Reklama

Z różnych stron

Nie krzywdzić pokrzywdzonych

Ks. kan. Tadeusz Isakowicz-Zaleski od 17 lat prowadzi w Radwanowicach Fundację im. Brata Alberta, która ma pod swoją opieką 31 ośrodków dla niepełnosprawnych intelektualnie, w tym 12 Warsztatów Terapii Zajęciowej. Od kilku tygodni słyszymy głosy z różnych stron Polski w obronie Warsztatów. Czym one są i dlaczego jest to tak ważny problem?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym są WTZ?

Głównymi uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej są niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym. „Istniejące od 12 lat Warsztaty - jak mówi ks. Isakowicz-Zaleski - cieszą się bardzo dobrą opinią. Nigdy nie było w nich afer finansowych, które - niestety - występowały w wielu innych ośrodkach finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Są to placówki pobytu dziennego, które realizują zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika. Rehabilitacja ta odbywa się głównie w czasie zajęć praktycznych w pracowniach: tkackich, wikliniarskich, malarskich, stolarskich, introligatorskich, ceramicznych, krawieckich, ogrodniczych, rzemiosł różnych, edukacyjnych. Ważne jest, że rehabilitacja przebiega zgodnie z indywidualnym programem przygotowanym przez Radę Programową, w której skład wchodzą pracownicy Warsztatów. Zajęcia takie przeplatają się z rehabilitacją ruchową. Organizowane są także zajęcia dodatkowe z zakresu sportu, kultury, turystyki i wypoczynku. Co najważniejsze - uczestnicy WTZ nie ponoszą żadnych kosztów, gdyż pokrywane są one w całości ze środków PFRON. W ramach zajęć niepełnosprawni mają zagwarantowany bezpłatny przejazd, jeden posiłek i środki na trening ekonomiczny, co wprowadza dodatkowy element samodzielności finansowej”. Ksiądz Prezes podkreśla, że dzięki temu wielu młodych ludzi po raz pierwszy otrzymuje własne pieniądze, traktując je jako samodzielnie zarobione. Wszyscy uczestnicy WTZ, którzy zdobyli nowe kwalifikacje lub poprawili swój stan zdrowia, mogą, po zmianie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, podjąć pracę. Oczywiście, w dostosowanych do ich możliwości warunkach.

O co chodzi?

Głosy w sprawie Warsztatów nie są marginalne. Problem dotyczy 511 Warsztatów Terapii Zajęciowej, co dotyczy 16 tys. osób niepełnosprawnych. Z tej liczby ok. 800 mieszka w domach pomocy społecznej. Pozostali funkcjonują w rodzinach, a na WTZ dochodzą sami lub są dowożeni. Liczba WTZ jest stanowczo za mała. Oczekujących na przyjęcie jest prawie dwa razy tyle. W aż 90 powiatach nie ma ani jednego Warsztatu. WTZ powstają dzięki zaangażowaniu organizacji pozarządowych, w tym również kościelnych (np. Caritas). Tworzone są praktycznie z niczego. Każdego dnia borykają się z ogromnymi problemami, głównie natury finansowej. Dotacja na WTZ ze strony PFRON jest od 5 lat jednakowa, co przy gwałtownie rosnących kosztach już teraz stawia niektóre z nich „pod ścianą”. Rząd nie pierwszy już raz przymierza się do okrojenia funduszy WTZ. „Na progu Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych - wspomina ks. Isakowicz-Zaleski - 4 grudnia 2002 r. Sejm RP przegłosował ustawę przygotowaną przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, kierowane przez Jolantę Banach z SLD. Ustawa ta, obcinając dotacje państwa, wyrzucała z WTZ, dosłownie z dnia na dzień, prawie 1000 niepełnosprawnych osób, które mieszkały w domach pomocy społecznej. Była to dla nich ogromna tragedia. Widziałem ich łzy i było to dla mnie jedno z najboleśniejszych przeżyć w czasie mojej 25-letniej pracy charytatywnej. Fundacja zorganizowała protest. Dokładnie 6 grudnia 2002 r. ulicami Krakowa przemaszerowało 1000 osób z całej Polski. Zwracaliśmy się listem otwartym do premiera Leszka Millera i Jolanty Kwaśniewskiej, ale odpowiedzi na listy nie otrzymaliśmy. W wyniku protestu Senat złagodził pomysły p. Jolanty Banach i uratował część miejsc”.
Nowy projekt ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych, przygotowany przez rząd Marka Belki, odbiera (od 1 stycznia 2005 r.) znaczną część okrojonej już przecież dotacji, co powoduje, że sporo WTZ po prostu zniknie, a niepełnosprawni i ich opiekunowie znajdą się na bruku. Powiaty nie mają pieniędzy na pokrycie brakujących kwot. Właśnie przeciwko temu protestowały wszystkie organizacje opiekujące się niepełnosprawnymi intelektualnie. 27 września, wraz osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, pikietowały one urzędy wojewódzkie i biura poselskie w całej Polsce. Był to ogromny i dobrze zorganizowany protest.

Co i kto?

„Przede wszystkim rząd musi rozmawiać z organizacjami pozarządowymi, które organizują i prowadzą ośrodki dla niepełnosprawnych. Są one przecież partnerami państwa, a nie jego wrogami. Niestety, wśród obecnej ekipy rządowej - chyba spadek po ideologii PZPR - pokutuje przekonanie, że organizacja pozarządowa znaczy tyle samo, co «antyrządowa». Nie lubią nas władze również za to, że jesteśmy niezależni i niepokorni. Często pokazujemy nieudolność działań czy patologiczną biurokrację. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych tak za czasów Jolanty Banach, jak i obecnego ministra nie prowadzi żadnego dialogu z organizacjami stającymi w obronie osób niepełnosprawnych. Ten fatalny błąd jest głównym powodem konfliktu” - mówi ks. Isakowicz-Zaleski.
Najbardziej zaangażowani w walkę o Warsztaty są sami niepełnosprawni, ich rodzice i opiekunowie. Sojusznikami są także inne organizacje pozarządowe, począwszy od małych - gminnych czy powiatowych, a skończywszy na tych największych, ogólnopolskich, jak np. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei” czy Caritas. Ks. Isakowicz-Zaleski mówi o liście otwartym ks. Krzysztofa Bąka, kawalera Medalu św. Brata Alberta i dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej, czy apelu polskiej aktorki Anny Dymnej, znanej powszechnie ze swego zaangażowania w pracę dla niepełnosprawnych (dokumenty dostępne na stronie: www.albert.krakow.pl).
Rozstrzygnięcia w kwestiach opieki i stworzenia możliwości rehabilitacji ludziom upośledzonym leżą w gestii rządu. Nie znaczy to jednak, że nie mamy na ich kierunek żadnego wpływu. Decydujemy o tym przy okazji kolejnych wyborów, a także przez swoje zaangażowanie, choćby w akcje podobne do tych, które ostatnio miały miejsce. Nie wolno nam pozostawać obojętnymi wobec krzywdy ludzi słabszych. Nasz stosunek do nich samych i do ich problemów jest przecież miarą naszego chrześcijaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Stanowisko Rady Młodych Archidiecezji Lubelskiej w sprawie ochrony życia ludzkiego

2024-03-28 11:47

materiały prasowe

My, członkowie Rady Młodych Archidiecezji Lubelskiej, jako przedstawiciele wspólnot młodzieżowych działających na terenie Archidiecezji w duchu odpowiedzialności za kształt życia społecznego w naszej Ojczyźnie, chcemy jednoznacznie opowiedzieć się po stronie prawa do życia i wartości każdej istoty ludzkiej, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję