Reklama

Polska

Trzej Królowie w Licheniu

W przeżywaniu uroczystości Objawienia Pańskiego uczestnikom sumy w bazylice licheńskiej pomagała inscenizacja Orszaku Trzech Króli, która odbyła się bezpośrednio przed południową mszą. Wzięli w niej udział królowie ze świtą oraz pasterze. Następnie orszak wraz ze służbą liturgiczną i celebransem, ks. Januszem Kumalą MIC, kustoszem sanktuarium, udał się do szopki betlejemskiej, gdzie Królowie złożyli Nowonarodzonemu dary. Procesja odbywała się w akompaniamencie Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego, a obecne dzieci otrzymały kolorowe korony.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

Przed rozpoczęciem Eucharystii zgodnie ze starożytną tradycją ogłoszone zostały daty ruchomych świąt obchodzonych w tym roku. Korzenie tego śpiewanego obrzędu sięgają Ojców Kościoła. Ma on nie tylko względy praktyczne. Podkreśla także ścisłe relacje pomiędzy świętami Wcielenia i Odkupienia.

Ksiądz Kustosz w homilii zachęcał, by przyjrzeć się temu, co dzisiejsza uroczystość chce nam powiedzieć. Zwrócił uwagę na to, że Trzej Królowie byli „magami” zgodnie z oryginalnym greckim tekstem Ewangelii. „Potrafili wiele wyczytać z gwiazd. Należeli do elity intelektualnej ówczesnego świata. Byli ciekawi wszechświata. To ludzi otwartego serca. Otwarci na znaki, które były im dane do odczytania. To dla nas istotne, byśmy byli w stanie odczytać ten język, który jest zrozumiały dla każdego z nas. Wpatrując się w świat, w którym żyjemy, możemy spotkać Pana Boga. Gwiazda przypomina, byśmy patrząc na świat potrafili dostrzegać mądrość, wszechmoc Boga i czytać rzeczywistość, odkrywali obecność wśród nas” – mówił ksiądz kustosz.

Obok księgi stworzenia kapłan wymieniał także Księgę Słowa Bożego, dzięki której również można odnaleźć Boga. „Królowie usłyszeli, że u proroków już było zapisane, że to Betlejem, będzie tym miejscem, skąd wyjdzie Władca, który będzie Pasterzem Ludu Izraela. Trzeba się w to Słowo wsłuchać, przyjąć je. Czy Słowo Boże jest dla mnie przestrzenią, w której mogę poznawać Pana Boga?” – pytał ks. Kumala. Zwrócił także uwagę na to, że kapłani znali Pismo Święte, ale nie poszli do Betlejem. „Może być coś takiego, co blokuje w sercu człowieka przyjście do pana Boga. Musimy czuwać nad sobą, by takimi chrześcijanami nie być.”

„Drogą do Boga jest także drugi człowiek. Pan Bóg objawia się nam – chce nas spotkać w naszej codzienności. Jeśli w mojej pracy działam dla dobra bliźnich, spotykam Boga, ten czas przybliża mnie do Niego” – stwierdził kustosz licheńskiego sanktuarium.

Reklama

6 stycznia tradycyjnie pobłogosławiono kredę i kadzidło, które wierni mogli zabrać do domów, by oznaczyć drzwi swoich mieszkań.

Liturgię poprzedził koncert kolęd w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki. Natomiast w najbliższą niedzielę księża marianie zapraszają na widowisko słowno-muzyczne „Przy wigilijnym stole”, które odbędzie się po mszy o 12.00. Wykonawcami będą Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Ryszard Morka (bas) oraz Emilia Ruta (sopran).

2022-01-09 18:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokłon koronowanych głów

Bielsko-Biała była jedną z 872 miejscowości w Polsce i 21 poza nią, w których zorganizowano Orszak Trzech Króli. Tegoroczny odbył się pod hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają”.

Nie na wielbłądach, nie na koniach, ale na naczepie podpiętej pod tira dotarli na bielski Rynek Trzej Królowie. Ich „kolaska” liczyła nie cztery koła, lecz dziesięć. Przyjazd Mędrców obwieściła werblami grupa perkusyjna Walimy w kocioł z Kóz. Marszowy takt odbijał się rytmicznie od blisko sąsiadujących ze sobą kamienic i potęgował foniczny efekt. – Graliśmy dziś pewne schematy, ale jednocześnie mocno od nich uciekaliśmy. To były rytmy płynące wprost z naszego serca – mówił Tomasz Kinecki, lider grupy Walimy w kocioł.

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję