Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2005

Krzysztof Świertok

„Obiekty sakralne na Wschodzie” - wystawa w Sali o. Kordeckiego

Wystawa: „Obiekty sakralne na Wschodzie”

W dniach 23-30 stycznia w Sali o. Kordeckiego czynna była wystawa fotograficzna zdjęć Tadeusza Stolarzewskiego. Na 70 fotografiach reportażowych przedstawił on świątynie katolickie, cerkwie prawosławne, meczety i synagogi. Organizatorami wystawy byli: Biuro Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie na czele z dyrektorem - ks. Józefem Kubickim TChr oraz Klasztor Paulinów wraz z podprzeorem - o. Nikodemem Kilnarem. Otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył ks. Kubicki w koncelebrze z podprzeorami jasnogórskimi: o. Nikodemem Kilnarem i o. Sebastianem Mateckim.

Nocne czuwanie studentów Częstochowy

18 stycznia w nocnym czuwaniu modliła się 72-osobowa grupa młodzieży akademickiej z częstochowskich uczelni. Mszy św. o północy przewodniczył ks. Andrzej Przybylski - diecezjalny duszpasterz młodzieży. Słowo Boże wygłosił o. Kamil Szustak. Młodzież modliła się w intencji zdania egzaminów oraz zbliżającej się peregrynacji Mozaiki Matki Bożej, Nauczycielki Mądrości, podarowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II ośrodkom akademickim w Polsce. Peregrynacja rozpoczęła się w Polsce 15 grudnia 2004 r.

Kolędowanie w jasnogórskiej szopce

23 stycznia na Jasną Górę przybyła 8. Pielgrzymka Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Dolnej i Piekiełka - 40 muzyków pod dyrekcją Piotra Rataja. Mszy św. przewodniczył o. Paweł Michalik. Obecny był ks. Rafał Ryczek - organizator pielgrzymki. Muzykom towarzyszyły poczty sztandarowe oraz 300-osobowa grupa rodzin i bliskich wraz z naczelnikami orkiestry: Andrzejem Czernym i Janem Piekarczykiem. W szopce odbył się koncert kolęd.

Reklama

Święto bł. Euzebiusza - po raz pierwszy

20 stycznia, w święto bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Jan Wątroba. Święto bł. Euzebiusza w Zakonie Paulinów zostało zatwierdzone dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 16 listopada 2004 r., na prośbę generała Zakonu Paulinów - o. Izydora Matuszewskiego.

W skrócie

20-21 stycznia odbyło się na Jasnej Górze ogólnopolskie sympozjum nt. Przesłania jubileuszu 350-lecia obrony Jasnej Góry (1655). Więcej na stronach 8 i 9.

21 stycznia w Bazylice zabrzmiała jasnogórska muzyka bożonarodzeniowa. Kompozycje zaprezentował Zespół Muzyki Dawnej Kapela Jasnogórska pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Zaprezentowano utwory Marcina J. Żebrowskiego, Franciszka Perneckera, Franciszka Kottritscha i Józefa Maadera.

23 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe dla Ruchu Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Betel”. Mszy św. dla ok. 300 osób przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Obecny był Andrzej Kalinowski - przewodniczący Ruchu. Za organizację odpowiadał ks. Mariusz Sztaba. W tym roku Ruch „Betel” obchodzi 15-lecie działalności.

23 stycznia Krystyna Prońko wystąpiła z koncertem kolęd w Bazylice Jasnogórskiej. Towarzyszyli jej: Paweł Serafiński (organy) i Piotr Prońko (saksofon). Koncert zorganizowali: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Klasztor Paulinów.

Zapowiedzi

11 lutego - 13. Światowy Dzień Chorego

11-13 lutego - Jasnogórskie Dni Skupienia

12 lutego - Spotkanie Dyrektorów Szkół Katolickich

Jasnogórski Telefon Zaufania

(0-34) 365-22-55
czynny codziennie od godz. 20.00 do 24.00

Więcej informacji

www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

2020-05-23 18:19

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

Facebook.com

Jolanta Lange wcześnie nazywała się Jolanta Gontarczyk i jako tajny współpracownik komunistycznego wywiadu TW Panna inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. Jej fundacja nadal otrzymuje gigantyczne pieniądze z warszawskiego ratusza

W sierpniu 2019 roku odkryłem, że prezes jednej z warszawskich fundacji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum Jolanta Lange ma zmienione nazwisko. Do 2008 r. nazywała się Jolanta Gontarczyk TW Panna. Kobieta była jedną z ważniejszych agentek komunistycznej służby PRL, którą w latach 80-tych skierowano do inwigilacji twórcy Ruchu Światło Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Obecna prezes stowarzyszenia Pro Humanum była więc płatnym i bardzo niebezpiecznym współpracownikiem reżimu komunistycznego, którą w latach 80. ścigał nawet kontrwywiad RFN.

O sprawie zrobiło się bardzo głośno i na jej temat rozpisywały się gazety, a o jej przeszłości informowały media internetowe i największe telewizje. Wydawałoby się, że po tych informacjach kierowany przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego urząd będzie unikał dalszej współpracy z fundacją Pro Humanum, na której czele nadal stoi "prezeska" Jolanta Lange vel Gontarczyk.

Niestety nic takiego się nie stało, bo 12 grudnia 2019 r. według zarządzenia "NR 1843/2019 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY" została przyznana dotacja 1 850 000 złotych na Prowadzenie Centrum Wielokulturowego w Warszawie, którego głównym operatorem jest właśnie fundacja Jolanty Lange. Prawie dwa miliony złotych publicznych pieniędzy przeznaczone jest na "działalność na rzecz integracji cudzoziemców, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w latach 2019-2022". Tych pieniędzy może być znacznie więcej, bo przeglądając umowy między Pro Humanum, a warszawskim ratuszem z poprzednich lat oprócz głównej umowy na prowadzenie "Centrum" były także dotacje na mniejsze projekty.

Czy znając przeszłość agentki służb komunistycznych można wnioskować, że prezes Jolanta Lange ma doświadczenie i zasługi dla upowszechniania i ochrony wolności oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji? To retoryczne pytanie należy postawić kandydatowi na urząd prezydenta RP Rafałowi Trzaskowskiemu.

Sprawa może mieć ciąg dalszy. Jolanta Gontarczyk była bowiem jedną z ostatnich osób, która widziała ks. Franciszka Blachnickiego przed jego tajemniczą śmiercią. Na pewno będzie musiała znów zeznawać, bo 21 kwietnia 2020 r. "prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo, umorzone w dniu 6 lipca 2006 roku, śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu przez funkcjonariuszy publicznych, poprzez podanie substancji, która spowodowała jego nagłą śmierć, co stanowiło prześladowanie pokrzywdzonego z powodów politycznych i religijnych".

Analizując treści ze strony internetowej Pro Humanum oraz na Facebooku można odnieść wrażenie, że stowarzyszenie jest mocno zaangażowane politycznie i światopoglądowo. Zapraszają na parady LGBT. Na fanpage można było znaleźć także sprofanowany wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowym nimbem. Podczas uroczystości w Centrum Wielokulturowym zapraszany jest warszawski chór LGBT.

Więcej o współpracy Jolanty Lanego vel Gonatrczyk z warszawskim ratuszem oraz jej politycznej kariery w latach 90

CZYTAJ DALEJ

Otworzyliśmy drzwi naszych domów

2020-05-31 00:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach stał się Wieczernikiem. Cztery wspólnoty - Dom Boży, Lew Judy, Koinonia Jan Chrzciciel oraz Porta Coeli przeżywały wigilię Zesłania Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Mariusz Rosik.


- Świętowaliśmy zmartwychwstanie naszego Pana w sytuacji zamkniętych drzwi naszych domów. Apostołowie też siedzieli pod kluczem 50 dni w Wieczerniku. I tak jak tamtej nocy po wylaniu Ducha wyszli na ulice, tak my dziś otwieramy drzwi naszych mieszkań i świątyń i spotykamy się by być świadkami – tymi słowami przywitał wszystkich ks. prof. Rosik.


- Nie otrzymaliście ducha bojaźni, ale Ducha przybrania za synów, dlatego możecie wołać Abba Ojcze! Duch Św. sprawia, że możemy naszego Boga nazywać Ojcem. Zapraszam do refleksji nad symbolami, pod którymi występuje Duch Święty. Pierwszy wynika wprost z dzisiejszej Ewangelii. Jest to woda. Chrystus powiedział, że jak ktoś jest spragniony to niech pije, a zdroje wody żywej wypłyną z Jego wnętrza. Duch święty jest Wodą Życia.

Ks. prof Rosik nawiązał do biblijnej sceny rozmowy Jezusa z Samarytanką, kiedy spotykają się oboje w samo południe pod studnią. - Kobieta miała kilku mężów i najprawdopodobniej dużo dzieci. W Izraelu można było za bezdzietność otrzymać list rozwodowy ze specjalną adnotacją. Samarytanka z pewnością obarczona byłą różnymi doświadczeniami z przeszłości, była poraniona sytuacjami życiowymi, może cierpiała z powodu relacji międzyludzkich.

- Już sam fakt, że przyszła do studni w samo południe, kiedy ruch jest najmniejszy, pokazuje, że unikała ludzi i wystawiania się na spojrzenia i komentarze pod jej adresem. Po chwili rozmowy z Jezusem zostawia dzban i biegnie do wioski i krzyczy - chodźcie i zobaczcie Mesjasza. Ona od tej chwili daje świadectwo. Pozostawiony dzban jest symbolem poranionego serca, które ona zostawia Jezusowi u Jego stóp – mówił ks. prof. Rosik.

Drugim i trzecim symbolem Ducha Św, o którym wspomniał ks. Rosik to silny wiatr i ogień. - Kiedy mam coś uporządkowane w głowie i zaplanowany cały dzień, nagle dzwoni telefon i wszystkie moje plany się zmieniają. Tak działa Duch Święty. On pragnie tego, żebyśmy byli z nim cały czas w relacji – dodał celebrans. Po Eucharystii była modlitwa i uwielbienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję