Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

17 października w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II mówił o zakończeniu w Guadalajarze Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i o rozpoczęciu w całym Kościele Roku Eucharystii. Następnie z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie odmówił modlitwę maryjną, udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym pozdrowił obecnych po włosku i po polsku.
Oto słowa Ojca Świętego:
„W meksykańskim mieście Guadalajara kończy się dziś Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Przez osiem dni Eucharystia była sprawowana i wielbiona jako «światło i życie nowego tysiąclecia». «Światło», ponieważ w tajemnicy eucharystycznej jaśnieje obecność Chrystusa - Światła świata; «życie», gdyż w Eucharystii Jezus dał nam samego siebie jako Chleb życia.
Dziś po południu w Bazylice św. Piotra będę przewodniczył celebrze eucharystycznej w duchowej łączności z wielkim zgromadzeniem w Guadalajarze. W ten sposób rozpocznę uroczyście Rok Eucharystii, który potrwa aż do października 2005 r.
W nurcie Soboru Watykańskiego II i Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Rok Eucharystii chce być czasem spotkania z Chrystusem, obecnym w sakramencie Jego Ciała i Jego Krwi. W tajemnicy tej uaktualnia On w sposób sakramentalny swą Ofiarę paschalną, która odkupiła ludzkość z niewoli grzechu i ustanowiła Boże Królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju. Z Paschy Chrystusa rodzi się Kościół, który z tego właśnie powodu «żyje z Eucharystii» - jak o tym przypominam w encyklice Ecclesia in Eucharistia (nr 1).
Błagajmy wspólnie Maryję Pannę, aby pomagała ludowi chrześcijańskiemu przeżyć ten Rok Eucharystii jako czas głębokiego nawrócenia do Chrystusa i intensywnego zaangażowania na rzecz szerzenia Jego orędzia zbawienia”.

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam moich rodaków z Polski i ze świata! Szczególnie witam pielgrzymów nowej diecezji świdnickiej z ich pasterzem - bp. Ignacym Decem. Życzę całej wspólnocie diecezjalnej pomyślnego rozwoju dla dobra Ludu Bożego na Dolnym Śląsku. Witam również pielgrzymów diecezji pelplińskiej z bp. Janem Szlagą. Pozdrawiam pielgrzymkę rodzin związanych z Przedszkolem nr 5 z Krakowa. Niech pobyt w Rzymie duchowo umocni Was i Wasze dzieci.
Wszystkim bardzo dziękuję za modlitwy, za wyrazy jedności i życzliwe wspieranie mnie w ciągu tych 26 lat pontyfikatu. Niech Bóg Wam hojnie wynagrodzi i błogosławi wszystkim. Pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 20 października 2004 r.

Rok Eucharystii

Do rozważania tajemnicy Eucharystii w powiązaniu z bolesnymi problemami naszych czasów zachęcił Jan Paweł II w swym kazaniu podczas Mszy św. odprawionej 17 października w Bazylice św. Piotra. W trakcie Liturgii Papież oficjalnie ogłosił otwarcie w całym Kościele Roku Eucharystii. Zaapelował do wiernych o solidarność i wrażliwość „na potrzeby tak wielu naszych braci” wezwał, „aby nie zamykać serc na ich wołanie o pomoc”.
Liturgię pod przewodnictwem sekretarza stanu - kard. Angelo Sodano koncelebrowali m.in. kardynałowie: Roger Etchegaray, Achille Silvestrini i Eduardo Martínez Somalo. Kard. Sodano przewodniczył następnie adoracji eucharystycznej.
W wygłoszonym w całości po hiszpańsku przemówieniu (którego większą część odczytał substytut Sekretariatu Stanu - abp Leonardo Sandri) Papież pozdrowił uczestników kończącego się w meksykańskiej Guadalajarze 48. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Podkreślił, że most telewizyjny łączący wtedy Bazylikę św. Piotra, „serce chrześcijaństwa”, z Guadalajarą jest jakby pomostem między kontynentami. Dzięki temu Liturgia sprawowana w bazylice stworzyła symboliczną statio orbis Kongresu Eucharystycznego, który gromadził wiernych z całego świata.

W rocznicę wyboru Jana Pawła II

„26. rocznicę swego wyboru na Stolicę Piotrową Jan Paweł II rozpoczął Mszą św. w swojej prywatnej kaplicy” - poinformował rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Joaquín Navarro-Valls. Ok. godz. 18, czyli o tej samej porze, gdy 16 października 1978 r. nastąpił wybór, Papież odprawił drugą Mszę św., prosząc Boga o błogosławieństwo „dla pracy, która mu jeszcze pozostała” - dodał rzecznik.
Navarro-Valls ujawnił, że z okazji jubileuszu do Watykanu napłynęły tysiące życzeń. Ich nadawcami są szefowie państw i rządów, organizacje międzynarodowe oraz prywatne osoby, katolicy, ale także wyznawcy innych religii, w tym i muzułmanie.
Obok życzeń wiele jest wyrazów wdzięczności, przede wszystkim za wypowiedzi na rzecz pokoju oraz przeciwko tzw. wojnie prewencyjnej. „Inne sprawy, poruszane w tych przesłaniach, to rodzina i Europa” - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej. Ujawnił, że gośćmi Papieża na jubileuszowym obiedzie byli kardynałowie: sekretarz stanu Angelo Sodano, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch Camillo Ruini i gubernator Państwa Watykańskiego Edmund Szoka, obok, oczywiście, obu papieskich sekretarzy: abp. Stanisława Dziwisza i ks. prał. Mieczysława Mokrzyckiego. Rzecznik zapewnił, że Jan Paweł II był bardzo zadowolony z koncertu Chóru Armii Rosyjskiej w Auli Pawła VI. „Był zadowolony także z symboliki tego wydarzenia: przez lata mówiono o kozakach pojących swe konie w fontannach na Placu św. Piotra; było to proroctwo wojny, które przekształciło się w obietnicę pokoju” - Joaquín Navarro-Valls.

Koncert Chóru Armii Rosyjskiej dla Jana Pawła II

Trwający 26 lat pontyfikat Jana Pawła II jest niezwykłym wydarzeniem w historii Kościoła i świata. Dostrzegają jego wielkość politycy, ludzie nauki, kultury, artyści. W obchody rocznicy pontyfikatu wpisał się koncert, który miał miejsce wieczorem 15 października br. w Auli Pawła VI w Watykanie. Dla Ojca Świętego wystąpił Chór Armii Rosyjskiej, założony w 1928 r. przez słynnego kompozytora Alexandra Aleksandrowa, wraz z orkiestrą i baletem. Oprócz Jana Pawła II w auli zebrali się kardynałowie, arcybiskupi, biskupi, amabasadorzy akredytowani przy Stolicy Apostolskiej. Obecny był także ambasador Federacji Rosyjskiej przy Stolicy Apostolskiej.
Koncert transmitowano przez telewizję RAI i telewizję rosyjską, co było ważnym wydarzeniem. Na początek tego niezwykłego wieczoru życzenia Ojcu Świętemu, z okazji 26. rocznicy pontyfikatu, artyści wyrazili trzykrotnym gromkim: „Hurra! Hurra! Hurra!”. Koncert, jako wydarzenie kulturalne, stał się pomostem między Wschodem a Zachodem. Złożyły się na niego: muzyka, piękny śpiew, ale także tańce folkloru rosyjskiego. Zgromadzeni mogli zobaczyć taniec kozacki, wysłuchać m.in. słynnej Kalinki. Chórzyści sprawili Papieżowi i obecnym w Auli Pawła VI Polakom niespodziankę: w języku polskim zaśpiewali Szumi dokoła las. Na zakończenie przemówił Ojciec Święty. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego pięknego wieczoru. Rosję i artystów z Federacji Rosyjskiej oddał opiece Matki Bożej z Kazania. Podziękował również amabasadorowi Federacji Rosyjskiej, a zwracając się do artystów, wyraził ogromną wdzięczność za tak wspaniały koncert. Przedstawiciele chóru wręczyli Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wielki bukiet kwiatów i złożyli mu hołd.

Ks. Mariusz Frukacz

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Świętość w codzienności

2024-04-25 11:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przy relikwiach Męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.

– Witamy Józefa, Wiktorię i ich dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Franciszka, Antosia, Marysię i dzieciątko, które w chwili egzekucji przyszło na świat. Jako rodzice daliście życie siedmiorga dzieciom i jednocześnie chroniliście życie innych ludzi. Nikt nie musiał was przekonywać, że życie każdego człowieka jest wartościowe i zasługuje na szacunek bez względu na pochodzenie czy wyznanie. My małżeństwa chcemy się od was uczyć i stawać w obronie tego, co słuszne nawet za cenę życia i pamiętać, że miłość jest silniejsza od nienawiści – mówili małżonkowie, witając relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję