Reklama

Nowe rozmaitości

(pr)
Niedziela Ogólnopolska 8/2005

Wyszedł

Eseldowski Balcerowicz - Jerzy Hausner wyszedł z SLD (Rzeczpospolita, 8 lutego). Później tłumaczył, że gdyby nie wyszedł z partii, to musiałby wyjść z siebie. Dziwimy się tylko, że tak późno doszedł do tego przekonania.

Jęki Dyducha

U postkomunistów żałoba po Hausnerze. Najbardziej zawodzi sekretarz generalny Marek Dyduch. Wzdycha, gorzkie łzy wylewa, że żal serce ściska. On tylko sprawiedliwości się dopomina i tu nie może jej znaleźć ani za grosz. To może spróbuje na Kubie?

UL pełen planktonu

Unia Lewicy (UL) - to taki powstały niedawno twór, wbrew nazwie nie mający nic wspólnego z pracowitymi pszczołami, za to skupiający polityczny, lewicowy plankton - zaapelowała do ministra edukacji, aby lekcje religii były tylko na pierwszej lub ostatniej godzinie. Apel wywołała zatrważająca bezproduktywność dzieci niechodzących na religię, które - gdy ta jest pośrodku planu - szwędają się bez celu po korytarzach. W UL-u wyliczono, że chodzi o ponad 800 roboczogodzin (Gazeta Wyborcza, 7 lutego). Według naszych wyliczeń - w wyniku stachanowskiej produktywności UL-u, ilość bzdur i megabzdur na centymetr kwadratowy papieru przeszła wszelkie normy, o dopuszczalnych nie mówiąc. Czytając to okropieństwo, mamy nieodparte wrażenie, że jesteśmy w innym świecie. Już same opary wywołują delikatne halucynacje.

Reklama

Niewidzialna ręka

Najciemniej jest zawsze pod latarnią i to powiedzenie się sprawdza w przypadku MSWiA. Dzięki ministerstwu, w którego gestii jest także nadzorowanie bezpieczeństwa na drogach, na jezdniach jest mniej bezpiecznie. Tylko w ubiegłym roku z 65 samochodów, które posiadało ministerstwo, zniszczono 27. Jeszcze trochę i byłaby połowa (Życie Warszawy, 10 lutego). Sprawcy wypadków tłumaczą, że był lód, dziura w jezdni, nieznani sprawcy, nieostrożna jazda, usterki mechaniczne, no i oczywiście... niewidzialna ręka.

Proste recepty

Ponieważ do tej pory posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków jest zabronione i karalne, a problem uzależnień się zwiększa, Ministerstwo Zdrowia wpadło na pomysł, żeby posiadanie małych ilości narkotyków - na własny użytek - było zabronione, ale niekaralne. Jak się domyślamy, ma to zastopować problem. Genialne recepty ponoć są zawsze proste. Proponujemy pójść za ciosem. Ponieważ gwałty też są zabronione i karalne, a ich liczba wzrasta, to zmienić ich klasyfikacje prawną i potraktować jako zabronione i niekaralne. Może spadnie. Oczywiście, chodzi tylko o gwałty na własny użytek.

Archiwum kard. Newmana w internecie

2019-08-24 08:03

vaticannews / Birmingham (KAI)

W związku z zapowiedzianą na październik kanonizacją kard. Johna Henry’ego Newmana wzrasta zainteresowanie jego postacią i twórczością. Ten XIX-wieczny myśliciel i konwertyta pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Na wielkie newmanowskie archiwum składają się tysiące listów, zapisków i fotografii. Do niedawna było ono pilnie strzeżone w założonym przez Newmana oratorium w Birmingham. Teraz trwają jednak intensywne prace nad jego digitalizacją.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Zajmuje się tym w Stanach Zjednoczonych amerykański Krajowy Instytut Studiów nad Newmanem (National Institute for Newman Studies – NINS). Zeskanowanych zostało niemal ćwierć miliona kartek, które teraz stopniowo udostępniane są w internecie. Do końca przyszłego roku będzie już można korzystać z większości zasobów.

Nowoczesne oprogramowanie pozwala na pracę z rękopisami w wysokiej rozdzielczości, zestawianie ich i porównywanie z różnymi wydaniami książkowymi. Dzięki rejestrom z oksfordzkiej biblioteki, można się też dowiedzieć, do jakich książek zaglądał Newman w różnych okresach swego życia. Archiwum zawiera też wielotysięczną kolekcję listów skierowanych do Newmana, jak również najobszerniejszy na świecie zbiór książek, artykułów i innych publikacji na jego temat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas Polski podczas dożynek: wdzięczność przełamuje w nas egoizm

2019-08-24 20:39

bgk / Pobiedziska (KAI)

„Wdzięczność, przełamując egoizm, uczy nas tego, abyśmy rozumieli i pojęli, że żywność nie jest własnością prywatną, lecz darem Opatrzności, którym z łaską Bożą należy się dzielić” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za tegoroczne plony.

KEP

Uroczystości dożynkowe odbyły się w sobotę 24 sierpnia w Pobiedziskach. Wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem Mszę św. dziękczynną w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła celebrowali księża przybyli z archidiecezji wraz z rolniczymi delegacjami.

„Wspólnie dziękujemy za tegoroczne zbiory i jeszcze raz prosimy, aby nigdy i nikomu nie zabrakło chleba” – mówił w homilii Prymas Polski, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że wciąż nie jesteśmy dość nawykli, aby dzielić się nim z innymi. A przecież w codziennej modlitwie prosimy o chleb nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich. Sam Jezus uczy nas, byśmy modląc się mieli na ustach przede wszystkim „Ty”.

„Chleb, o który chrześcijanin prosi w modlitwie, nie jest «moim chlebem». To jest nasz chleb powszedni. Za niego dziś Bogu dziękujemy. I choć to prawda, że przecież i ten nasz chleb powszedni został i tym razem wypracowany przez konkretnych ludzi, przez rolników, którzy włożyli w niego całe swoje serce, cały swój rolniczy trud i wysiłek, jakże niełatwy w obliczu dewastującej w tym roku i nasz region suszy, to jednak, jak mówił do rolników święty Jan Paweł II, bardzo leży nam na sercu, by tego chleba nie brakowało nikomu na naszym globie, a brakuje, leży nam na sercu, by go nie brakowało w naszej Ojczyźnie” – mówił abp Polak.

Prymas przypomniał też za papieżem Franciszkiem, że żywność nie jest własnością prywatną, lecz darem Opatrzności, którym z łaską Bożą należy się dzielić. Trzeba – podkreślił – abyśmy to lepiej zrozumieli, aby wdzięczność przełamała nasz egoizm, otworzyła serca i dłonie dla potrzebujących, nie pozwoliła obojętnie przechodzić wobec próśb i cierpień sióstr i braci.

Po zakończeniu liturgii abp Polak poświęcił dożynkowe wieńce będące wyrazem radości i dumy z zebranych plonów, ale i symbolem pracy rolnika, która – jak mówił w homilii – domaga się wysiłku, cierpliwości, ale także szacunku i pokory wobec natury. Na zakończenie Mszy św. zacytował słowa Cypriana Kamila Norwida byśmy uczyli się dzielić chlebem, ale także, „byśmy chleb z uszanowaniem zawsze podnosili”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem