Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 48/2004

AG/AP/Jenifer Szymaszek

Matka Dolores Hart, 18 października 2004 r.

Matka Dolores Hart, 18 października 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiszpania

Europa staje się terytorium misyjnym

„Europa staje się terytorium misyjnym i w wielu krajach - również o dawnej tradycji chrześcijańskiej - stajemy się mniejszością” - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - abp Stanisław Ryłko, przemawiając 14 listopada br. na zakończenie Kongresu Apostolstwa Świeckich w Madrycie. „Epokowe przemiany na Starym Lądzie wymagają chrześcijańskiego świadectwa. Jednocząca się Europa jest też, niestety, kontynentem nowych murów. Demokrację osłabia głęboki kryzys wartości. Zagrażają jej stare i nowe ideologie” - podkreślił mówca, wskazując na „koncepcję politycznej poprawności, opartej na relatywizmie nieprzyjaznym człowiekowi i jego godności. (...) Kwestionuje on prawo do życia, uderza w rodzinę i w wolność edukacji” - stwierdził hierarcha. Jego zdaniem, Europa traci swą duszę i staje się kontynentem „milczącej apostazji”; następuje laicyzacja instytucji i szerzy się neopogaństwo. Dlatego konieczna jest nowa ewangelizacja. Trzeba świadectwa chrześcijańskiej tożsamości. Każdy chrześcijanin musi być świadomy swego powołania, bez kompleksu niższości wobec świata laickiego. „Mamy pełne prawo do udziału w życiu publicznym, w debatach o kulturze, ekonomii i polityce” - powiedział abp Ryłko. Uczestnikom hiszpańskiego Kongresu Apostolstwa Świeckich przypomniał on też znaczenie, jakie dziś, na początku nowego tysiąclecia, mają stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty kościelne, uznane przez Papieża za obiecującą wiosnę chrześcijaństwa.

Kazachstan

Polskie Redemptorystki w Pietropawłowsku

31 października 2004 r. w Pietropawłowsku w Kazachstanie odbyło się poświęcenie klasztoru kontemplacyjnego Sióstr Redemptorystek, przybyłych do Kazachstanu z Bielska-Białej. Miejscem modlitwy sióstr jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z byłą plebanią. Kościół ten jest jedyną w Kazachstanie świątynią zachowaną z czasów przedkomunistycznych. Wybudowany został na początku XX wieku. W 1920 r. rozstrzelano kapłana i 10 mężczyzn z tej parafii. W 1924 r. kościół został ostatecznie zamknięty. Przez lata używany był w celach świeckich i uległ dewastacji. Oddany wierzącym przez władze niepodległego Kazachstanu, został odrestaurowany i ponownie konsekrowany w 2002 r.
Uroczystość poświęcenia klasztoru rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Tomasz Peta z Astany. Pietropawłowsk należy do archidiecezji Świętej Maryi w Astanie. Koncelebransami byli dwaj ojcowie redemptoryści, pracujący w Pietropawłowsku: o. Benedykt Cisoń i o. Mirosław Dawlewicz. Obecna była też s. Urszula Nowińska - przełożona wspólnoty Sióstr Redemptorystek z Bielska-Białej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

Gwiazda Hollywood - zakonnicą

Była gwiazda Hollywood - matka Dolores Hart uczestniczyła w uroczystym obiedzie zorganizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Neuropatii. Prawie 50 lat temu Dolores Hart była aktorką, niebieskooką blondynką, która zagrała u boku Elvisa Presleya w filmie Loving you. Obecnie matka Dolores Hart jest przełożoną rzymskokatolickiego klasztoru, którego mniszki poświęcają się modlitwie i prowadzą 400-akrowe gospodarstwo rolne w Betlejem, w stanie Connecticut. Niecodzienna historia jej życia znajduje się pośród innych, prezentowanych w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Waszyngtonie na wystawie zatytułowanej: Good’s Women: Boże kobiety.

Filipiny

Zamordowano dziennikarza

Na wyspie Jolo w południowej części Filipin został zamordowany dziennikarz z niezależnej agencji „Mindanews” - 26-letni Boyd Lumawang. Informując o tym 16 listopada br., rzymska agencja misyjna „Asianews” podała, iż pomimo faktu, że egzekucji dokonano w obecności licznych świadków, nikt ze strachu przed represjami nie chce zeznawać.
Według „Asianews”, mordercami są ludzie z bandyckiego ugrupowania, utrzymującego kontakty z grupą islamistów Abu-Sayyaf, od lat siejącego strach na wyspie, dokonując porwań i morderstw. Lumawang chciał zrobić na Jolo fotoreportaż związany z obchodami uroczystego zakończenia muzułmańskiego miesiąca postu - ramadanu.

Reklama

Francja

W pobliżu Tours we Francji otwarto pierwszy odcinek szlaku św. Marcina prowadzącego przez całą Europę. Podobnie jak Droga św. Jakuba do Santiago de Compostela, również Droga św. Marcina będzie „trasą europejską”, wchodzącą w skład sieci europejskich dróg kultury przygotowywanych przez Radę Europy. Celem tej inicjatywy jest przypomnienie, że historia Świętego związana jest ściśle z Europą. Trasa jest zaplanowana w taki sposób, aby przypominała zarówno związane ze św. Marcinem obiekty architektoniczne i pomniki, jak również zwyczaje wiążące się z osobą tego Świętego. Kolejne odcinki Drogi św. Marcina będą prowadziły przez Paryż do Trewiru w Niemczech, przez Mediolan do Szombathely na Węgrzech oraz przez Bordeaux do Saragossy w Hiszpanii.

Szwajcaria

Po raz pierwszy po 202 latach w katedrze Notre-Dame w Lozannie (byłej siedzibie biskupa katolickiego) została odprawiona katolicka Msza św. Okazją ku temu był obchodzony 13 listopada br. „Dzień Narodów”. Do katedry, najważniejszej świątyni protestanckiej w kantonie Waadt, przybyło ponad 1 800 katolików. We Mszy św. uczestniczyli katolicy z różnych kantonów Szwajcarii, przybysze z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Głównym celebransem był Andre Kolly, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lozannie.

Rosja

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II spotkał się 17 listopada br. w swej stołecznej rezydencji z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury - kard. Paulem Poupardem. Informując o tym, rosyjski prawosławny portal internetowy (www.sedmitza.ru) podał m.in., że podczas spotkania omawiano zagadnienia „utrudniające stosunki między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem katolickim” oraz perspektywy współpracy międzykościelnej w dziedzinie kultury, szukano sposobów przeciwdziałania sekularyzacji, obojętnemu stosunkowi do religii, mówiono również nt. działalności destrukcyjnych ruchów pseudoreligijnych. Ze strony katolickiej w rozmowie wzięli udział także: przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Federacji Rosyjskiej - abp Antonio Mennini i sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury - o. Bernard Ardura.

Sudan

Sytuacja dzieci w regionie Darfur w Sudanie, które dotyka m.in. głód i choroby, w dalszym ciągu budzi wielkie zaniepokojenie organizacji humanitarnych - poinformowały 17 listopada br. we Fryburgu szwajcarskim UNICEF oraz międzynarodowa Caritas.
Ze względu na napiętą sytuację w Darfurze rozdawanie żywności jest bardzo utrudnione - ubolewają organizacje pomocy. Od wielu tygodni ważne drogi są zablokowane i dlatego pomoc musi być transportowana helikopterami. Po bandyckich napadach trzeba było zamknąć 2 szpitale, a zamiast nich pracuje jedynie ambulans medyczny.
Katolicka Caritas i ewangelicka Diakonia we współpracy z innymi organizacjami pomocy utrzymują 25 stacji sanitarnych i 15 ośrodków pomocy żywnościowej. Oblicza się, że w regionie Darfur w Sudanie ok. 20% małych dzieci poniżej 5. roku życia jest niedożywionych.

Tydzień na świecie

Nuncjusz apostolski w Jerozolimie - abp Pietro Sambi zaapelował do chrześcijan na całym świecie o pielgrzymowanie do Ziemi Świętej. Apel w tej sprawie podpisali obok abp. Sambiego przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej Pierre Battista Pizzaballa oraz inni wysocy przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaapelował do rządzących na świecie o większe zaangażowanie w promocję podstawowych swobód i praw człowieka.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła embargo ze skutkiem natychmiastowym na dostawy broni do objętego konfliktem Wybrzeża Kości Słoniowej (jednocześnie zagroziła, że może wprowadzić dodatkowe sankcje wobec tego państwa). Z Wybrzeża Kości Słoniowej w obawie o swe bezpieczeństwo uciekają cudzoziemcy.

Prezydent George W. Bush mianował Condoleezzę Rice nowym sekretarzem stanu USA (szefową dyplomacji), zajęła ona miejsce Colina Powella, który podał się do dymisji. Ta nominacja uważana jest przez część komentatorów za umocnienie wpływów proizraelskiego lobby w rządzie. W sumie zmieni się prawie połowa ministrów z administracji Busha.

Parlament Europejski zaakceptował nową Komisję Europejską pod kierownictwem Portugalczyka Jose Manuela Barroso.

Izba Wyższa holenderskiego parlamentu odrzuciła rezolucję krytyczną wobec Stolicy Apostolskiej. Projekt autorstwa przedstawicieli liberalnej lewicy miał wezwać rząd Holandii, by ten zakwestionował status obserwatora, jaki przy ONZ posiada Stolica Apostolska. Jako powód do zastosowania takiej sankcji miały być przede wszystkim poglądy Kościoła katolickiego w sprawach planowania rodziny i seksualności. Za przyjęciem takiego dokumentu głosowali tylko socjaldemokraci, zieloni oraz przedstawiciele liberalnej lewicy.

Rząd Republiki Serbskiej w Bośni przeprosił za masakrę bośniackich cywilów w Srebrenicy, gdzie w 1995 r. zginęło prawie 8 tys. osób.

Litwa jest pierwszym krajem członkowskim Unii Europejskiej, który ratyfikował nowy Traktat Konstytucyjny UE.

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza przyznała, że zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich w tym kraju został proeuropejski przywódca opozycji Wiktor Juszczenko, który otrzymał ok. 0,5% głosów więcej od popieranego przez Moskwę premiera Wiktora Janukowycza.

Badania przeprowadzone przez rosyjski Instytut Badań Opinii Publicznej Romir Monitoring wykazują, że 80% Rosjan uważa się za wierzących. Jednocześnie z ich deklaracji wynika, że zaledwie 13% znajduje czas na codzienną modlitwę, a 21% modli się rzadziej niż raz w miesiącu. Badanie przeprowadzono na 1500-osobowej grupie ludzi w 102 miejskich i wiejskich ośrodkach na terenie całej Rosji.

Wybory nowego prezydenta Autonomii Palestyńskiej, mającego zastąpić zmarłego Jasera Arafata, odbędą się 9 stycznia 2005 r. Przedstawiciele Unii Europejskiej i USA zapowiedzieli intensywne działania na rzecz szybkiego utworzenia państwa palestyńskiego. Minister spraw zagranicznych Francji Michel Barnier wyraził opinię, że państwo palestyńskie mogłoby powstać, nawet gdyby jego granice miały być „tymczasowe”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję