bożogrobców w Niemczech - Heinz Blaser oraz zwierzchnik Zakonu Bożogrobców w Szwajcarii - Giorgio Moroni Stampa.
Na zakończenie uroczystości nowi członkowie Zakonu przyjęli gratulacje i życzenia od najbliższych i przyjaciół. Niezatarte w pamięci 109 członków Zakonu pozostaną na pewno słowa z homilii Księdza Biskupa: „Oby Wam, Damy i Kawalerowie, Chrystus pozwolił także spełnić jedno z Waszych pragnień, wpisanych w Wasz Zakon. Pielgrzymować jak On do Jerozolimy. A potem dumnie być może, ale z głęboką wiarą przypiąć sobie do krzyża muszelkę pielgrzyma - ten znak niech będzie dla Was zobowiązaniem, jakby wzbogaceniem tego krzyża, który już nosicie”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Wymarsz toruńskiej pielgrzymki na Jasną Górę

2021-08-04 11:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Toruń

Ewa Melerska

W tym roku idziemy po to, by po raz kolejny uświadomić sobie, że Eucharystia jest dla nas pokarmem i to ona umacnia nas w najtrudniejszych chwilach - mówił bp Wiesław Śmigiel do pątników, którzy 4 sierpnia wyruszyli z Torunia na Jasną Górę.

Pielgrzymi rozpoczęli dzień Eucharystią w toruńskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, uczestniczył w niej także biskup pomocniczy Józef Szamocki. W bazylice katedralnej modlili się również pielgrzymi z diecezji pelplińskiej, którzy przybyli do świątyni z biskupem pomocniczym Arkadiuszem Okrojem. W tym roku pielgrzymka odbywa się w formie sztafety.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję