Reklama

Niedziela Częstochowska

Umarł biskup, ale nie umarł Kościół

Z udziałem kapłanów archidiecezji częstochowskiej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie została odprawiona Msza św. żałobna przy trumnie z ciałem zmarłego abp. Stanisława Nowaka. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Marian Florek

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji czestochowskiej

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji czestochowskiej

– Kiedy odwiedziłem abp. Stanisława w ostatnich dniach i zapewniłem o stałej modlitwie o ulgę w cierpieniach, otworzył oczy i powiedział takim tchnieniem: „Bóg zapłać, Bóg zapłać”. Objąłem jego dłonie i powiedziałem: „Błogosławię, Ojcze, dziękujemy, kochamy Cię!”. To jego „Bóg zapłać” wypowiadam dzisiaj wobec was. Dziękujemy dzisiaj zmarłemu nie tylko za 27 lat pontyfikatu na ziemi częstochowskiej, ale i za 10 lat utrudzenia, cierpienia i modlitwy. Chcemy to uczynić poprzez Eucharystię, bo cóż można więcej na tym szczycie przejścia z życia do życia? – mówił na rozpoczęcie abp Depo.

Kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i były kapelan abp. Nowaka. – Umarł abp Stanisław. Zostawił po sobie kawałek fundamentu, umocnił ten fundament pod Kościół, który my dalej będziemy tworzyć – podkreślił. – Myślę, że pierwsze przesłanie, które nam zostawił, to prawda o tym, że wszystko zaczyna się od ducha, od żywej wiary. Wiedział, że więcej zbuduje na pobożności i wierze niż na jakimś ludzkim, światowym sprycie. Nie mam wątpliwości, że wszystko, co udało mu się zrobić dla częstochowskiego Kościoła, było osadzone na jego głębokiej modlitwie, na jego duchu, z którego czerpał odwagę, by pokonywać swoje słabości, lęki, bezradności, bo mniej ufał sobie, a więcej Bogu – przyznał bp Przybylski.

Reklama

Słowa biskupa w miarę trwania homilii coraz mocniej wbijały się w świadomość słuchających. Duchowy rys życia zmarłego, o którym przecież wiedziano, teraz wybrzmiewał z mocą, uzmysławiał istotę nie tylko tej kapłańskiej postawy, ale każdego chrześcijanina. Im ciszej i spokojniej płynęły myśli biskupie, tym głośniej zapadały słowa duchowego testamentu zmarłego w sercach i umysłach słuchaczy: – Troszcząc się o swoje życie duchowe, więcej zrobicie, gdy się więcej będziecie modlić, gdy te wszystkie trudne sprawy będziecie zawierzać i opierać na Panu Bogu.

Kaznodzieja przypomniał również życiorys abp. Stanisława, począwszy od jego rodzinnego domu w Jeziorzanach, w którym nieodmiennie pielęgnowane były duchowe priorytety oraz wiara jako obowiązek. Zwrócił także uwagę, jak bardzo zależało mu na świętości księży i jak przeżywał sytuację, gdy któryś z nich porzucał kapłaństwo. – Pamiętam, jak się modlił ze szczególnym rozrzewnieniem i nawet płaczem. Po czasie wiedzieliśmy, że dowiedział się, że ksiądz odchodzi z kapłaństwa. Dla księdza arcybiskupa to była zdrada Boga – wyjaśnił bp Przybylski.

Chociaż kazanie było wygłoszone wobec zgromadzonych licznie kapłanów, to jednak jego uniwersalne przesłanie dotyczyło każdego z wiernych. To była ta chwila, o której będzie się pamiętać długo. Zmarły abp Stanisław Nowak przemówił jeszcze raz ustami bp. Andrzeja Przybylskiego.

Reklama

Podczas liturgii śpiewała Schola Liturgiczna „Domine Jesu”.

Po skończonej Mszy św. wierni oraz kapłani podchodzili do trumny i oddawali hołd zmarłemu czwartemu biskupowi archidiecezji częstochowskiej i pierwszemu metropolicie częstochowskiemu.

Dzisiaj tj. w sobotę 18 grudnia czuwanie przy trumnie zmarłego zostanie wznowione w bazylice archikatedralnej o godz. 6.30. O godz. 11 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 12 Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Po Eucharystii trumna z ciałem abp. Stanisława Nowaka zostanie złożona w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

Transmisję z uroczystości pogrzebowych przeprowadzi TV Niedziela. Link do transmisji jest dostępny TUTAJ.


2021-12-18 00:40

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dróżkami różańcowymi wydeptujmy drogę do nieba

Na wałach Jasnej Góry stoi wysoki monument Ojca Świętego Jana Pawła II - pisze w Słowie wstępnym do modlitewnika pt. «Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II» jego autor, abp Stanisław Nowak. - Wita pielgrzymów przybywających ze wszech stron Polski i świata do tronu Matki i Królowej, której święty obraz słynie od wieków cudami i łaskami. Jan Paweł II umiłował to miejsce. Już jako chłopiec, ksiądz, biskup, a wreszcie papież przemadlał najtrudniejsze sprawy ludzkie przed Maryją. Był też wielkim czcicielem Męki Pańskiej, co przejawiało się w częstym odprawianiu Drogi Krzyżowej. Na Jasnej Górze w swoim monumencie jakby przeszedł już Drogę Krzyżową po wałach i stanął przed wielkimi błoniami jasnogórskimi, zorientowanymi na święty Szczyt. I co dalej? Chce się udać na dróżki różańcowe, które w dwudziestu artystycznie wykonanych kaplicach-monumentach opasują ten święty i przemodlony plac”. Ta scena, ujęta przez Księdza Arcybiskupa, stała się kanwą powstania owego modlitewnika, którego drugie wydanie, uzupełnione, podjęte przez Bibliotekę „Niedzieli”, właśnie trafia do rąk Czytelników. Pierwotna jego wersja wydana została przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”.

CZYTAJ DALEJ

Jedność w różnorodności czy pojednana różnorodność?

W ramach obchodów 114. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel z udziałem duchownych Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Wśród słuchaczy byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Zebranych powitał ks. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WSD w Częstochowie, wyrażając nadzieję, „że panel ten przyczyni się w znaczący sposób do lepszego zrozumienia złożonej problematyki związanej z dialogiem ekumenicznym, pozwoli lepiej poznać wspólne korzenie i jednocześnie źródła różnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

2022-01-22 17:56

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję