Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Pozdrowienia i wyrazy głębokiej wdzięczności skierował pod adresem wszystkich misjonarzy na świecie Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 24 października. Oto pełny tekst rozważań Ojca Świętego: „Dziś obchodzimy Światowy Dzień Misyjny, poświęcony modlitwie i konkretnemu wsparciu misji. W tym dniu poza tym wszyscy wierzący są zaproszeni do przeżywania na nowo własnej odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii wszystkim ludom. Dziękuję Kardynałowi Prefektowi Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Papieskim Dziełom Misyjnym, które w moim imieniu wspierają ten Dzień oraz zachęcam do inicjatyw diecezjalnych i parafialnych, stawiających sobie to zadanie.
Kieruję bardzo serdeczne pozdrowienia i głęboką wdzięczność do wszystkich misjonarzy i misjonarek, zaangażowanych na polu misyjnym. Zapewniam ich o specjalnej pamięci w modlitwie. W sposób szczególny myślę o tych, którzy ukoronowali ofiarą życia świadectwo o Chrystusie i służbę człowiekowi.
Niech Najświętsza Maryja Panna, Królowa Misji, wyprosi wszędzie w Kościele dar licznych powołań do życia misyjnego”.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie witam pielgrzymów języka polskiego! Pozdrawiam kard. Franciszka Macharskiego i jego sufragana bp. Jana Szkodonia. Ponownie witam pielgrzymów z Bydgoszczy z ich pasterzem - bp. Janem Tyrawą. Szczególnie pozdrawiam grupę przedstawicieli samorządów zawodów zaufania publicznego.
Rozpoczęliśmy Rok Eucharystii. Zachęcam i proszę, by ten Rok dla wszystkich stał się okazją do świadomego udziału we Mszach św. w każdą niedzielę i święta. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 27 października 2004 r.

Inauguracja roku akademickiego rzymskich uczelni kościelnych

Rzymskie uczelnie kościelne spełniają bardzo ważną misję w Kościele i we współczesnym świecie, służąc Prawdzie i szerząc kulturę chrześcijańską. Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w Bazylice św. Piotra 22 października. Uroczystej Mszy św. z udziałem Ojca Świętego Jana Pawła II przewodniczył kard. Zenon Grocholewski - prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. Msze św. koncelebrowali m.in.: kard. Crescenzio Sepe - prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, abp Michael Miller - sekretarz Kongregacji Edukacji Katolickiej, bp Rino Fisichella, księża pracownicy Kongregacji Edukacji Katolickiej, księża rektorzy uniwersytetów, instytutów, kolegiów, seminariów duchownych, księża dziekani wydziałów, księża profesorzy i księża studenci. Na Mszy św. bardzo licznie zgromadzona była wspólnota studentów. Ubogaceniem obrzędów liturgicznych był śpiew Chóru Kaplicy Sykstyńskiej.
Na początku Eucharystii kard. Grocholewski zwrócił się do Ojca Świętego, dziękując za list apostolski na Rok Eucharystii Mane nobiscum Domine. W homilii Ojciec Święty przypomniał o szczególnej misji, jaką mają do spełnienia rzymskie uczelnie kościelne: ukazywanie jedności i powszechności Kościoła. „Ta wielokształtna jedność buduje się na tym samym «powołaniu», to znaczy na wspólnym wezwaniu do naśladowania Chrystusa” - podkreślił Jan Paweł II. Wezwał studentów, aby swoje talenty złożyli na służbę Kościołowi „w całej pokorze i dyspozycyjności”. Zachęcił, by realizowali jedność między wiarą a życiem. Nawiązujac do Roku Eucharystii, Ojciec Święty przypomniał, by studenci i profesorowie na wzór św. Tomasza z Akwinu i wszystkich Doktorów Kościoła czerpali z Sakramentu Ołtarza „odnowione światło mądrości i trwałą moc życia ewangelicznego”. Ojciec Święty zawierzył wszystkich Maryi „Niewieście Eucharystii” i Dziewicy słuchającej, która prowadzi każdego dnia do Eucharystii - niewyczerpanego źródła zbawienia.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

„Kompendium nauki społecznej Kościoła”

25 października br. w Watykanie Papieska Rada „Iustitia et Pax” ogłosiła Kompendium nauki społecznej Kościoła - popularnie zwane katechizmem społecznym.
Kard. Renato Martino - przewodniczący Rady „Iustitia et Pax” powiedział podczas prezentacji, że kompendium powstało na życzenie Jana Pawła II i „Jemu jest zadedykowane”. Pracę nad nim rozpoczął poprzednik z Papieskiej Rady - kard. François-Xavier Nguyen Van Thuân. Praca była „niezwykle trudna, ponieważ dzieło tego rodzaju nie ma precedensu, a redaktorom zależało na tym, aby miało ono wymiar uniwersalny i oparło się biegowi czasu, mimo że jesteśmy na etapie dziejów, który cechują gwałtowne i radykalne przemiany społeczne, gospodarcze i polityczne” - wyjaśnił kard. Martino.
Struktura kompendium jest prosta i przejrzysta: składa się ono ze wstępu i trzech części. Pierwsza - złożona z czterech rozdziałów, mówi o podstawach nauki społecznej, jak np. osoba ludzka i jej prawa. Druga część, na którą składa się siedem rozdziałów, zajmuje się „klasycznymi tematami” nauki społecznej, jak rodzina, praca, życie gospodarcze, wspólnota polityczna, wspólnota międzynarodowa, środowisko i pokój. Część trzecia to wiele wskazań dotyczących zastosowania nauki społecznej w duszpasterstwie i w życiu chrześcijan, „przede wszystkim wiernych świeckich”. Zakończenie, zatytułowane O cywilizację miłości, przypomina, co jest celem dokumentu.

Reklama

Audiencja dla ministra spraw zagranicznych Boliwii

25 października Jan Paweł II przyjął na specjalnej audiencji boliwijskiego ministra spraw zagranicznych i wyznań - Juana Ignacio Silesa. Przedmiotem rozmów była m.in. kwestia watykańskiego pośrednictwa w sporze Boliwii z Chile o dostęp do morza.
Co prawda, traktat o pokoju i przyjaźni zawarty przed stu laty przez oba kraje gwarantuje terytorialne status quo. Tym niemniej konieczność eksportu boliwijskiego gazu przez terytorium Chile stała się niedawno jedną z przyczyn poważnego kryzysu społecznego w Boliwii, co z kolei otworzyło na nowo dyskusję na szczeblu międzynarodowym.
Władze Boliwii zaproponowały ostatnio podpisanie nowego traktatu dającego temu krajowi dostęp do morza bez korekty aktualnych granic. Tymczasem rząd Chile nie chce słyszeć o żadnym „korytarzu”, powołując się na zapis traktatowy z 1904 r., mówiący o tym, że Boliwia „na zawsze i nieodwołalnie” rezygnuje z jakichkolwiek pretensji do nadmorskiego regionu Atacama.
Prezydent Boliwii Carlos Mesa zaproponował w tej sytuacji mediację Stolicy Apostolskiej. Podobny spór między Boliwią a Chile wybuchł już w 1978 r., doprowadzając do zerwania przez oba kraje stosunków dyplomatycznych. Również wtedy dyplomacja watykańska brała udział w załagodzeniu konfliktu.

Spotkanie z włoskimi skautami

„Płyńcie pod prąd, by pokonać pokusę indywidualizmu, lenistwa i bierności” - zaapelował Jan Paweł II do ponad 40 tysięcy włoskich skautów w różnym wieku, z którymi spotkał się 23 października w południe na Placu św. Piotra. Okazją po temu były dwie rocznice: 50-lecia MASCI - organizacji skupiającej dorosłych i 30-lecia AGESCI, zrzeszającej dzieci i młodzież. Było to pierwsze w historii tego ruchu tak masowe spotkanie z Papieżem.
Ojciec Święty wyraził zadowolenie z faktu, że w jego obecności skauci odnowili swe ślubowanie. „Rad jestem, że mogłem być świadkiem Waszych zamiarów, aby dochować wierności Bogu, który Was wzywa do życia w jedności i przyjaźni z Nim; wierności samym sobie w poszukiwaniu i realizacji planu, jaki Ojciec w swej miłości przygotował dla każdego; wierności wobec bliźniego, który oczekuje od Was daru pełnego ludzkiego i chrześcijańskiego zaangażowania” - powiedział Papież.
Przypomniał „prawo skautingu”, które - jak mawiał założyciel ruchu lord Baden-Powell - pozwala realizować to, co niemożliwe. „Papież spogląda na Was z ufnością i nadzieją, a modlitwą i życzliwością towarzyszy Waszej wielkiej przygodzie życia” - dodał Jan Paweł II.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję