Reklama

Ze świata

Parlament Europejski

Obóz auschwitz dziełem nazistowskich niemiec

27 stycznia Parlament Europejski uchwalił rezolucję w sprawie pamięci ofiar holokaustu, antysemityzmu i rasizmu. W dokumencie znalazło się sformułowanie o obozie Auschwitz-Birkenau, utworzonym przez niemieckich nazistów. Za rezolucją głosowało 617 deputowanych, a 10 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
Dokument ten stanowi odpowiedź na ustne zapytanie grupy parlamentarnej socjalistów, która chciała połączyć 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z powracającymi falami antysemityzmu, ksenofobii i rasizmu.
Głosowanie odbyło się w rocznicę „wyzwolenia utworzonego przez nazistowskie Niemcy obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, gdzie łącznie zamordowano 1,5 mln Żydów, Romów, Polaków, Rosjan i innych więźniów różnych narodowości oraz homoseksualistów” - tak to sformułowano w rezolucji. „Jest on dla obywateli Europy nie tylko ważną okazją, by pamiętać i potępić straszliwe okrucieństwa i tragedię holokaustu, ale także by zająć się niepokojącym narastaniem antysemityzmu (...) w Europie” - stwierdza dokument.
Członkowie Parlamentu Europejskiego podkreślili w rezolucji, że „pamięć i edukacja są zasadniczymi częściami składowymi wysiłków zmierzających do całkowitego wyeliminowania nietolerancji, dyskryminacji i rasizmu”. Dlatego zaapelują do Rady Europy, Komisji Europejskiej i państw członkowskich Unii, aby „w programach oświatowych w całej Unii Europejskiej poświęcić holokaustowi więcej miejsca”. Proponują również, aby dzień 27 stycznia ogłosić Europejskim Dniem Pamięci o Holokauście w całej Unii Europejskiej.
Deputowani wezwali Radę Europy do „wypracowania porozumienia w sprawie ogólnoeuropejskiego zakazu podsycania nienawiści rasowej i religijnej w całej Unii Europejskiej”.
Rezolucja uchwalona w 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz jest w znacznym stopniu sukcesem polskiego posła Bogusława Sonika. Dokument ten budził wiele emocji wśród przedstawicieli grup parlamentarnych, a jego kształt był do ostatniej chwili dyskutowany. Socjaliści i liberałowie nie chcieli przyjąć złożonej przez Sonika propozycji umieszczenia w tekście słów o obozach zagłady, utworzonych przez niemieckich nazistów.
Niespodziewanie w swoim wystąpieniu na forum parlamentarnym polski poseł wezwał Martina Schulza - przewodniczącego Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim do przyjęcia zapisu w tej właśnie postaci. Poseł Schulz, dotychczas nieprzejednany przeciwnik takiego ujęcia, zmienił stanowisko zarówno swoje, jak i całej Grupy, i wyraził na nie zgodę.
Dzięki zdecydowanemu stanowisku Sonika, wsparciu jego działań przez pozostałych polskich posłów, akcji mediów w naszym kraju i reakcji światowej opinii publicznej w sprawie rezolucji nastąpił przełom. „Zapomnienie i przekłamanie, nawet jeśli jest uzasadniane szlachetnym celem, nie pomoże nam zbudować trwałego porozumienia i pokoju. Najtrwalszym fundamentem dla pojednania między narodami jest pokora wobec prawdy historycznej. Tylko taka postawa umożliwia przebaczenie i pozwala mieć nadzieję na uzyskanie przebaczenia” - powiedział Sonik po głosowaniu.

Włochy

Umarła, aby jej dziecko mogło żyć

„Postąpiła tak, jak Maksymilian Kolbe w Oświęcimiu” - powiedział abp Elio Sgreccia o 41-letniej Włoszce, która zmarła 24 stycznia br. wskutek nieleczonej choroby, gdyż leczenie groziło przerwaniem ciąży. Rita Fedrizzi z północy Włoch, matka dwóch chłopców w wieku 12 i 10 lat, urodziła trzy miesiące temu trzecie dziecko.
„Gest miłości i wiary, dzięki któremu zatriumfowało życie” - napisał watykański dziennik L’Osservatore Romano. „Jedyną terapią nie jest aborcja, lecz wiara” - powiedział proboszcz podczas pogrzebu kobiety.
W wywiadzie dla dziennika La Repubblica abp Sgreccia - przewodniczący Papieskiej Akademii Życia powiedział o geście „heroicznym i godnym szacunku”, przed którym „należy schylić czoło”. „Jest on trudny do zrozumienia, jeśli ma się materialistyczną wizję życia” - dodał hierarcha. Jego zdaniem, kobieta nie osierociła swych dzieci. „One wiedzą, że mama poświęciła się, aby dać życie braciszkowi. Pozostaje im miłość ojca, rodziny, a także parafii i całego Kościoła” - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

USA

W każdą niedzielę we Mszach św. w USA uczestniczy przeciętnie 25 mln osób, co stanowi ok. 35% ogółu katolików w tym kraju; wskaźnik ten jest wysoki w porównaniu z krajami europejskimi. Dane na ten temat ogłosił waszyngtoński Uniwersytet Georgetown na podstawie ankiet przeprowadzonych w całym kraju w latach 2000-04. Tymczasem obecność na niedzielnej Eucharystii w Ameryce Łacińskiej jest niższa niż w Europie czy USA. Dane te podano podczas niedawnych obrad sesji plenarnej Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Z posiadanych przez Komisję statystyk wynika, że uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. inne jest na obszarach wiejskich, a inne w wielkich metropoliach. Są też miejsca, gdzie brakuje kapłanów, dlatego wiernym trudno uczestniczyć we Mszy św.

Reklama

Włochy

Wyjątkowo liczne były w br. we Włoszech spotkania w dniu patronalnego święta dziennikarzy - św. Franciszka Salezego. W wielu diecezjach miejscowi biskupi po Mszach św. dla pracowników środków przekazu spotkali się z nimi, by dyskutować o wyzwaniach stojących przed tym zawodem i o problemach, z jakimi borykają się czytelnicy, słuchacze i widzowie. Tak było m.in. w Wenecji, gdzie kard. Angelo Scola po Mszy św. w krypcie bazyliki św. Marka długo rozmawiał z przedstawicielami mediów. Na pytanie, jaki jest najcięższy grzech dziennikarzy, patriarcha Wenecji odpowiedział: „Umyślne ukrywanie prawdy”. W San Remo tamtejsza diecezja zorganizowała konferencję z udziałem arcybiskupa Genui - kard. Tarcisio Bertone i ministra Claudio Scajoli. Minister wręczył tegoroczną nagrodę „Złotego pióra” dyrektorowi Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquinowi Navarro-Vallsowi w uznaniu jego pracy „służącej prawdzie i szerzeniu wartości chrześcijańskich”.

Niemcy

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse, wraz z przedstawicielami wszystkich frakcji niemieckiego parlamentu, przyjął 24 stycznia br. w berlińskim Reichstagu Krzyż Światowego Dnia Młodzieży. Krzyż przynieśli do Reichstagu młodzi ludzie, którzy w parlamentarnej kaplicy odmówili modlitwę wraz z przewodniczącym komisji niemieckiego Episkopatu ds. młodzieży - bp. Franzem-Josefem Bode, nuncjuszem apostolskim - abp. Erwinem Enderem oraz kierownikiem katolickiego biura przy niemieckim rządzie - ks. prał. Karlem Jüstenem. Na zakończenie nawiedzenia Krzyża ŚDM w Bundestagu Mszę św. dla niemieckich parlamentarzystów w kaplicy berlińskiej Akademii Katolickiej odprawił zastępca przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemiec - bp Heinrich Mussinghoff. Peregrynacja Krzyża ŚDM po Niemczech nazwana została Drogą pojednania i stanowi duchowe przygotowanie do ŚDM w Kolonii.

Albania

W stolicy Albanii - Tiranie otwarto uniwersytet katolicki, którego utworzenie zainicjowała osobiście bł. Matka Teresa z Kalkuty. Uczelnia związana z uniwersyteckim szpitalem „Matki Bożej Dobrej Rady” nosi imię błogosławionej zakonnicy, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, która urodziła się w albańskiej rodzinie.
Po śmierci Matki Teresy odpowiedzialność za realizację projektu przejął kard. Pio Laghi - były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. On też poświęcił nowy uniwersytet.

Reklama

Tydzień na świecie

„Niech wszyscy mężczyźni i kobiety dobrej woli skorzystają z tej uroczystej okazji, aby powiedzieć «Nigdy więcej!» takim zbrodniom, bez względu na ich polityczną inspirację, tak aby wszystkie narody, jak również ONZ, rzeczywiście szanowały życie, wolność i godność każdego człowieka” - zaapelował abp Celestino Migliore. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej w nowojorskiej siedzibie ONZ przemawiał podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego, zorganizowanej z okazji 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Również z tej okazji specjalną rezolucję przyjął Parlament Europejski, a niemiecki Episkopat wystosował oświadczenie, w którym biskupi napisali m.in., że „Niemcy mają jeszcze przed sobą długą drogę oczyszczenia i dialogu z dziedzictwem Auschwitz”.

Jan Paweł II mianował polskiego pallotyna - ks. Henryka Hosera zastępcą sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Nadał mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego Tepelte.

Ojciec Święty zmienił struktury organizacyjne Kościoła katolickiego w Albanii. Zamiast jednej metropolii będą obecnie dwie: Szkodra i Tirana-Durrës, którym będą podlegać łącznie 4 kościelne jednostki terytorialne.

Nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Rosji został bp Joseph Werth.

Prezydent USA George W. Bush rozpoczął drugą kadencję.

Film Pasja Mela Gibsona został nominowany w 3 kategoriach (za zdjęcia, muzykę i charakteryzację) do tegorocznych Oskarów.

Propozycja ustanowienia narodowych grup w Parlamencie Europejskim wywołała furię wśród posłów komisji konstytucyjnej. Polscy posłowie z LPR zaproponowali formalne uznanie grup narodowych i zagwarantowanie im takich samych praw, jakie mają w unijnym parlamencie transnarodowe frakcje polityczne. W związku z tą sprawą szef komisji konstytucyjnej Jo Leinen uznał za „nienormalne” wystawianie flag narodowych w sali obrad unijnego zgromadzenia i porównał eksponowanie barw narodowych w europarlamencie do cyrku i przedszkola.

Od września ub.r., gdy we Francji weszła w życie ustawa zabraniająca noszenia w szkołach „ostentacyjnych” symboli religijnych, ze szkół usunięto 48 uczniów. Poinformowała o tym środki przekazu francuska minister oświaty Françoise Fillon. Wśród wydalonych jest 45 dziewcząt i 3 sikhów; dziewczęta odmówiły zdjęcia chust, a chłopcy - turbanów. Od początku obecnego roku szkolnego zanotowano 639 konfliktów w sprawie noszenia symboli religijnych (część uczniów przeszła do szkół prywatnych).

Wiktor Juszczenko został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy.

Dziennik New York Times napisał m.in., że w czasie „pomarańczowej rewolucji” na Ukrainie mogło dojść do rozlewu krwi: w kierunku Kijowa jechało 10 tys. żołnierzy MSW z rozkazem użycia broni do rozpędzania demonstrantów. Masakrze zapobiegła ponoć interwencja służb specjalnych, które rozpoczęły już współpracę z opozycją.

Doradcy prezydenta Władimira Putina donieśli, że liczba ludności Rosji do połowy bieżącego stulecia zmniejszy się prawdopodobnie o 1/3, czyli do 100 mln. Według nich, „sytuacja demograficzna Rosji jest skrajnie niekorzystna i w najbliższych latach może się jeszcze pogorszyć”.

W wieku 85 lat zmarł Zhao Ziyang - reformatorski I sekretarz Komunistycznej Partii Chin, którego odsunięto od władzy, bo opierał się użyciu siły przeciwko studentom zgromadzonym na placu Tiananmen w czerwcu 1989 r.

W dalszym ciągu możemy pomagać mieszkańcom południowo-wschodniej Azji dotkniętym tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi.

Ofiary na ten cel można przekazywać na konto
Caritas Polska
PKO BP SA I Oddział w Warszawie
70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
z dopiskiem: „Trzęsienie ziemi w Azji”

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Duch Święty

Pio Si/pl.fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na to Święto Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

1. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu można zaśpiewać hymn: "O Stworzycielu, Duchu, przyjdź" lub sekwencję: "Przybądź, Duchu Święty" czy też inną pieśń do Ducha Świętego.

2. Modlitwa wstępna: Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

3. Na poszczególne dni nowenny:

Dzień pierwszy

W ostatnim dniu oktawy Święta Namiotów, Jezus "zawołał donośnym głosem: Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie, niech przyjdzie do Mnie i pije! A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego" (J 7,37.39).

Módlmy się:

Panie Jezu Chryste, jak drzewo po przyjęciu wody rozwija się i przynosi owoce, również i my pragniemy przyjąć łaskę Ducha Świętego i przynosić owoce cnót. Amen.

Dzień drugi

Pismo Święte poucza:

"Bóg zbawił nas przez obmycie odradzające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy usprawiedliwieni Jego łaską, stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego" (Tt 3,5-7).

Módlmy się:

Boże, który w Chrzcie Świętym obficie wylałeś na nas Ducha Świętego, spraw łaskawie, aby wspierał On nasze pragnienie nieba, aby nas zachęcał, uczył, oświecał, pocieszał, umacniał, leczył, usprawiedliwiał i zbawiał. Amen.

Dzień trzeci

Pismo Święte poucza:

"Wszyscyśmy w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem" ( 1 Kor 12,13).

Módlmy się:

Duchu Przenajświętszy, Boże jedności, zgody i pokoju, błagamy Cię pokornie, abyś zawsze jednoczył wszystkich wierzących w Chrystusa w Jego świętym Kościele. Amen.

Dzień czwarty

Pismo Święte poucza:

"Bóg jest tym, który umacnia nas wespół z wami w Chrystusie i który nas namaścił. On też wycisnął na nas pieczęć i zostawił zadatek Ducha w sercach naszych" (2 Kor 1,21-22).

Módlmy się:

Duchu Święty, dziękujemy Ci za to, że nas opieczętowałeś Bożym podobieństwem, które jest zadatkiem szczęścia wiecznego i wezwaniem do świętości. Amen.

Dzień piąty

Pismo Święte poucza:

"Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, wie, że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą" (Rz 8,26-27).

Módlmy się:

Panie Jezu Chryste, dzięki mieszkającemu w nas Duchowi Świętemu, modlitwa nasza zdolna jest ujarzmić szatana i pokusy świata, a także zdolna jest wielbić Ciebie wraz z Ojcem i Duchem Świętym. Amen.

Dzień szósty

Pismo Święte poucza:

"Postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy" (Ga 5,16.22.25).

Módlmy się:

Panie, pomnóż w nas wiarę w Ciebie i zawsze nas oświecaj światłem Ducha Świętego, abyśmy postępowali według ducha i cieszyli się jego owocami. Amen.

Dzień siódmy

Pismo Święte poucza:

"Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za wielką bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele" (1 Kor 6,19-20).

Módlmy się:

Boże, dopóki żyjemy w ciele, walczymy ze złem, spraw przeto, abyśmy umieli opanować wszelkie pokusy i popędy przy pomocy mieszkającego w nas Ducha Świętego, abyśmy żyli wiecznie. Amen.

Dzień ósmy

Pismo Święte poucza:

"Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują. Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha - Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego" (1 Kor 2, 1 ).

Módlmy się:

Przybądź, Duchu Święty, napełnij serca Twoich wiernych i zapal w nich ogień Twojej miłości, abyśmy miłowali Boga całym sercem i otrzymali wieczne szczęście. Amen.

Dzień dziewiąty

Pismo Święte poucza:

"Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić (Dz 2,1-4).

Módlmy się:

Duchu Święty, który sprawiłeś, że apostołowie mówili różnymi językami, spraw abyśmy w życiu chrześcijańskim potrafili mówić językiem słów, językiem czynów, językiem przykładu i wszystkimi możliwymi językami dla pomnożenia chwały Bożej. Amen.

4. Ojcze Nasz...

5. Módlmy się:

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego, wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego, spraw, aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

6. Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny (lub do Serca Pana Jezusa)

7. Zakończenie nabożeństwa błogosławieństwem eucharystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

2020-05-31 00:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Józef Lisiak

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

- Jak żyję, pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu – mówił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Okolicznościową homilię wygłosił przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego ks. Zdzisław Szmeichel SAC, przypominając przebieg posługi kapłańskiej ks. Lisiaka. Dostojny jubilat formację do kapłaństwa rozpoczął od pallotyńskiego nowicjatu w roku 1939r., który został przerwany czasowo przez wybuch II Wojny Światowej. Ks. Józef pierwszą profesję przyjął 15 sierpnia 1942 roku w Wadowicach. Wcześniej uczył się w Ołtarzewie pod Warszawą, a następnie studiował filozofię i teologię w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po przyjęciu święceń prezbiteratu 27 maja 1945 roku posługiwał w Gliwicach, Gdańsku i Chełmnie. W latach 1950-1954 studiował na Uniwersytecie Warszawskim teologię biblijną. Następnie był wykładowcą i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 1991-1993 pracował na Białorusi, a od 1993 roku przebywa w wałbrzyskiej wspólnocie św. Franciszka.

Zarówno prowincjał jak i proboszcz parafii ks. Piotr Kopera, a także grupy parafialne i stowarzyszenie „Ludzi Jana Pawła II” złożyli jubilatowi podziękowania i życzenia. Odczytano też okolicznościowe listy powinszowań od abp. Tadeusza Wojdy, bp. Adama Galbasa SAC i bp. Marka Mendyka.

W słowie końcowym ks. Józef Lisiak, który w tym roku świętował 14 lutego 102 lata, podkreślił, że jest wielkim czcicielem MB Fatimskiej i dziękując kapłanom i wiernym za modlitwę, zauważył, że nazwisko bp. Deca jest jakby skrótem od łacińskich słów „Deus Est Caritas” czyli Bóg jest miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję