Reklama

Kościół

Jasna Góra: 13 grudnia 81`Pamiętamy

Ofiarom stanu wojennego - Światło Wolności - dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 40 lat zapłonie także na Jasnej Górze. Świetlisty krzyż zostanie ułożony ze zniczy, od znajdującej się na placu jasnogórskim figury Maryi Niepokalanej wzdłuż Alei Sienkiewicza aż do pomnika ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

stan wojenny

13 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

To nawiązanie do lat stanu wojennego, kiedy w ten sposób układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli.

Zapaleniu Światła Wolności towarzyszyć będą piosenki Solidarności.

Uroczystość poprzedzi wspólna modlitwa przed Wizerunkiem Królowej Polski i Msza św. za Ojczyznę sprawowana tradycyjnie o godz. 15.30.

Podziel się cytatem

Przed wejściem do Kaplicy i Bazyliki rozdawane będą tzw. pinsy, czyli metalowe przypinki z napisem „Pamiętamy 1981”. Znaczki zostały przygotowane w ramach projektu edukacyjnego „Gdy gaśnie pamięć dalej mówią kamienie”.

13 grudnia - 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego będzie dniem kulminacyjnym tego projektu. W jego ramach zostały przygotowane m.in. konkursy: literacki czy plastyczny, okolicznościowe szkolne wystawy, szkolenia dla nauczycieli, lekcje historii. W projekcie uczestniczyło ponad 1 tys. szkół woj. śląskiego, a w nich ponad 107 tys. uczniów. Obecna w nim była także Jasna Góra.

Reklama

Po Mszy św. sprzed Bazyliki wyruszy uroczysta procesja na plac przed Szczyt, gdzie pod figurą Niepokalanej spotkają się przedstawiciele więzionych, internowanych, Solidarności, reprezentanci szkół i wszyscy, którzy pragną wyrazić pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Podziel się cytatem

Od pierwszych chwil stanu wojennego do Matki Bożej Jasnogórskiej przybywali ludzie Solidarności, szukając tu schronienia i nadziei. Jasna Góra w bardzo konkretny sposób pomagała represjonowanym. Na początku stanu wojennego najbardziej poszukiwani działacze znaleźli schronienie w jasnogórskiej wieży, gdzie jedzenie przynosił im jeden z paulińskich braci. Dzięki tym działaniom uniknęli oni pierwszej fali aresztowań.

Nazajutrz po wprowadzeniu stanu wojennego (14 XII) paulini odprawili specjalną Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 17.30. Choć później została zmieniona godzina jej celebrowania - na 15.30, to właśnie na początek stanu wojennego datuje się rozpoczęcie odprawiania codziennych Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kaplicy Matki Bożej.

Reklama

W pierwszych dniach stanu wojennego opozycjoniści zredagowali na Jasnej Górze swoją pierwszą podziemną ulotkę. Była nią modlitwa do Matki Bożej Częstochowskiej o uwolnienie aresztowanych, powielono ją potem na maszynie do pisania.

W Bastionie św. Rocha zgromadzonych zostało wiele pamiątek tego trudnego dla Polski czasu. Są druki, ulotki, informatory ze znaczkiem Solidarności, symboliczne oporniki, fotografie, sztandary, miniatury pomników „Solidarności” oraz pamiątki internowanych: koszule z autografami, rzeźby, krzyże, korespondencja.

Piotr Tondyra, pracownik studium nad jasnogórskimi wotami zwraca uwagę szczególnie na dwa wota: to obraz Matki Bożej namalowany na kocu więziennym oraz wykonany ręcznie krzyż z pasyjką, Chrystusem ukrzyżowanym, zrobioną również z więziennego koca.

13 grudnia 1981 r. rano na Jasną Górę przyjechał prymas Polski, kard. Józef Glemp. W przemówieniach wygłoszonych tego dnia kardynał nie krył, jak boleśnie przeżywa wprowadzenie stanu wojennego. Wzywał jednak do rozważnego postępowania i zachowania spokoju. Przemawiał wtedy do modlącej się na Jasnej Górze młodzieży i studentów Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Podziel się cytatem

O Jasnej Górze wspomniał także tego dnia papież Jan Paweł II. W Watykanie, nawołując do modlitwy w intencji Polski, Ojciec Święty powiedział: „polecam Polskę i wszystkich Polaków Tej, która dana jest narodowi ku obronie”.

2021-12-10 11:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O co chodzi w Boże Narodzenie?

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

25 grudnia

Suma

Beata Pieczykura/Niedziela

– Radość i nadzieja, które dziś stają się naszym udziałem, płyną już od przeszło 2 tys. od Chrystusa, który przyniósł nam sobą prawdę i łaskę. Ta radość pochodzi stąd, że chcemy żyć w prawdzie, która w Chrystusie jest mocą i mądrością Boga. O to właśnie chodzi w Boże Narodzenie – mówił abp Wacław Depo w kaplicy Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze 25 grudnia.

W uroczystość Bożego Narodzenia zgromadzeni w polskim Betlejem dziękowali Jezusowi za to, że stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas, „abyśmy przyjęli Jego moc i stali się dziećmi Bożymi”. Tego dnia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Sumie przewodniczył abp Wacław Depo oraz wygłosił homilię. Mówił w niej: – Dziś w ciągu dnia rozważamy medytację św. Jana Apostoła o wiecznym pochodzeniu Słowa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, i z Jego pełności otrzymaliśmy łaskę po łasce, łaskę usynowienia nas wobec Boga Ojca bogatego w miłość miłosierną. Podkreślił, że „wszyscy jesteśmy świadkami złożonych procesów kulturowych”. W świecie, w którym niemiło jest zakłamania, w którym dobro i zło są pomieszanie, tak istotnie są miłość i pokój, godność i wolność, w tym również wolność religijna, dobro i nadzieja, poszanowanie praw naturalnych. Drogowskazem do takiego życia jest Maryja, która „prowadzi nas po różnych drogach czasu”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję