Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Stanisław Nowak - „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego”

15 lutego br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej odbyło się walne zebranie Zarządu Polskiego Towarzystwa Teologicznego, podczas którego miała miejsce uroczystość wręczenia metropolicie częstochowskiemu - abp. Stanisławowi Nowakowi medalu „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego”.
Z tej okazji laudację na cześć Wyróżnionego wygłosił ks. prof. dr hab. Jerzy Chmiel (PAT, Kraków). Przybliżając kolejne etapy życia Laureata, podkreślił szczególnie bogactwo jego twórczości teologicznej, z której korzystają nie tylko naukowcy, ale także duszpasterze. Wskazał również na wyjątkowy wkład Pasterza archidiecezji częstochowskiej w działalność częstochowskiego oddziału PTT, który systematycznie urządza naukowe zebrania, prelekcje i odczyty, a także wydaje czasopisma i prace naukowe, popularnonaukowe i pomoce duszpasterskie.
Abp Nowak, dziękując za przyznane odznaczenie, wyraził swą ogromną radość z faktu nieustannego rozwijania się Towarzystwa Teologicznego, które zgodnie ze stawianymi sobie zadaniami przyczynia się do rozwoju nauk kościelnych, zwłaszcza teologii, i do budzenia zainteresowania tymi dyscyplinami wśród ogółu społeczeństwa katolickiego.
Laureat medalu „ Zasłużony dla PTT” urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach k. Krakowa. Kolejne odbywane przez niego po święceniach kapłańskich studia to: filozofia i teologia (Wydział Teologii UJ, 1953-1956), licencjat (Papieski Wydział Teologiczny w Krakowie, 1963-67), doktorat z teologii duchowości (Instytut Katolicki w Paryżu, 1967-71). Sakrę biskupią przyjął w 1994 r., a jego dewizą biskupią są słowa: Iuxta crucem tecum stare - Chcę pod krzyżem stać przy Tobie. Z wielu jego publikacji wymienić można chociażby: Chleb pielgrzymów (1994), Padły na ziemię żyzną (1996), Wierzcie w Ewangelię (1996), Na słowo Twoje (1997) oraz wiele artykułów w Ateneum Kapłańskim, Ruchu Biblijnym i Liturgicznym, w Życiu Duchowym.
W pozostałej części obrad znalazły się m.in.: sprawozdania za rok 2004, udzielenie absolutorium Zarządowi za rok 2004 oraz wybory nowego Zarządu PTT na okres trzech lat.

Reklama

Ks. Paweł Maciaszek

Oby koniec barbarzyństwa

15 lutego br. nieznaczną większością głosów posłowie zadecydowali o niewprowadzeniu do porządku obrad projektu ustawy SLD o tzw. świadomym rodzicielstwie, przewidującego legalizację zabijania dzieci przed ich urodzeniem.
Za utrzymaniem tego punktu w porządku obrad, poza 132 posłami SLD i 29 SdPl, było 15 posłów niezrzeszonych, 6 z koła PLD oraz Krystyna Ozga z PSL - w sumie 183 osoby. Przeciw głosowało 199 posłów: z PO, PiS, PSL, Samoobrony i LPR, kół prawicowych(PP, RKN, Dom Ojczysty, ROP) oraz 14 niezrzeszonych. 7 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Podczas głosowania młodzi ludzie demonstrowali przed Sejmem przeciwko rozpatrywaniu zbrodniczej ustawy.
Barbarzyński projekt ustawy „o świadomym rodzicielstwie” dopuszczał zabicie dziecka w ramach świadczeń medycznych kontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dokonanie tzw. aborcji u małoletnich dziewcząt oraz podawanie im środków antykoncepcyjnych (w tym poronnych) byłoby możliwe bez jakiejkolwiek granicy wieku oraz bez zgody rodziców.
Przeciwko projektowi tej ustawy protestował Episkopat Polski, dziesiątki organizacji katolickich, tysiące indywidualnych osób przesłało listy w tej sprawie na ręce Marszałka Sejmu. Wyrażano w nich stanowczy sprzeciw wobec propagandy środowisk proaborcyjnych, upowszechniających kłamliwe informacje, jakoby w Polsce dokonywano 150 tys. nielegalnych aborcji rocznie. Nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie takiej liczby. W roku 1997, gdy aborcja z powodów społecznych była legalna, odnotowano 3047 przypadków aborcji, a nie ponad 100 tys. Nie występuje też zwiększona liczba powikłań czy poronień naturalnych, co musiałoby mieć miejsce przy tak rozwiniętym podziemiu aborcyjnym.
Sejm uwzględnił głos większości społeczeństwa. Polska jeszcze raz wybrała życie i postawiła na ochronę macierzyństwa i godności człowieka!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

R.

Wystawa w obronie życia

Propozycja dla władz samorządowych z okazji I Narodowego Dnia Życia

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców opracowało wystawę nt. obrony życia poczętych dzieci, zatytułowaną Ojciec Święty w sprawie najmniejszych.
Na 10 planszach formatu 150 cm x 100 cm przedstawiono m.in. wypowiedzi Jana Pawła II związane z obroną życia, a także zaprezentowano podstawowe informacje na temat rozwoju dziecka przed narodzeniem.
Autorem opracowania graficznego wystawy jest artysta grafik Jadwiga Mączka.
Jedna z plansz to akty prawne chroniące życie nienarodzonych dzieci. Kolejna przedstawia możliwości pomocy dla kobiet oczekujących narodzin dziecka. Całość wystawiona jest na składanych sztalugach. Wystawę uzupełnia krótki, sześciominutowy film o rozwoju człowieka od poczęcia (dostępny na płycie DVD, kasecie VHS lub płycie VCD).
Uchwalony w 2004 roku na 24 marca Narodowy Dzień Życia jest doskonałą okazją urządzenia takiej wystawy w urzędzie miejskim, domu kultury, bibliotece miejskiej czy w szkole.

PS
Koszt całej wystawy ze sztalugami - 9700 zł + VAT (wersja bez sztalug i o mniejszych wymiarach: 125 cm x 100 cm; koszt - 7800 zł + VAT). Zamówienia można kierować pod adresem:
Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców, ul. Mikołajska 17, 31-027 Kraków, tel./fax (012) 423-23-24

Telewizja pod murami Jasnej Góry

11 września 2005 r.

Program II TVP objął patronatem widowisko, które z okazji jubileuszu 350-lecia obrony Jasnej Góry odbędzie się 11 września 2005 r. pod murami Klasztoru Jasnogórskiego. Dyrektor telewizyjnej Dwójki - Nina Terentiew, która wchodzi w skład komitetu organizacyjnego obchodów, po spotkaniu z przedstawicielami władz miasta Częstochowy zapowiedziała bezpośrednią transmisję z tego plenerowego widowiska. Udział w nim weźmie czołówka artystów polskich i szwedzkich pracujących pod kierunkiem Jana i Mateusza Pospieszalskich. Transmisję poprzedzą materiały promujące Jasną Górę i Częstochowę.

Tydzień w Polsce

Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, zezwalający m.in. na aborcję na życzenie, nie wszedł pod obrady Sejmu. Posłowie w czasie głosowania zadecydowali, że debata nad ww. projektem nie znajdzie się w porządku posiedzenia Sejmu.

Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Pracownicy służby zdrowia nie zamierzają jednak przerywać głodówek. Takie formy protestu prowadzone były m.in. w Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej, Kołobrzegu, Włocławku, Białymstoku, Wrocławiu i Warszawie. Strajki ostrzegawcze odbyły się w wielu miejscach kraju. Przez kilka godzin związkowcy pikietowali przed Sejmem. Warunkiem zakończenia głodówek jest ustalenie daty nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, uniemożliwiającej zajmowanie szpitalnych kont przez komorników. Protestujący przypominają, iż jedyną „zasługą” szefa resortu zdrowia jest doprowadzenie do tego, że komornicy zajmują konta bankowe placówek zdrowia, w efekcie czego nie ma pieniędzy na zakup leków i wynagrodzenia dla pracowników.

Wicepremier Jerzy Hausner po odejściu z SLD współtworzy nową formację centrową z UW i Partią Centrum Janusza Steinhoffa. Niewykluczone, że kandydatem nowej inicjatywy na prezydenta będzie Zbigniew Religa i że wesprze ją premier Marek Belka, który w tym przypadku poda rząd do dymisji, co ułatwi przedterminowe wybory parlamentarne.

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył śledztwo wobec 2 prokuratorów, którym IPN zarzucał utrudnianie śledztwa w sprawie zamordowania 9 górników z kopalni „Wujek” w 1981 r.

Główny inspektor farmaceutyczny - dr Dorota Duliban zabroniła reklamowania w telewizji środka wczesnoporonnego. Przez kilkanaście dni na przełomie stycznia i lutego br. Polsat emitował reklamę strony internetowej, na której można znaleźć informacje o środku wczesnoporonnym dostępnym tylko na receptę. Tymczasem prawo farmaceutyczne zabrania reklamowania środków wydawanych na receptę. Przeciwko reklamowaniu środka wczesnoporonnego w TV protestowało m.in. Forum Kobiet Polskich.

Ofiary przymusowej pracy w czasie II wojny światowej na terytorium dzisiejszej Austrii oraz b. więźniowie obozu Mauthausen mogą ubiegać się o pomoc humanitarno-socjalną i medyczną ze środków Austriackiego Funduszu „Pojednania, Pokoju i Współpracy”. Warunkiem jest przesłanie do Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” w Warszawie wniosku do 31 maja 2005 r.

Obchody 30. rocznicy śmierci sługi Bożego ks. Michała Sopoćki, apostoła Miłosierdzia Bożego i spowiednika św. s. Faustyny, odbyły się w Białymstoku. Mszy św. przy grobie ks. Sopoćki w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w intencji jego rychłej beatyfikacji przewodniczył metropolita białostocki - abp Wojciech Ziemba.

Pierwsze w Polsce Podyplomowe Studia Archiwistyki Kościelnej rozpoczęły działalność na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W inauguracji uczestniczył m.in. prezes Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych - ks. prof. Jan Związek. Jego zdaniem, obecnie dla polskich archiwów kościelnych najważniejszą sprawą jest ich uporządkowanie. - A do tego potrzeba ludzi - stwierdził.

Trzej polarnicy: Marek Kamiński, Wojciech Ostrowski i Wojciech Moskal, dzięki którym najmłodszy i zarazem jedyny niepełnosprawny polarnik Janek Mela w ciągu jednego roku zdobył oba bieguny Ziemi, otrzymali nagrodę Metropolity Gdańskiego: „Niestrudzony Opiekun Osób Chorych i Niepełnosprawnych”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

28 marca 2024 r. Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję