Reklama

IV Dzień Papieski

TOTUS 2004

W Dniu Papieskim Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” po raz piąty przyznała nagrody TOTUS. Jednym z laureatów został nasz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zamku w Warszawie

Gala wręczenia nagród TOTUS 2004 odbywała się na Zamku Królewskim w Warszawie. Statuetkę przedstawiającą anioła wręczano w jednej z najpiękniejszych królewskich sal - rozświetlonej blaskiem z kryształowych żyrandoli Auli Kolumnowej. TOTUS, jedna z najbardziej prestiżowych nagród, nazywana katolickim Noblem, jest uhonorowaniem osób i instytucji za pracę charytatywną i wychowawczą, wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz szerzenie dobra w mediach. W tych czterech kategoriach nagrodę przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, organizująca Dzień Papieski w Polsce.
W tym roku specjalnym gościem na uroczystości był - o. Pasquale Borgomeo, jezuita, dyrektor Radia Watykańskiego. Na Zamek przybyli: nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski Józef Kardynał Glemp, przedstawiciele świata kultury i polityki.
Uroczystość, transmitowaną przez dwa kanały telewizyjne, mogli oglądać nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale także Polonia na całym świecie.

Sześć TOTUS-ów

W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia Biskupa Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” laureatami zostały ex-aequo dwa największe tygodniki katolickie w Polsce: Gość Niedzielny oraz Niedziela. Uzasadnienie odczytał o. Andrzej Koprowski, przewodniczący Kapituły.
TOTUS-a wręczał m.in. abp Leszek Sławoj Głódź, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. „To właściwie nagroda dla nieżyjącego ks. Stanisława Tkocza. To on przez 30 lat kierował Gościem Niedzielnym, stworzył kształt tego pisma” - powiedział odbierający nagrodę redaktor naczelny Gościa, ks. Marek Gancarczyk.
Statuetkę dla tygodnika Niedziela odebrał redaktor naczelny pisma - ks. inf. Ireneusz Skubiś. „To wielkie wyróżnienie dla nas, bardzo się z niego cieszymy - komentował tuż po uroczystości ks. inf. Skubiś. - Nasza praca ma służyć ewangelizacji. Jako pismo katolickie czujemy się wobec Jana Pawła II jak jego wikariusze. Pracujemy z tym większą satysfakcją, im bardziej dostrzegamy wielkość osoby Ojca Świętego i wagę jego pontyfikatu. Ta nagroda nakłada na nas obowiązek jeszcze lepszego służenia ludziom” - powiedział.
Gość Niedzielny jest bogato ilustrowanym tygodnikiem, łączącym tematykę religijną ze sprawami społecznymi i kulturalnymi. Ukazuje się od 1923 r.
Poza dodatkiem dla diecezji katowickiej wydaje 10 edycji diecezjalnych. Od 2001 r. prowadzi portal internetowy: Wiara.pl - serwis tematyczny o charakterze ekumenicznym.
Niedziela ukazuje się od 1926 r. Jest pismem opiniotwórczym. Porusza tematy dotyczące problemów współczesnego świata, podejmowane przez pryzmat słów Jana Pawła II i nauki Kościoła. Obecnie Niedziela ukazuje się w 22 edycjach, przygotowywane są także okazjonalnie edycje specjalne, m.in. Niedziela Akademicka czy wydawana w okresie letnim Niedziela Pielgrzyma. Jest również edycja internetowa Niedzieli w języku polskim, rosyjskim i angielskim. Redakcja przygotowuje audycje radiowe i materiały telewizyjne o tematyce religijnej oraz wydaje dwumiesięcznik Moje Pismo Tęcza, skierowany do najmłodszych odbiorców.
TOTUS-a za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej przyznano prof. Władysławowi Bartoszewskiemu. Przewodniczący Kapituły w tej kategorii - abp Józef Życiński uzasadnił decyzję szczególnym świadectwem ukazywanym przez prof. Bartoszewskiego w sytuacjach skrajnych wyzwań: w obozie w Oświęcimiu, w więzieniu w czasach PRL-u oraz w czasie internowania w stanie wojennym. Podziękował Laureatowi „za trudną sztukę i umiejętność patrzenia w oczy po chrześcijańsku”. „Po prostu postępowałem zgodnie ze swoim sumieniem, nie wyobrażałem sobie, że można zachować się inaczej” - popowiedział prof. Bartoszewski po odebraniu TOTUS-a, czym zyskał sobie brawa obecnych na sali. Dodał też, że tę nagrodę ceni sobie szczególnie i stawia obok trzech najbardziej ważnych dla niego: odznaczenia za udział w Powstaniu Warszawskim, medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” i Orderu Orła Białego, który otrzymał z rąk prezydenta Wałęsy.
Specjalne wyróżnienie za udział w tworzeniu chrześcijańskiej kultury otrzymał Leszek Mądzik - twórca autorskiego teatru „Scena Plastyczna KUL”. Wśród nominowanych był Marcin Pospieszalski - kompozytor, aranżer, basista, wspierający chrześcijańskie środowisko muzyczne.
W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” Kapituła pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego przyznała dwie równorzędne nagrody. Jedną otrzymała Zofia Morawska, pracująca od 74 lat w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. „Nie zasłużyłam na tę nagrodę, bo wszystko, co w życiu otrzymałam, było wielką łaską darmo mi daną. Najbardziej to, że mogłam pracować w tak pięknym miejscu jeszcze pod przewodnictwem Matki Czackiej i ks. Korniłowicza. Dla mnie było to jednym wielkim szczęściem w życiu” - mówiła wzruszona 100-letnia Laureatka. Pani Zofia dbała o kontakty z zagranicznymi ośrodkami, starała się przenosić na grunt Polski nowoczesne metody pracy z niewidomymi. Jest również laureatką Orderu Orła Białego.
Drugi TOTUS w tej samej kategorii otrzymało Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Prowadzi ono całoroczny program wychowawczy, który zwieńcza Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Jest to największe europejskie spotkanie o charakterze sportowo-kulturalno-religijnym.
Specjalne wyróżnienie przyznano Sieci Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży KANA. Dzięki niej bezrobotna i niezamożna młodzież może dokształcać się na bezpłatnych kursach komputerowych oraz językowych.
Za promowanie nauczania Ojca Świętego TOTUS-a otrzymał zespół redakcyjny albumu Musicie być mocni, tworzony przez dziennikarzy Polskiego Radia SA i Radia Watykańskiego. Album wydano z okazji 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, która miała miejsce w czerwcu 1979 r. Zawiera on zapis dźwiękowy publicznych oraz nieoficjalnych wypowiedzi Ojca Świętego. Publikacja składa się z 16 płyt, dokumentacji fotograficznej i dokładnego opisu pielgrzymki.
Kapituła pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka zdecydowała też przyznać specjalne wyróżnienie w kategorii „Promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”. Otrzymał je Joseph Weiler - znany amerykański konstytucjonalista. W książce Chrześcijańska Europa opisuje on chrześcijańskie pochodzenie kontynentu, wskazuje też, że zjednoczona Europa powinna być budowana na podstawie społecznego nauczania Jana Pawła II.
Podsumowania uroczystej gali TOTUS-ów dokonał Prymas Polski Józef Kardynał Glemp. Jak powiedział Ksiądz Prymas, zdążanie śladami „Pielgrzyma Pokoju” wnosi dużo nadziei pomimo trudności dzisiejszych czasów. Pokonywanie tych trudności może zaś dokonywać się wówczas, gdy będziemy dysponowali bogatym dziedzictwem kulturowym i duchowym.

TOTUS medialny został przyznany po raz pierwszy w 2002 r. dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach. Bp Chrapek zmarł tragicznie 18 października 2001 r. w wypadku drogowym, jadąc z Warszawy do Radomia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Otwarcia spotkania dokonali bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i ks. Krystian Charchut, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku. S. Maria Czepiel, elżbietanka i Adriana Kwiatkowska podzieliły się z zebranymi słowem Bożym, które przez kilka dni medytowały. Był to fragment Ewangelii mówiący o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56).

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął premiera Belize

2024-04-20 14:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął 20 kwietnia w Watykańskim Pałacu Apostolskim premiera Belize - Johna Briceño, który następnie spotkał się z sekretarzem w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Komunikat watykańskiego biura Prasowego po rozmowach w Sekretariacie Stanu stwierdza, iż były one serdeczne i w ich toku "wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków miedzy Belize a Stolicą Apostolską". Poruszono zwłaszcza zaangażowanie Kościoła katolickiego w dziedzinie oświatowej i w zakresie troski o migrantów. Rozmawiano również o niektórych bieżących zagadnieniach społeczno-politycznych w tym kraju, podkreslając wkład, jaki Kościół katolicki i wartości chrześcijańskie, obecne w społeczeństwie Belize, mogą wnieść do dobra wspólnego ludności.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję