Reklama

Niedziela Częstochowska

Trzeba rozmawiać

Synod jest okazją do konkretnej rozmowy z wiernymi, by dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania od Kościoła – mówią „Niedzieli” kapłani.

[ TEMATY ]

Synod w Arch. Częstochowskiej

ks. Mariusz Frukacz

Z radością wypatruję tego czasu, kiedy już na dobre rozpocznie się w parafii synod, bowiem wielu ludzi oczekuje wysłuchania, pragnie się wypowiedzieć. Wierni chcą również odnowić wiarę przez rozmowę z drugimi, a nawet jakąś dyskusję. Od kilku lat obserwuję, że w mojej parafii spotkania, które już organizujemy dla młodzieży czy też dla dorosłych pokazują, że ludzie chcą być razem i rozmawiać ze sobą. Oczywiście zawsze wyzwaniem dla parafii jest to, żeby zaangażować jeszcze więcej ludzi w życie naszej wspólnoty. Chodzi o to, aby nie było ani jednej osoby, która miała by poczucie tego, że nikt jej nie chciał wysłuchać.

Reklama

Taki spotkania we wspólnocie prowadzą do realnego rozwoju ludzi. Oni również odkrywają w sobie pewne pytania, z którymi często chodzą od kilku lat. W naszym codziennym zabieganiu często gubimy możliwość rozmowy na tematy wiary. Jestem zwolennikiem spotkań rodzinnych o Kościele, także wyzwaniach, które niesie Ewangelia. Myślę, że trzeba pokazać, że język wiary i język apostolski nie może być obcy dla człowieka wierzącego. Mam nadzieję, że synod będzie szkołą Kościoła i ewangelizacji. Dla mnie osobiście to będzie również okazja do tego, aby jeszcze bardziej wysłuchać tych, którzy tego pragną (ks. Robert Grohs, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej).

Myślę, że bardzo ważne dla synodu w wymiarze parafii jest dobre wykorzystanie czasu kolędowego, wizyty duszpasterskiej w domach parafian. Wtedy można poruszyć temat synodu, synodalności, a także jedności i wspólnoty z Kościołem. Można w ten sposób dotrzeć do tych, którzy regularnie chodzą do kościoła, ale również do tych, którzy przyjmują księdza po kolędzie, ale do świątyni nie chodzą. Wtedy można zapytać, nie tylko dlaczego tak się dzieje, ale również wysłuchać, co jest problemem, że nie chodzą na Mszę św. Wierni mogą też powiedzieć, czego im w Kościele brakuje i co jest dla nich ważne (ks. Rafał Ćwikliński, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Radoszewicach).

2021-12-17 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O zaangażowaniu w synod

[ TEMATY ]

Synod w Arch. Częstochowskiej

Niedziela TV

„W synodzie jest nacisk na dialog, na to by ze sobą rozmawiać, więc lubię porównywać go do rodziny. To też okazja, by zobaczyć czy żyjemy jako wspólnota w Kościele” - mówi Paulina Gradek, członek zespołu synodalnego arch. częstochowskiej, od wielu lat związana z Caritas Częstochowskim.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Zmitrowicz z Ukrainy prosi o pomoc

2022-05-19 17:30

[ TEMATY ]

apel o pomoc

#pomocdlaUkrainy

Bp Radosław Zmitrowicz

oblaci.pl

Bp Radosław Zmitrowicz

Bp Radosław Zmitrowicz

Bp Radosław Zmitrowicz z diecezji kamieniecko-podolskiej zwrócił się z prośbą o kontynuowanie pomocy dla Ukrainy. Specjalny list skierował do mieszkańców z Kozienic, skąd pochodzi. Dlatego też w najbliższą niedzielę, 22 maja w kościołach, będą zbierane pieniądze na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. "Jest bardzo wielu przesiedleńców, ostrzał rakietowy od czasu do czasu zabija ludzi i niszczy infrastrukturę, coraz częstsze pogrzeby tych co zginęli, ranni żołnierze wracający na leczenie i rehabilitację, rozdzielone rodziny, niepewność, coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna" - napisał hierarcha.

W liście bp Zmitrowicz napisał, że "przeżywamy bardzo trudny czas, którego nikt nie oczekiwał". - Przeżywamy Drogę Krzyżową. Nasz Pan i Zbawiciel cierpi ogromnie na ukraińskiej ziemi. Dzieje się wielkie zło, ale widzimy, że dzieje się też bardzo wiele dobra. Tak wiele poświęcenia i heroizmu, solidarności, wzajemnej pomocy, tak intensywna i żarliwa modlitwa w wielu miejscach. Wielu z nas przechodzi ten egzamin z wiary i człowieczeństwa dobrze. To jest przywilej i łaska dla nas, że możemy pomagać, służyć zgodnie z naszym powołaniem - czytamy w liście biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję