Reklama

Kościół

Co abp Stanisław Nowak mówił o śmierci?

Czym jest śmierć dla człowieka wierzącego, jak się do niej przygotować, co będzie po śmierci? Z abp. seniorem Stanisławem Nowakiem, w 2016 r. rozmawiał, już także nieżyjący, ks. red. Marek Łuczak.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Niedziela TV

- Śmierć, czyli przejście z życia do życia. Z życia, które nazywamy doczesnym, czyli życia w czasie, związanego z czasem, z przeżywaniem zmienności, przemijalności, do życia wiecznego. Przebywanie z Bogiem twarzą w twarz, jest dla człowieka wielką nadzieją. To, że nie umieramy definitywnie - powiedział już na początku wywiadu abp Nowak.

Arcybiskup wyjaśnił także znaczenie śmierci widzianej z dwóch perspektyw.

- Gdy patrzy się na śmierć w perspektywie tylko tego życia, to jest to straszne. Gdy jednak patrzy się na ten akt w świetle tego, że to życie tu na ziemi, jest tylko wycinkiem innego życia w Bogu, w wieczności, w Bożym pięknie, w miłości nieskończonej, to ten fakt śmierci nawet budzi w człowieku radość.

Zwrócił także uwagę na akt śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

- Bardzo ważna w naszej wierze jest prawda o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Tylko w Nim, jest właściwe rozumienie śmierci i życia wiecznego. Tylko w Nim. W Jego zmartwychwstaniu jest nasze zmartwychwstanie - wyjaśniał abp Nowak i jak dodał:

- W śmierci przemijamy, to prawda, ale idziemy do pełni. Idziemy do życia.

Podziel się cytatem

Reklama

Arcybiskup poruszył także wątek wolności człowieka, która może prowadzić go różnymi ścieżkami.

- W Biblii nam brzmi: Bóg jest miłością, dla Niego być to miłować. Ale żeby była miłość, musi być zachowana wolność. Człowiek musi wybrać Boga. Zbawią się ci, którzy będą chcieli się zbawić i chcą się zbawić - męczą się na tym świecie, próbują, dźwigają, podnoszą, nawracają, a potępią się ci, którzy się chcą potępić.

Na zakończenie abp Stanisław przytoczył bardzo trafny cytat.

- Jeden ksiądz profesor powiedział: Nie bójmy się śmierci, tylko odpowiedzialności w życiu. Skoncentrujmy się na tej odpowiedzialności. Bóg dał mi siebie, dał mi miłość, dał nam Jezusa. Trzeba Mu odpowiedzieć na to.

2021-12-14 09:06

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do kapłanów: Słowo przepowiadane musi być uwiarygodnione przez świadectwo

„Słowo przepowiadane czy drukowane musi być uwiarygodnione przez świadectwo, by nie jawiło się jedynie jako piękna filozofia czy nawet utopia, ale jako rzeczywistość wiary, która przez Chrystusa daje życie, i to życie wieczne” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski do kapłanów archidiecezji częstochowskiej, którzy 23 września pielgrzymowali na Jasną Górę.

Mszę św. w bazylice jasnogórskiej z metropolitą częstochowskim koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z abp. seniorem Stanisławem Nowakiem, bp. Andrzejem Przybylskim – biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej i o. Marianem Waligórą – przeorem Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję