Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

100 mln „dzieci ulicy” wyzwaniem dla świata

Zgromadzeni na I Międzynarodowym Spotkaniu Duszpasterstwa
Dzieci Ulicy przedstawiciele konferencji biskupów 11 krajów europejskich i 7 krajów innych kontynentów przyjęli dokument końcowy, w którym stwierdzili m.in., że „świat staje w obliczu jednego z najbardziej niepokojących i wymagających zaangażowania zjawisk, jakim jest szybki przyrost populacji tzw. dzieci ulicy”. Przyczynami tego są: postępujący rozpad rodziny, emigracja i skrajne ubóstwo. Ogłoszony dokument jest owocem spotkania, które pod koniec października br. zorganizowała Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
Organizacja Amnesty International oblicza liczbę „dzieci ulicy” na świecie na 100 mln, podczas gdy dane Międzynarodowej Organizacji Pracy są jeszcze bardziej niepokojące i mówią nawet o 150 mln dzieci pozbawionych domu i opieki rodziny.

Hiszpania

Międzynarodowy kongres nt. rodziny

W Katolickim Uniwersytecie św. Antoniego w Murcji (Hiszpania) odbył się międzynarodowy kongres na temat edukacji i rodziny, z udziałem m.in. przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny - kard. Alfonso Lópeza Trujillo.
Przestrzegł on przed zakusami państwa w dziedzinie funkcji wychowawczych przynależnych rodzinie oraz zaapelował o obronę naturalnych praw przysługujących podstawowej komórce społecznej. „Jedynie rodzina jest zdolna do integralnego wychowania człowieka i należy pytać się, czy to, co bywa prezentowane jako wyzwolenie i postęp, rzeczywiście odpowiada antropologicznej prawdzie o osobie ludzkiej” - podkreślił kard. Trujillo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bułgaria

Głos Stolicy Apostolskiej nt. dyskryminacji chrześcijan

Do walki z wszelkimi przejawami dyskryminacji religijnej wobec chrześcijan, tak jak walczy się z nastrojami antysemickimi czy antyislamskimi na naszym kontynencie, wezwał na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami - abp Giovanni Lajolo. Watykański hierarcha przemawiał podczas spotkania Rady Ministerialnej OBWE, która obradowała w stolicy Bułgarii - Sofii 6-7 grudnia br., z udziałem szefów dyplomacji 55 krajów członkowskich organizacji.
Abp Lajolo wspomniał o wyzwaniach stojących dzisiaj przed społeczeństwami, jak rasizm, ksenofobia i dyskryminacja, dodając, że wielu członków Kościoła katolickiego padło ich ofiarami, płacąc nawet własnym życiem za przeciwstawianie się tym wynaturzeniom. Chrześcijanie, stanowiący większość na obszarze działania OBWE, nieraz są przedmiotem różnych dyskryminacyjnych norm i zachowań, toteż Stolica Apostolska czuje się zmuszona zwrócić szczególną uwagę na istnienie tego problemu i potrzebę walki z nim - oświadczył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Japonia

Rosnące zainteresowanie Kościołem katolickim

Opublikowanie 2 grudnia br. przez prestiżowy dziennik tokijski Asahi
Shimbun obszernego artykułu poświęconego Janowi Pawłowi II świadczy - zdaniem agencji „AsiaNews” - o rosnącym zainteresowaniu Japończyków Kościołem katolickim. Codzienna edycja tej gazety osiąga 6 mln nakładu.
W opinii dziennika, w centrum programu duszpasterskiego Papieża znajduje się problem jedności wszystkich ludzi oraz dialog międzyreligijny. Przypomniano 104 pielgrzymki zagraniczne Jana Pawła II oraz 2 wielkie kraje, do których Ojciec Święty nie mógł dotychczas przybyć: Rosję i Chiny. Zdaniem dziennika, Papież nadal nie traci nadziei i gotów jest pokonać istniejące trudności. Istotne jest także większe otwarcie elit japońskich na katolicyzm.
W liczącej 127 mln ludności Japonii do wspólnoty katolickiej należy niewiele ponad 500 tys. wiernych.

Chile

Sprawiedliwość i duch pojednania - taka zdaniem biskupów Chile powinna być społeczna odpowiedź na tragiczny Raport o więźniach politycznych i torturach, dotyczący czasów wojskowej dyktatury w tym kraju. Raport został opracowany przez specjalną komisję powołaną z inicjatywy bp. Sergia Valecha i przekazany prezydentowi Ricardo Lagosowi. Obejmuje 35 tys. przypadków więzienia i torturowania przeciwników politycznych reżimu gen. Pinocheta. W ślad za raportem Rada Stała Konferencji Episkopatu Chile wystosowała specjalne oświadczenie, w którym przypomina o konieczności moralnego i materialnego zadośćuczynienia ofiarom prześladowań.

Reklama

Włochy

Współistnienie nie oznacza zacierania różnic - uważa kard. Ersilio Tonini. Skomentował on w ten sposób inicjatywy nauczycieli w różnych regionach Włoch, by zrezygnować z obchodzenia w szkole Bożego Narodzenia ze względu na obecność uczniów muzułmańskich. Emerytowany arcybiskup Rawenny przypomniał, że „ten, komu zależy na dialogu, wie doskonale, że rezygnacja z własnej tożsamości jest wyrazem nie miłości, lecz braku wiary w możliwość porozumienia”.
We Włoszech w wielu szkołach mnożą się przypadki rezygnacji z budowy szopek czy śpiewania kolęd, aby nie drażnić uczniów z rodzin muzułmańskich.

Hiszpania

W Hiszpanii 8 grudnia br. rozpoczął się Rok Maryi Niepokalanej, ustanowiony na niedawnym posiedzeniu plenarnym miejscowego Episkopatu. Jego przewodniczący, arcybiskup Madrytu - kard. Antonio María Rouco Varela powiedział, że ma to być „czas szczególnej łaski oraz wzmożenia kultu i miłości do Matki Bożej i Kościoła”. Biskupi przypomnieli, że rok ten zbiega się z ogłoszonym przez Jana Pawła II Rokiem Eucharystycznym i że ta szczególna zbieżność pozwoli wiernym skierować wzrok na Maryję jako „niewiastę Eucharystii”. W wydanym na rozpoczęcie Roku liście pasterskim Episkopat wzywa wiernych do odnowy osobistego i wspólnotowego oddania się Maryi Niepokalanej. Przypomina również, że ogłoszenie przed 150 laty dogmatu o Niepokalanym Poczęciu było „szczytowym punktem długiego procesu refleksji Kościoła nad postacią Maryi Panny”.

Rosja

W moskiewskiej katedrze Matki Bożej odbyło się forum pt. Matka Łaski Bożej, poświęcone 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. W Rosji liturgiczną uroczystość Niepokalanego Poczęcia, zarazem patronalne święto moskiewskiej katedry katolickiej, przeniesiono na niedzielę 5 grudnia br. Przed rozpoczęciem forum, 3 grudnia br. odbyło się posiedzenie Konferencji Biskupów Katolickich Rosji, któremu po raz ostatni przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz (dobiega końca jego 2. kadencja na tym stanowisku). Obrady forum rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył bp Josef Werth z Nowosybirska. Przez całą sobotę w pomieszczeniach katedralnych odbywały się wykłady i dyskusje poświęcone rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Forum zakończyła niedzielna Msza św. odpustowa, której przewodniczył abp Kondrusiewicz.

Tydzień na świecie

Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej jest zagrożone wskutek rosnącego uzależnienia od rosyjskiego gazu, przesyłanego przez Ukrainę, i monopolistycznych dążeń Gazpromu - napisał Financial Times. Gazeta powołała się na specjalny raport opublikowany w Paryżu przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE).

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja pt. Ludność rosyjskojęzyczna w rozszerzonej Unii Europejskiej.

Siły zbrojne Unii Europejskiej (EUFOR) oficjalnie przejęły od NATO misję w Bośni. Żołnierze EUFOR, dowodzeni przez brytyjskiego generała Davida Leakeya, pochodzą z 33 krajów, w tym 11 krajów UE. Mają oni działać w ścisłej współpracy z NATO, które utrzyma swój sztab w Sarajewie. Misja w Bośni jest trzecim i zarazem najważniejszym wspólnym przedsięwzięciem wojskowym UE.

Parlament Ukrainy zatwierdził, a Leonid Kuczma podpisał ustawy, które gwarantują, że powtórka II tury wyborów prezydenckich w tym kraju będzie uczciwa. Wcześniej w konsekwencji układów tzw. okrągłego stołu parlament ukraiński przegłosował poprawki do konstytucji, zmieniające system rządów w państwie na republikę parlamentarną, oraz częściowo wymienił skład Centralnej Komisji Wyborczej. Część opozycji uznała te zmiany, mające formalnie przybliżyć Ukrainę do państwa prawa i zagwarantować uczciwe przeprowadzenie powtórki II tury wyborów, za swoje zwycięstwo.

Nowy łotewski rząd, postrzegany jako centroprawicowy, uzyskał parlamentarne wotum zaufania. Rząd premiera Aigarsa Kalvitisa zobowiązał się do kontynuacji polityki dotyczącej wprowadzenia waluty euro w 2008 r. (w związku z tym zapowiada utrzymywanie rygorystycznej polityki finansowej). Gabinet Kalvitisa to już trzeci rząd łotewski w 2004 r.

Komunistyczny prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zakazał dzieciom - ofiarom katastrofy w Czarnobylu wyjazdów do Europy Zachodniej. W ramach pomocy małym ofiarom tragedii czarnobylskiej blisko 1 tys. dzieci przyjeżdżało co roku z Białorusi do Niemiec.

W Libanie odbyła się zorganizowana przez rząd manifestacja będąca znakiem sprzeciwu wobec rezolucji ONZ, nakazującej natychmiastowe wycofanie z Libanu wojsk syryjskich i rozbrojenie Hezbollahu. Manifestacja nazwana szumnie „narodową” zgromadziła tylko jedną, lojalną wobec Syrii, część sił politycznych. Zdecydowana większość Libańczyków we wprowadzeniu w życie rezolucji ONZ widzi szansę równoprawnego, niezależnego od nikogo udziału w procesie normalizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie.

W związku z wyznaczonymi na 30 stycznia 2005 r. wyborami w Iraku, Stany Zjednoczone zwiększyły liczebność swoich wojsk w tym kraju do ok. 150 tys.

Szacuje się, że po przejściu serii niszczycielskich tajfunów ponad 1000 osób poniosło śmierć lub zaginęło w wyniku powodzi i obsunięć ziemi w trzech nadbrzeżnych miastach na wschodzie Filipin. Na terenach dotkniętych klęską żywiołową otwarto kościoły i domy parafialne dla ludzi, którzy zostali bez dachu nad głową.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) podała, że 1,4 mld pracujących na świecie zarabia najwyżej 2 dol. dziennie. Według włoskiej agencji misyjnej Asianews, podana przez MOP oficjalna liczba 185,9 mln bezrobotnych na naszej planecie to zaledwie „szczyt góry lodowej ubóstwa na świecie”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję