Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: Kościół jest na usługach rodziny

– Małżeństwo nie jest sielanką, ale wspaniałym powołaniem, gdzie właśnie wy, rodzice, uczycie się nawzajem tej miłości, jaką Jezus przyniósł na ziemię – powiedział w Niedzielę Świętej Rodziny biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz.

Duchowny przewodniczył Sumie odpustowej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii przypomniał rodzicom, że ich głównym zadaniem jest dawanie świadectwa o Chrystusie swoim dzieciom. – W sakramencie małżeństwa zaprosiliście przecież Jezusa, aby zamieszkał w waszych rodzinach, by stały się one domowym Kościołem, a wy na pierwszym miejscu spełniacie misję kapłanów tego sanktuarium – podkreślił bp Długosz. Wskazał, że rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi zwiastunami wiary, pedagogami i katechetami. – Dzieci, doświadczając miłości od was, nabierają przekonania, że Bóg jest miłością – zaznaczył.

– Dzieci mają doświadczać tej prawdy, że Jezus jest członkiem waszej rodziny – kontynuował i zachęcił małżonków, aby z Nim rozwiązywali wszystkie problemy. – Małżeństwo nie jest sielanką, ale wspaniałym powołaniem, gdzie właśnie wy, rodzice, uczycie się nawzajem tej miłości, jaką Jezus przyniósł na ziemię – miłości cierpliwej, łaskawej, która nie zazdrości, nie działa obłudnie, nie szuka swego, nie pamięta urazu, ale wszystko przetrzyma. Jest nawet silniejsza od śmierci. Tę miłość przekazujecie swoim dzieciom i ta miłość ma być fundamentem waszego małżeńskiego życia – mówił bp Długosz.

Maciej Orman/Niedziela

Zachęcił rodziców, aby uczyli dzieci modlitwy, która będzie szczerą rozmową z Bogiem. Zaapelował, aby nie tylko nakazywali im dochowanie wierności przykazaniom Bożym, ale by sami dawali tego przykład. Wezwał ich również do życia Eucharystią i przypomniał, że na mocy chrztu i bierzmowania każdy z nas posiada charyzmat powszechnego kapłaństwa Jezusa, „a do istoty kapłaństwa należy składanie ofiary”. – Niedziela i święto to dni, kiedy spełniacie misję kapłańską. Przychodzicie do kościoła, by odprawić Mszę św. z kapłanem, by ofiarować Bogu Ojcu Chrystusa i samych siebie. Jest to szalenie ważne, by w centrum każdej niedzieli była Msza św. – wskazał biskup.

Reklama

Zachęcił również, aby w czasach, „kiedy próbuje się manipulować rodziną” i „proponuje się inne układy rodzinne”, wracać do zobowiązań sakramentu małżeństwa. – Szczególnie pamiętajcie, kiedy dzisiaj próbuje się wypisywać dzieci z katechezy, że Kościół jest na usługach rodziny i kapłani czy katecheci nie zastąpią świadectwa ojca i matki. My tylko pomagamy wam w formacji religijnej dziecka – apelował.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup powiedział, że za spadającą frekwencję uczniów na lekcjach religii częściowo obwinia katechetów, ale przyznał, że ma „wielki żal do rodziców, którzy nie kontrolują, czy dziecko uczęszcza na katechezę, czy też bierze w niej czynny udział”. Wezwał rodziców, aby zainteresowali się tym, co dzieje się podczas szkolnej katechezy.

Przypomniał również, że najważniejszym meblem w domu jest stół i zachęcił do celebrowania przy nim rodzinnych posiłków, zwłaszcza niedzielnego obiadu. – Nie krępujcie się rozmawiać z dziećmi właśnie w niedzielę podczas posiłku na tematy religijne – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza o znalezieniu przez Maryję i Józefa dwunastoletniego Jezusa w świątyni, bp Długosz podkreślił, że ojciec i matka mają wypełniać swoim powołaniem wolę Bożą.

Zwracając się do matek, prosił, by przyjęły charyzmat Matki Bożej, wspierały dzieci modlitwą, świadectwem życia i wiernością. Ojców zachęcił, aby za przykładem św. Józefa stwarzali swoim rodzinom bezpieczeństwo, troszczyli się o ich utrzymanie i byli wierni żonom i dzieciom. – Niech wasze dzieci wzrastają w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi – życzył bp Długosz.

Po homilii miał miejsce obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Maciej Orman/Niedziela

– Wszystkim rodzinom składam serdeczne gratulacje i najserdeczniejsze życzenia wszelkich Bożych darów i opieki Najświętszej Rodziny z Nazaretu na każdy dzień wspólnego życia – powiedział na zakończenie ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej. Złożył również życzenia siostrom nazaretankom z okazji ich patronalnego święta.

Reklama

We Mszy św. uczestniczyła Kapituła Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej. Podczas liturgii śpiewał chór Basilica Cantans pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego.

Nie zabrakło także przedstawicieli Domowego Kościoła ze sztandarem, którzy również obchodzili święto patronalne. Obecność w tym dniu w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny miała dla nich bardzo duże znaczenie. – Rodziny są najważniejsze – powiedziała „Niedzieli” Małgorzata Karbownik, która wraz z mężem Jackiem tworzy parę diecezjalną Domowego Kościoła w archidiecezji częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Przyznała, że żyjąc łaską sakramentu małżeństwa, łatwiej jest pokonać wszelkie kryzysy, „bo na pierwszym miejscu jest Pan Bóg, który daje nam siłę”. Rodzinom doświadczającym trudności radziła, by prosiły Boga o wsparcie i by od Niego czerpały siłę, pokój i miłość.

Małgorzata Majchrzyk z Domowego Kościoła dodała, że szczególnie w trudnym czasie pandemii ważne jest, „byśmy umieli przeciwstawiać się złu i wszystkiemu, co nie pozwala nam żyć godnie i zgodnie z przykazaniami Bożymi”.

Maciej Orman/Niedziela

W Niedzielę Świętej Rodziny we Mszy św. uczestniczyli również Aneta i Jarosław z córeczką Natalką. – To dla nas ważny dzień, ponieważ jest odpust – podkreślił Jarosław. – Modlimy się – dodała krótko Aneta.

2021-12-26 16:03

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: biedne byłoby życie bez sakramentów kapłaństwa i Eucharystii

– Jakże biedne byłoby życie, gdybyśmy nie mieli sakramentu kapłaństwa i Chrystusa w Eucharystii – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który w Wielki Czwartek przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Witając wiernych, podkreślił, że dzisiaj „dziękujemy za Jego i nasze kapłaństwo, a także za to, że dzięki Eucharystii On jest własnością każdego z nas”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję