Reklama

Niedziela Kielecka

Śpiewajmy i grajmy Małemu

Tradycja zobowiązuje, więc ani trudności, ani obostrzenia nie powstrzymały organizatorów Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Piotra Klimczyka. Finał festiwalu odbył się tam, gdzie przed piętnastu laty się narodził, w kościele św. Józefa Robotnika na kieleckim Szydłówku – dziś sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Był piękny śpiew, barwne stroje, emocje, wybuchy radości, a także wspomnienia, podczas których wracano do minionych lat, przypominając postać nieodżałowanego twórcy festiwalu śp. ks. Piotra Klimczyka.

[ TEMATY ]

Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

diecezja kielecka

Władysław Burzawa

Zespół Modrzewianki

Zespół Modrzewianki

Okres Bożego Narodzenia to czas, kiedy śpiewamy kolędy. Powstaje jednak pytanie, dlaczego je śpiewamy i kiedy powstały te piękne, świąteczne pieśni. Odpowiedzi na te pytania zna ks. prof. Michał Olejarczyk – wykładowca śpiewu w WSD w Kielcach oraz dyrektor Studium Organistowskiego. - Jak powstały kolędy? Najprawdopodobniej ich znaczenie zmieniło się w wieku XIX. Do XVI kolęda niczym nie różniła się od innych pieśni religijnych.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 16.01.2022.


2022-01-10 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dominacja na VII Diecezjalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek

2023-01-08 23:54

[ TEMATY ]

Bolków

Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

Anna Lutz

Anna Lutz

Zwycięska drużyna bielawskiego Studia Piosenki i Tańca Fart

Zwycięska drużyna bielawskiego Studia Piosenki i Tańca Fart

Wokaliści ze Studia Piosenki i Tańca Fart z Bielawy pod kierunkiem Anny Lutz zdominowali tegoroczny VII Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek w Bolkowie.

- Lubimy przyjeżdżać do Bolkowa, bo mamy tutaj swoich przyjaciół i znajomych, z którymi wspólnie kolędujemy. Choć towarzyszy nam sceniczna rywalizacja i oceny jury, to ważniejszy jest dla nas wspólnie zjedzony bolkowski bigos – mówi dla Niedzieli Świdnickiej Anna Lutz - wieloletnia trenerka wielu młodych miłośników sztuki wokalnej. – Każdy z festiwali, w których bierzemy udział motywuje nas do pracy. Występy na żywo na scenie są naprawdę dużym wyzwaniem, bo tu się nic nie ukryje i nie poprawi – dodaje nauczycielka muzyki, podkreślając, że scena uczy także pokory.

CZYTAJ DALEJ

Święty Błażej

Niedziela podlaska 5/2006

[ TEMATY ]

święty

diecezja.reszow.pl

„Przez wstawiennictwo św. Błażeja, biskupa i męczennika, niech uwolni cię Bóg od choroby gardła i od wszelkiej innej choroby. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen” - te oto słowa wypowiadają kapłani podczas błogosławieństwa gardła w dniu 3 lutego, w którym Kościół obchodzi wspomnienie św. Błażeja.

Życie św. Błażeja

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję