Reklama

Europa

Niech Maryja oświeca was w mówieniu "tak" łasce Pana

„Maryja Niepokalana jest najwspanialszym dziełem sztuki samego Boga poprzez swoją pokorę, oddanie oraz przejrzystość wobec Niego” – powiedział Papież w przesłaniu z okazji instalacji gwiazdy na wieży Matki Bożej w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie. Franciszek zachęcił, aby wznosząc oczy ku tej gwieździe kontemplować Maryję, która jest „Gwiazdą nowej ewangelizacji”. Patrząc na nią powracamy do wiary w przemieniającą moc czułości i serdeczności.

[ TEMATY ]

Hiszpania

papież Franciszek

Sagrada Família

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że marzeniem wielkiego architekta Antonia Gaudíego było, aby tajemnica Niepokalanej wieńczyła portal wiary, pierwszy, który zbudował, byśmy recytując modlitwę do Trójcy Świętej, która naznacza całą bazylikę, nauczyli się być jak Maryja, świątynią tej tajemnicy i oddawali cześć Bogu w duchu i prawdzie. Ona jest pełna obecności Boga, który stał się ciałem w jej łonie, dlatego Gaudí umieszcza ją również w centrum portalu miłosierdzia, gdzie ofiarowuje nam Dzieciątko Jezus pod uważnym spojrzeniem św. Józefa, abyśmy mogli wejść do jego Kościoła, płonąc miłością do Boga i do ludzi.

„Zachęcam was do naśladowania przykładu Dziewicy Maryi poprzez codzienne gesty miłości i służby. Nieskazitelne piękno naszej Matki jest niepowtarzalne. I jednocześnie przyciąga nas. Niech ta gwiazda, która świeci od dzisiaj, oświeci was, abyście wraz z paciorkami różańca mogli raz na zawsze powiedzieć «tak» łasce Pana i zdecydowane «nie» grzechowi – stwierdził Papież. - Modląc się z Maryją rozważamy tajemnice życia Jezusa, ale także rozeznajemy drogę, którą On nam wskazuje i otrzymujemy siłę, by odrzucić pokusy przemocy lub doraźnych korzyści.“

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zapewnił, że przyłącza się do modlitw, które są jak niezliczone róże przedstawione u stóp Maryi w tej pięknej bazylice oraz zachęcił, aby Barcelona była przyjazna i gościnna dla wszystkich. Ojciec Święty stwierdził, że wyprasza także mądrość, gotowość służby oraz szerokie spojrzenie dla pełniących ważne funkcje publiczne. Modlitwą obejmuje rodziny, aby Maryja, ze swoją jasną gwiazdą, czuwała nad nimi, szczególnie kiedy doświadczają przeciwności i trudów.

Reklama

„Gaudí ukazał ją w portalu nadziei, wyrażając twarzami robotników cierpienia i trudności, które stawiają ich w jedności z tymi, jakich doświadczała Święta Rodzina: wygnanie w Egipcie tak wielu biednych ludzi szukających lepszej przyszłości i uciekających przed złem; śmierć tak wielu niewinnych, którzy dołączyli do tych z Betlejem. Niech Maryja Panna czuwa nad waszymi domami, szkołami, uniwersytetami, biurami, sklepami, szpitalami oraz więzieniami. Modląc się koronką boleści Dziewicy, nie przestawajcie polecać ubogich, wykluczonych, ponieważ oni są w sercu Boga – podkreślił Papież. Tyle razy my sami jesteśmy odpowiedzialni za ich biedę i wykluczenie. Skorzystajmy z okazji, aby dokonać rachunku sumienia, na ile ciąży na nas odpowiedzialność za to wszystko.“

Ojciec Święty zachęcił mieszkańców Barcelony, aby wzrastali w braterstwie, w głoszeniu młodym Dobrej Nowiny Ewangelii, w przyjmowaniu ubogich i zmarginalizowanych. Na zakończenie Franciszek wezwał, aby nie zapominać o korzeniach, czyli o starszych. „Drzewo bez korzeni nie rośnie, nie kwitnie. Nie wykluczajmy osób starszych, to nie są odrzuty, ale żywa pamięć. Od nich przepływają żywotne soki, które pozwalają wszystkiemu wzrastać. Pomagajmy w dialogu między starszymi i młodymi, aby była przekazywana mądrość, która pozwoli im wzrastać i rozwijać się” – zaznaczył Papież.

2021-12-09 20:13

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: sukcesywnie spada liczba ślubów kościelnych

[ TEMATY ]

małżeństwo

ślub

Hiszpania

Magdalena Pijewska

Co roku w Hiszpanii rozwodzi się około 100 tys. małżeństw, wynika ze statystyk Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie. Z przygotowanego przez tę instytucję raportu dotyczącego 2018 r. wynika, że rozwiodło się wówczas 99,5 tys. par. W stosunku do wcześniejszego roku nastąpił więc spadek o 2,8 proc. Statystyki INE dowodzą też, iż w ostatniej dekadzie w Hiszpanii sukcesywnie spada liczba ślubów kościelnych.

INE przypomniał, że w przypadku rozwodów najwyższą w ostatniej dekadzie liczbę zanotowano w 2006 r. - blisko 146 tys. Z danych wynika, że rozwodzące się w Hiszpanii małżeństwa mają średnio 16,8 lat wspólnego pożycia. W ponad 60 proc. przypadkach z dziećmi po rozwodzie zostaje matka.

CZYTAJ DALEJ

USA: Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy

2024-04-20 20:13

[ TEMATY ]

USA

Ukraina

wojna na Ukrainie

PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Regina caeli”: jesteśmy miłością życia Jezusa

2024-04-21 12:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Jezus myśli o każdym z nas jako o miłości swojego życia - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Regina caeli”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Jezus Dobry Pasterz, któremu poświęcona jest w liturgii dzisiejsza niedziela, „daje życie swoje za owce”. Nie jest „najemnikiem, któremu nie zależy na owcach, ale tym, który je zna”. „On nas zna, woła nas po imieniu, a kiedy zbłądzimy, szuka nas, aż nas znajdzie. Co więcej: Jezus jest nie tylko dobrym pasterzem, który dzieli życie owczarni; jest Dobrym Pasterzem, który ofiarował za nas swoje życie i po zmartwychwstaniu, dał nam swojego Ducha” - wyjaśnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję