Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 8/2005

Krzysztof Świertok

2 lutego 2005 r. sześciu kleryków paulińskich złożyło śluby zakonne

Śluby wieczyste kleryków paulińskich

2 lutego podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na ręce o. Izydora Matuszewskiego - generała Zakonu Paulinów śluby zakonne złożyło 6 braci kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie Na Skałce: Leonard Aduszkiewicz z Białorusi, Marek Nowacki, Valdis Drîksna z Łotwy, Andrzej Grad, Piotr Gomółka i Marek Łącki. „Wasza profesja wieczysta przypada w czasie jubileuszu 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry - mówił w homilii Ojciec Generał. - Złóżcie ją w duchu o. Kordeckiego. Wpatrzeni w zwycięską Panią Jasnogórską, z monstrancją w dłoni, oświetlajcie drogi współczesnego świata, bo Bóg jest światłością”. Wśród 34 ojców koncelebrujących Mszę św. byli m.in.: wikariusz generalny Zakonu - o. Tomasz Ciołek, ojcowie definitorzy: Jerzy Kielech i Albert Oksiędzki, przeor krakowskiego klasztoru i rektor paulińskiego WSD - o. Andrzej Napiórkowski, prefekci kleryków: o. Mariusz Tabulski i o. Józef Stępień, były generał paulinów - o. Jan Nalaskowski, przełożeni paulińskich placówek z Polski i z zagranicy oraz nowicjusze paulińscy z Leśniowa wraz z magistrem - o. Robertem Kurowidzkim. Na uroczystość przybyli rodzice i rodziny kleryków, przyjaciele, księża proboszczowie oraz katecheci. Asystę i oprawę muzyczną przygotowali klerycy paulińscy.

Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, kilkaset sióstr i braci zakonnych uczestniczyło w 21. Pielgrzymce Zakonów i Zgromadzeń Archidiecezji Częstochowskiej. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. „Dziękujemy Dobremu Bogu za łaskę powołania zakonnego i powołania kapłańskiego w zakonach męskich. Dziękujemy Bożej Miłości za łaskę wezwania do służby Bożej” - powiedział w powitaniu przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski. Mszę św. koncelebrowali przełożeni różnych instytutów życia konsekrowanego, wśród nich: o. Izydor Matuszewski i ks. inf. Zenon Janyszek - wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Archidiecezji Częstochowskiej. „Trzeba żyć konsekracją zakonną, świecką - gdy się żyje w świecie, przynależy do instytutu świeckiego (...). Trzeba wciąż odwoływać się do tego, co się powiedziało Bogu. Trzeba na serio brać śluby zakonne i odnawiać je przy różnych okazjach” - mówił w homilii abp Nowak. Siostry i bracia odnowili swoje śluby i przyrzeczenia. Mszę św. poprzedziła procesja z poświęconymi świecami z Kaplicy Matki Bożej do Bazyliki Jasnogórskiej.

Reklama

16. Pielgrzymka Parlamentarzystów

2 lutego przybyło na Jasną Górę 50 posłów i senatorów wraz z rodzinami i współpracownikami. Pierwszym punktem pielgrzymki była konferencja, którą do parlamentarzystów wygłosił arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę, że parlamentarzysta, „wykorzystując swe talenty w bezinteresownej służbie prawdziwemu rozwojowi Ojczyzny, tym samym służy Bogu”. „Historia państwa w wymiarze nie tylko europejskim, ale i globalnym uczy, że demokratyczny system sprawowania władzy sprawdza się pod jednym warunkiem - jeżeli oparty jest na silnym fundamencie etycznym” - podkreślił bp Długosz. Parlamentarzyści ponowili swój Akt Zawierzenia Matce Bożej. Jako dar Jasnej Góry dla polskiego parlamentu przekazana została kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Duszpasterz parlamentarzystów - ks. prał. Henryk Chudek zapewnił, że obraz znajdzie swoje miejsce w kaplicy sejmowej.

W skrócie

2 lutego we Mszy św. w intencji Ojczyzny uczestniczył Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, wraz z małżonką. Mszy św. przewodniczył o. Eustachy Rakoczy. Koncelebrował m.in. ks. Andrzej Kryński - rektor Akademii Polonijnej.

4 lutego za 65 lat życia w związku małżeńskim dziękowali Panu Bogu Józefa i Antoni Egemanowie. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji Jubilatów odprawił o. Robert M. Łukaszuk. Państwo Egemanowie wychowali 6 dzieci. Mają 13 wnuków i 10 prawnuków.

6 lutego przebywał na Jasnej Górze biskup diecezji Liepaia na Łotwie Vilhelmus Lapelis. Towarzyszył mu diakon Toms Priedolinš. „Przychodzę tutaj, przed Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, by pomodlić się w swoich osobistych sprawach i w intencji diecezji oraz prosić o Jej wstawiennictwo. Zawsze, kiedy tutaj przybywałem, oddawałem się pod opiekę Maryi, żeby mnie prowadziła” - mówił bp Lapelis. Wizyta na Jasnej Górze była następstwem nawiązania współpracy Zakonu Paulinów z diecezją Liepaia.

6 lutego modliło się na Jasnej Górze ponad 180 studentów ze Stanów Zjednoczonych, Nikaragui, Hondurasu, Kanady i Polski. Młodzi reprezentowali trzy uczelnie: International Theological Institute w Gaming w Austrii, Franciscan University of Steubenville w Ohio oraz Ave Maria University na Florydzie w USA. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił o. Ronald Mohnickey z Franciscan University z Cleveland w USA.

Zapowiedzi

21, 22, 23 lutego - Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Kieleckiej

25-27 lutego - Jasnogórskie Dni Skupienia

25-28 lutego - 30. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

26 lutego - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Gnieźnieńskiej (I seria)

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyznanie

Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 33

Graziako/Niedziela

Brat Albert Chmielowski, „Wizja św. Małgorzaty” (fragment obrazu – XIX wiek)/Fot. Graziako

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”. W tych słowach modlitwy i wyznania Chrystusa uderzają nas przedziwna naturalność i prostota mówienia do Boga i o Bogu.

Taka postawa Jezusa znajduje swoje potwierdzenie również w trudnej modlitwie Ogrójca i Golgoty. Mówienie Jezusa z Nazaretu skierowane ku Bogu – zdaniem Ladislausa Borosa – otworzyło swobodną przestrzeń nowemu rodzajowi modlitwy, stworzyło nową potęgę mówienia. Chrystus wypowiadał słowa bardzo proste, zwyczajne, a jednak ludzie, którzy Go słuchali, mówili ze zdumieniem: „Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak ten człowiek przemawia” (J 7, 46). Nauka Jezusa poruszała słuchaczy, budziła refleksję, choć nie brakowało i takich, którzy w Niego wątpili. Krótko mówiąc: odchodzili z powodu „twardości” tej mowy. Tym bardziej więc trzeba podkreślić – za św. Pawłem Apostołem – że każda forma wyznania wiary w posłannictwo Jezusa jest w nas dziełem Ducha Bożego.

To właśnie On, Duch Tego, „który Jezusa wskrzesił z martwych”, jest w nas Sprawcą owego pokrzepiającego „przyjścia wiary” i „podjęcia Jezusowego jarzma”. To On, Duch Prawdy, uczy nas ewangelicznej łagodności i pokory serca, abyśmy uzdolnieni Jego łaską odkrywali Chrystusową prawdę. Przypomniał nam o tym św. Jan Paweł II: „Chrystus «zadał» Kościołowi swoją prawdę, aby ją odkrył i przekazał każdemu człowiekowi. Prawda jest zadaniem i zobowiązaniem”.

Dzieje zbawienia pouczają nas jednak o pewnym sprzeciwie wobec prawdy ze strony samego człowieka. Może on bowiem wybrać „życie według ciała”, które prowadzi do śmierci. Człowiek może posunąć się aż tak daleko, że nie tylko nie przyjmuje głoszonej mu prawdy, ale też radykalnie i wprost zaprzecza obecności Boga jako Źródła wszelkiej prawdy. Tego rodzaju postawa wobec prawdy może być również ujęta w pewien system filozoficzny, jako forma myślenia i kształtowania ludzkich postaw i zachowań. Wtedy jednak – jak zaznacza św. Jan Paweł II – pojawiają się w świecie tzw. znaki i sygnały śmierci. Są nimi: wyścig zbrojeń i niebezpieczeństwo zagłady nuklearnej, praktyka zabijania istot ludzkich przed narodzeniem, zamachy na życie ludzkie ze strony terroryzmu, zorganizowanego na skalę międzynarodową (por. „Dominum et vivificantem”, 57).

Z pomocą więc Ducha Bożego musimy ciągle na nowo podejmować trud szukania i zdobywania Chrystusowej prawdy, aby w niej „znaleźć ukojenie dla dusz naszych” i według niej kształtować swoje „życie według Ducha”.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

2020-07-05 22:54

ks. Wojciech Kania

W niedzielę 5 lipca, w bazylice katedralnej zainaugurowany został festiwal „Ucho Igielne” – II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach.

Wśród gości obecni byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, burmistrz miasta Marcin Marzec, prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap oraz wielu melomanów z Sandomierza i okolic.

ks. Wojciech Kania

Przybyłych gości powitał proboszcz parafii ks. prał. Zygmunt Gil oraz Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach, która powiedziała: „Ucho igielne”, to festiwal muzyczny organizowany przez Fundację im. Edwarda Kusztala, dedykowany muzyce sakralnej i klasycznej w Sandomierzu i jego okolicach.

Festiwal zainaugurował występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz, pt. „W 80 minut dookoła świata”. Tyle czasu zajęło wykonanie najwspanialszych, kameralnych utworów powstałych w różnych częściach świata. Nie zabrakło też polskiego akcentu, czyli muzyki Wojciecha Kilara.

ks. Wojciech Kania

Po koncercie chętni mieli możliwość wieczornego zwiedzania bazyliki katedralnej.

Kolejne koncerty będą miały miejsce w kościele św. Floriana w Koprzywnicy, w klasztorze na Św. Krzyżu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz w kościele św. Jakuba w Sandomierzu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach. Festiwal ma na celu popularyzowanie kultury, muzyki, sztuki sakralnej mocno obecnej w Sandomierzu i okolicy, gdzie także odbywać się będą festiwalowe koncerty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję