Reklama

Z Jasnej Góry

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE Rzecznik Prasowy Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 8/2005

Krzysztof Świertok
2 lutego 2005 r. sześciu kleryków paulińskich złożyło śluby zakonne

Śluby wieczyste kleryków paulińskich

2 lutego podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na ręce o. Izydora Matuszewskiego - generała Zakonu Paulinów śluby zakonne złożyło 6 braci kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie Na Skałce: Leonard Aduszkiewicz z Białorusi, Marek Nowacki, Valdis Drîksna z Łotwy, Andrzej Grad, Piotr Gomółka i Marek Łącki. „Wasza profesja wieczysta przypada w czasie jubileuszu 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry - mówił w homilii Ojciec Generał. - Złóżcie ją w duchu o. Kordeckiego. Wpatrzeni w zwycięską Panią Jasnogórską, z monstrancją w dłoni, oświetlajcie drogi współczesnego świata, bo Bóg jest światłością”. Wśród 34 ojców koncelebrujących Mszę św. byli m.in.: wikariusz generalny Zakonu - o. Tomasz Ciołek, ojcowie definitorzy: Jerzy Kielech i Albert Oksiędzki, przeor krakowskiego klasztoru i rektor paulińskiego WSD - o. Andrzej Napiórkowski, prefekci kleryków: o. Mariusz Tabulski i o. Józef Stępień, były generał paulinów - o. Jan Nalaskowski, przełożeni paulińskich placówek z Polski i z zagranicy oraz nowicjusze paulińscy z Leśniowa wraz z magistrem - o. Robertem Kurowidzkim. Na uroczystość przybyli rodzice i rodziny kleryków, przyjaciele, księża proboszczowie oraz katecheci. Asystę i oprawę muzyczną przygotowali klerycy paulińscy.

Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, kilkaset sióstr i braci zakonnych uczestniczyło w 21. Pielgrzymce Zakonów i Zgromadzeń Archidiecezji Częstochowskiej. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. „Dziękujemy Dobremu Bogu za łaskę powołania zakonnego i powołania kapłańskiego w zakonach męskich. Dziękujemy Bożej Miłości za łaskę wezwania do służby Bożej” - powiedział w powitaniu przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski. Mszę św. koncelebrowali przełożeni różnych instytutów życia konsekrowanego, wśród nich: o. Izydor Matuszewski i ks. inf. Zenon Janyszek - wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Archidiecezji Częstochowskiej. „Trzeba żyć konsekracją zakonną, świecką - gdy się żyje w świecie, przynależy do instytutu świeckiego (...). Trzeba wciąż odwoływać się do tego, co się powiedziało Bogu. Trzeba na serio brać śluby zakonne i odnawiać je przy różnych okazjach” - mówił w homilii abp Nowak. Siostry i bracia odnowili swoje śluby i przyrzeczenia. Mszę św. poprzedziła procesja z poświęconymi świecami z Kaplicy Matki Bożej do Bazyliki Jasnogórskiej.

Reklama

16. Pielgrzymka Parlamentarzystów

2 lutego przybyło na Jasną Górę 50 posłów i senatorów wraz z rodzinami i współpracownikami. Pierwszym punktem pielgrzymki była konferencja, którą do parlamentarzystów wygłosił arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę, że parlamentarzysta, „wykorzystując swe talenty w bezinteresownej służbie prawdziwemu rozwojowi Ojczyzny, tym samym służy Bogu”. „Historia państwa w wymiarze nie tylko europejskim, ale i globalnym uczy, że demokratyczny system sprawowania władzy sprawdza się pod jednym warunkiem - jeżeli oparty jest na silnym fundamencie etycznym” - podkreślił bp Długosz. Parlamentarzyści ponowili swój Akt Zawierzenia Matce Bożej. Jako dar Jasnej Góry dla polskiego parlamentu przekazana została kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Duszpasterz parlamentarzystów - ks. prał. Henryk Chudek zapewnił, że obraz znajdzie swoje miejsce w kaplicy sejmowej.

W skrócie

2 lutego we Mszy św. w intencji Ojczyzny uczestniczył Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, wraz z małżonką. Mszy św. przewodniczył o. Eustachy Rakoczy. Koncelebrował m.in. ks. Andrzej Kryński - rektor Akademii Polonijnej.

4 lutego za 65 lat życia w związku małżeńskim dziękowali Panu Bogu Józefa i Antoni Egemanowie. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji Jubilatów odprawił o. Robert M. Łukaszuk. Państwo Egemanowie wychowali 6 dzieci. Mają 13 wnuków i 10 prawnuków.

6 lutego przebywał na Jasnej Górze biskup diecezji Liepaia na Łotwie Vilhelmus Lapelis. Towarzyszył mu diakon Toms Priedolinš. „Przychodzę tutaj, przed Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, by pomodlić się w swoich osobistych sprawach i w intencji diecezji oraz prosić o Jej wstawiennictwo. Zawsze, kiedy tutaj przybywałem, oddawałem się pod opiekę Maryi, żeby mnie prowadziła” - mówił bp Lapelis. Wizyta na Jasnej Górze była następstwem nawiązania współpracy Zakonu Paulinów z diecezją Liepaia.

6 lutego modliło się na Jasnej Górze ponad 180 studentów ze Stanów Zjednoczonych, Nikaragui, Hondurasu, Kanady i Polski. Młodzi reprezentowali trzy uczelnie: International Theological Institute w Gaming w Austrii, Franciscan University of Steubenville w Ohio oraz Ave Maria University na Florydzie w USA. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił o. Ronald Mohnickey z Franciscan University z Cleveland w USA.

Zapowiedzi

21, 22, 23 lutego - Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Kieleckiej

25-27 lutego - Jasnogórskie Dni Skupienia

25-28 lutego - 30. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

26 lutego - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Gnieźnieńskiej (I seria)

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Reklama

Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

2019-08-24 17:10

Ks. Mariusz Frukacz

Jan Paweł II jest świętym i myślę, że bardziej niż na rocznice, to trzeba nam zwrócić uwagę na to, co nam mówił – podkreślił 24 sierpnia w rozmowie z „Niedzielą” kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik, który po raz kolejny uczestniczył w Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej na Jasną Górę. Kard. Krajewski odniósł się w ten sposób do zbliżającej się setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Stolica Apostolska nie jest Polską. Żyje swoimi problemami i kiedy przyjdzie czas stulecia urodzin św. Jana Pawła II na pewno będzie ten czas godnie obchodzony. W żadnym kraju Jan Paweł II nie był tyle razy, co w Polsce – zaznaczył kard. Krajewski i dodał: „Św. Jan Paweł II napisał encyklikę o miłosierdziu a papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Obaj się uzupełniają. Bez jednego nie byłoby drugiego”.

Zobacz zdjęcia: Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

Zapytany o to, jakie znaczenie dla niego ma pielgrzymowanie Papieski Jałmużnik powiedział: – Najpierw byłem pielgrzymem, potem księdzem, biskupem i kardynałem. Papież Franciszek każdego roku mi przypomina o pielgrzymce. Ojciec Święty uważa, że to, co nas stworzyło nigdy nie może nam być obojętne i nigdy nie możemy tego porzucić, co dało nam fundament – podkreślił kardynał i dodał: „Ja się wychowałem na pielgrzymkach. I gdybym przestał to robić, wówczas pokazałbym, że to wszystko było nieważne. Idę na pielgrzymkę, by nie oderwać się od korzeni”.

– Pielgrzymka to ciągłe zmaganie się. To kierunek na pewno jest dobry. Patrzę też na innych. Do nieba nikt nie dostanie się osobiście. Tylko wspólnotowo idzie się do nieba. Jeśli ktoś chce zobaczyć czym jest Kościół, to wystarczy wyruszyć na pielgrzymkę. Ja pielgrzymką oddycham, a tlen jest nam bardzo potrzebny. Dlatego czekam na pielgrzymkę, wspólny różaniec, świadectwa ludzi. Te świadectwa pomagają mi także rozwiązywać różnego rodzaju problemy. Pielgrzymka jest manifestacją wiary. Podczas drogi jest także dużo gestów miłości, kiedy ludzie pomagają sobie wzajemnie – kontynuował kardynał.

Kard. Krajewski wyznał, że niesie ze sobą intencje ludzi bezdomnych – Z naszą grupą idzie 12 osób bezdomnych z ośrodka sióstr św. Matki Teresy z Łodzi. A zatem jestem pośród swoich – podkreślił Papieski Jałmużnik.

Piesza Łódzka Pielgrzymka na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła w 1926 roku i odtąd zawsze udaje się na Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W obronie naszej Matki i Królowej

2019-08-25 21:16

Magda Nowak

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia głównymi ulicami miasta przechodzi procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem duchowieństwa, mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów z terenu archidiecezji. Tradycyjnie procesję poprzedzają nieszpory odprawiane w archikatedrze.

M. Sztajner/Niedziela

– Poprzez macierzyńską obecność Maryi Kościół nabiera szczególnej pewności, że żyje życiem Chrystusa Zbawiciela, że żyje tajemnicą odkupienia i uzyskuje także tę jakby doświadczalną pewność, że jest po prostu domem każdego człowieka – mówił podczas nieszporów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wskazał również na Maryję jako na znak nadziei, Ona jest Tą, która zachęca by mieć odwagę uwierzyć na nowo Bogu i śmiało spojrzeć w oczy Chrystusa. – Pragniemy w tej właśnie modlitwie i w naszej procesji, która jest zawsze rodzajem świadectwa, podziękować Bogu za dar Matki.

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy my stali się światłem dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemnościach grzechu – podsumował.

W procesji pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, uczestniczyli kapłani: z biskupem seniorem Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej; osoby życia konsekrowanego, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz pielgrzymi.

Uwieńczeniem modlitwy była Msza św. celebrowana na jasnogórskim Szczycie, będąca jednocześnie ostatnią nowennową Eucharystią przed jutrzejszą uroczystością. Kazanie do zebranych wygłosił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Słowa rozważania skupił na trwających w Polsce aktach profanacji wizerunku Matki Bożej. – W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na różne sposoby musimy wyrazić swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby – mówił.

– Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą Matką, którą bardzo szanujemy i kochamy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie – zaznaczył abp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem