Reklama

Wiara

Co oznaczają imiona Jezusa, Maryi i Józefa?

Pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu jest obchodzona jako święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Warto poznać, co oznaczają te trzy najsłynniejsze na świecie imiona.

[ TEMATY ]

homilia

s. Amata CSFN

Nazaret - kościół św. Józefa z pozostałościami starożytnego domu, uważanego za dom św. Józefa, w którym mieszkał z Jezusem i Maryją

Nazaret - kościół św. Józefa z pozostałościami starożytnego domu, uważanego za dom św. Józefa, w którym mieszkał z Jezusem i Maryją

1. Słowa Klucze

Jezus

Reklama

Po hebrajsku Jeszua, jest skrótem od imienia Jehoszua. Jest to jedno z tzw. imion teoforycznych, tzn. zawierających w sobie imię Boga. Na to imię składają się dwa słowa. Pierwsza część imienia „Jeho” – pochodzi od Jahwe, a druga „szua” od słowa zbawiać. Tak więc imię Jezus oznacza dosłownie „Jahwe jest zbawieniem” lub „Jahwe zbawia”.

To zresztą znacznie imienia Jezus jest opisane w Ewangelii. Anioł w rozmowie z Józefem powiedział, że Maryja porodzi Syna „któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów” (Ewangelia wg. św. Mateusza 1, 21).

Maryja

Reklama

Jest wiele hipotez co do znaczenia imienia Maria. Bardzo przekonująca jest ta, która mówi o egipsko żydowskim pochodzeniu tego imienia. Było nadawane dziewczynkom, które rodziły się rodzicom w podeszłym wieku. To imię ma dwie części: egipskie „Mar”, co oznacza ukochana / kochająca i żydowski skrót od „Ja” od imienia Jahwe, czyli „kochająca Boga” lub „ukochana przez Boga”.

Józef

Józef, czyli hebrajskie Josef, to imię biblijne. W swoim znaczeniu ma słowo Bóg: składa się z Jo (skrót z Jeho, Jahwe „Bóg”) i z czasownika jasaf „przydać”. Znaczy więc „niech Bóg pomnoży – domyślnie – dobra”.

Historia Józefa Egipskiego z Księgi Rodzaju jest także odnoszona do Józefa, męża Maryi. Doktorzy Kościoła i papieże mówili, że prototypem Józefa z Nazaretu jest właśnie Józef Egipski. Józef z Nazaretu jest bowiem strażnikiem najcenniejszych skarbów Boga Ojca: Jezusa i Jego Matki.

Dziś

W tradycji żydowskiej imię jest bardzo ważne. Ma wyrażać cechy szczególne osoby, a nawet jej życiową misję. Nadanie imienia traktuje się jak modlitwę, aby ten, który to imię nosi, wypełnił przesłanie w nim zawarte.

Czy znam znaczenie mojego imienia? Czy wiem, dlaczego nadano mi właśnie takie imię? Jakie cechy zawarte w moim imieniu chciałbym/chciałabym wypełnić w moim życiu?

Poproszę dziś Jezusa, Maryję i Józefa, aby pomogli mi żyć pięknie i zgodnie z Ewangelią.

2021-12-24 19:33

Ocena: +24 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Homilia abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszona w Łagiewnikach

Wilno 1934: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dzienniczek, 299).

Kraków, 24 września 1936: „Pragnę, aby Święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną ła-ski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat” (Dzienniczek, 699).

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Słuchając i idąc razem - trwa Tydzień "Laudato si"

2022-05-25 21:01

[ TEMATY ]

Laudato si

Adobe.Stock

Tydzień Laudato si’, obchodzony w dniach 22-29 maja, jest inicjatywą upamiętniającą opublikowanie encykliki Laudato si’ papieża Franciszka z 2015 r. – To pierwsza w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości poświęcona zagadnieniom ekologicznym – podkreśla ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Do udziału w tygodniu wezwał Franciszek w minioną niedzielę, zaznaczając, że ekologia w komunikowaniu religijnym poszczególnych papieży zajmuje niezwykle ważne miejsce. Głos Franciszka w kwestii ochrony środowiska nie był pierwszym, ani przełomowym – jednak po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości została poświęcona zagadnieniom ekologicznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję