Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Stanisław Nowak - tak go zapamiętamy

12 grudnia odszedł do Pana abp senior Stanisław Nowak.

„Ja jestem kalwariarz!”

Abp Stanisław mówił, że ja jestem bardziej maryjny, a on jest kalwariarz. To jest to dziedzictwo, które nam zostawia - wspomina abp Wacław Depo.

Z żalem pragnę pożegnać na drogę do wieczności Drogiego Przyjaciela i Współbrata w kapłaństwie i biskupstwie – arcybiskupa Stanisława Nowaka – pisze na łamach najnowszego wydania Tygodnika „Niedziela” kard. Stanisław Dziwisz.

Pozostanie on w mojej pamięci jako dobry pasterz i świątobliwy kapłan. Pragnę go tak nazwać, ponieważ poznałem go w dniu mojego wstąpienia do krakowskiego seminarium. Wszystkich przybywających na pierwszy rok nauki uderzała ogromna życzliwość dziekana seminaryjnego – Stanisława. Patrzyliśmy na niego rozmodlonego w kaplicy i starającego się ze swoją wrażliwością wprowadzać nas w praktyki religijne i w życie seminaryjne. Jego postawa przyczyniła się do naszej formacji duchowej.

Ksiądz arcybiskup był znakomitym pasterzem. Był dla mnie nauczycielem, mistrzem, ale najbardziej ojcem. Wielokrotnie doznawałem tego ojcostwa, w którym łączył wymagania z wyrozumiałością, cierpliwością i miłością. Myślę, że tak właśnie zapamięta go większość księży archidiecezji częstochowskiej. Zależało mu na tym, żeby diecezja umacniała się w wierze i pobożności. Zależało mu też na kapłanach – ten obszar jego duszpasterskiego zaangażowania leżał mu szczególnie na sercu. Kochał kapłaństwo, a przede wszystkim w nie wierzył. Nas, księży, też ciągle uczył tej wiary w świętość kapłaństwa, w tę udzieloną przez Chrystusa władzę – wspomina zmarłego Arcybiskupa bp Jan Wątroba.

Ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wspomina, że abp Stanisław należał do jednych z najważniejszych osób Kościoła. Uczestniczył w dwóch synodach w Watykanie. Był przyjacielem papieża Jana Pawła II. Zawsze stawiał go sobie za mistrza zarówno w duszpasterstwie, jak i sposobie bycia.

„Ksiądz arcybiskup żył diecezją, żył jej problemami, radował się, jeśli coś się udawało” - abp. Stanisława Nowaka wspomina ks. Marian Mikołajczyk, były kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Reklama

Mottem posługi biskupiej abp Stanisława Nowaka były słowa: „Iuxta crucem Tecum stare”. Pewnie wygłosił wiele kazań związanych z krzyżem, a później Pan Bóg dał krzyż. Obserwując księdza arcybiskupa w tych ostatnich miesiącach jego życia, to trzeba powiedzieć, że wchodził z pokorą na ten krzyż – powiedział ks. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie, który przez ponad 13 lat pełnił funkcję sekretarza i kapelana abp. Nowaka.

Ks. Andrzej Sobota,proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, wspomina, że abp Stanisław był zawsze do dyspozycji kapłanów. Był człowiekiem bardzo wrażliwym na ewangelizację również poza diecezją. Był człowiekiem wiernym adoracji i modlitwie. W tym znaczeniu był człowiekiem świętym - wiernym Jezusowi Eucharystycznemu.

Był konfratrem Zakonu Paulinów, duchowym przyjacielem zakonu, miał wyjątkową żywą pobożność do Maryi jako Królowej Polski. To miejsce rozumiał i umiał służyć pielgrzymom - wspomina abp Stanisława Nowaka, o. Józef Płatek, były generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej, wspominając zmarłego, mówi, że dla niego abp Stanisław był jak ojciec. To on decydował o jego przyszłości. Bardzo dużo mu zawdzięcza.

Reklama

Prowadził nas dwiema drogami – drogą Maryjną i drogą Eucharystii – tak wspomina śp. abp. Stanisława Nowaka ks. prof. Marian Duda, który towarzyszył pasterzowi częstochowskiemu od 1984 roku. Był też świadkiem przejścia Księdza Arcybiskupa do wieczności, podczas Mszy św., którą koncelebrował z bp. Andrzejem Przybylskim:

Arcybiskup Stanisław Nowak był człowiekiem niezwykle uduchowionym - wspomina redaktor naczelny „Niedzieli” ks. red. Jarosław Grabowski.

Dziś z ewangelikami mogę tylko dziękować Panu Bogu za takiego duszpasterza, jakiego miała Częstochowa, mówi Ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Był twardy wobec siebie samego, wypływało to z radykalizmu wiary w Chrystusa - wspomina abp. Stanisława Nowaka, dr n. med. Wanda Terlecka, pulmonolog, założycielka i pierwsza ordynator Oddziału Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

2021-12-14 09:08

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

35. rocznica święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

[ TEMATY ]

Kościół

WSD Częstochowa

abp senior Stanisław Nowak

B.M. Sztajner/Niedziela

25 listopada przypada 35. rocznica święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

„Ogarniając wdzięcznym sercem tajemnicę posługi apostolskiej Księdza Arcybiskupa Jubilata, zapraszam braci kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych na Eucharystię w czwartek 21 listopada na godz. 17.00 do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie” - napisał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję