Reklama

Kościół

Maryja w sytuacji kryzysowej

Rozważanie do Ewangelii J 2, 1-11

[ TEMATY ]

homilia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Adobe Stock

1. Kryzys w Kanie

Na weselu w Kanie Galilejskiej dochodzi do sytuacji kryzysowej. Wesele może się skończyć kompromitacją nowożeńców. Maryja pierwsza zauważa, że kończy się wino i decyduje się pomóc młodej rodzinie. Mówi o problemie Jezusowi – jedynej osobie, która może zaradzić niezręcznej sytuacji.

2. Słowa Klucze

„Nie mają wina”

Dbanie o wino na weselu należało do obowiązków starosty weselnego. On jeszcze nie dostrzegł kryzysu, a Maryja już go zobaczyła. Wie, że dla młodego małżeństwa także sprawy przyziemne są ważne. Ona jest obecna od początku w tej rodzinie. Wchodzi w ich życiowe sprawy i problemy.

„I napełnili stągwie wodą”

Greckie słowo „hydriai” oznacza naczynie, dzban, stągiew przeznaczone do przechowywania różnych rzeczy. Św. Jan pisze o stągwiach kamiennych, które używano do rytualnych obmywań żydowskich, których było wiele. Każda stągiew miała objętość na dwie lub trzy miary. Miara to ok. 40 litrów, czyli jedna stągiew mogła pomieścić od 80 do 120 litrów, a było ich sześć! Tyle wody musieli przynieść słudzy, a Jezus wszystko przemienił w najlepsze wino. To, czym obdarza nas Pan Bóg przekracza nasze najśmielsze marzenia. Dziś w Kanie (Kafr Kana) jest kościół Cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie można zobaczyć podobne stągwie.

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”

Pewne przysłowie polskie mówi: „Pan Bóg ma skrzynię bez wieka dla każdego człowieka”. Jezus chce nas bardzo obdarować i poprowadzić przez nasze kryzysy. Nie może jednak tego zrobić bez naszego „chcę”. Potrzebne jest nasze zaufanie jego Słowu, temu, co On mówi i uczynienie tego, o co prosi. Św. Jan Paweł II tak to wyjaśniał: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie... - znaczy: słuchajcie Jezusa, mojego Syna, idźcie za Jego słowem i zaufajcie Mu, Uczcie się mówić "tak" Chrystusowi w każdej okoliczności waszego życia”.

Reklama

3. Dziś

Warto zaprosić Maryję do swojego życia i spraw. Ona pierwsza widzi zbliżające się kryzysy i od razu reaguje. Jest tylko jeden warunek wyjścia z kryzysu: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie Jezus”.

2022-01-15 20:00

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: będą następne spotkania Przewodniczącego Episkopatu z osobami pokrzywdzonymi przez duchownych

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

nadużycia seksualne

BP KEP

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Spotkania Przewodniczącego Episkopatu z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne duchownych są kontynuowane, także z przedstawicielami Fundacji „Nie lękajcie się” – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w odpowiedzi na pojawiające się pytania o następne spotkania.

Rzecznik Episkopatu wyjaśnił, w jaki sposób były kierowane zaproszenia. „Zgodnie z zapowiedzią, zaproszenia zostały skierowane za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych do osób pokrzywdzonych, w których sprawach zakończono procesy kanoniczne. Przewidziano również dodatkową możliwość spotkań dla osób, w których sprawach nie było możliwości przeprowadzenia procesów kanonicznych. Były to jedyne kryteria, według których kierowano zaproszenia” – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane cuda Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

Ten święty daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Są nimi wymodlone łaski i cuda, które dzieją się na naszych oczach.

Dla wielu osób stygmatyk z Pietrelciny jest najskuteczniejszym świętym. Lista łask otrzymanych za jego przyczyną i cudów, które dzieją się z jego udziałem, nieustannie się powiększa, a za każdym z takich niezwykłych wydarzeń stoją konkretni ludzie. Bracia kapucyni wysłuchali wielu osób, które dawały świadectwa działania Ojca Pio. Brat Roman Rusek, który jako krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio codziennie spotyka się z czcicielami zakonnika z Pietrelciny, opowiada nam o cudach wymodlonych za pośrednictwem tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Białystok: pięciu alumnów przyjęło święcenia diakonatu

2022-05-27 19:24

[ TEMATY ]

Białystok

święcenia diakonatu

Diakoni

pixabay.com

„Święcenia diakonatu są dla was zaproszeniem, aby całych siebie dać na służbę Bogu, Kościołowi i drugiemu człowiekowi” - mówił do nowo wyświęconych diakonów bp Henryk Ciereszko. W białostockiej archikatedrze święcenia przyjęło czterech alumnów piątego roku Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

„Urząd diakonatu jest powołaniem, jest wprowadzeniem w urząd duchowny w Kościele, jest wołaniem, które wymaga zaangażowania całego siebie, całej swojej osoby. Nie jest rzędu tych zawodów czy posług, które kończą się wraz z godzinami pracy, a później jest już tylko własne i prywatne życie” - podkreślał biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję