Reklama

Niedziela Lubelska

Dzień Judaizmu

KUL

Hasłem pierwszego Dnia Judaizmu były słowa "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm", a wyznawcy judaizmu to nasi starsi bracia w wierze - przypomina ks. dr Tomasz Adamczyk, pracownik naukowy KUL i dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie. - Jeśli chrześcijanie chcą pogłębiać swoją religijność, to odkryją bogactwo tradycji judaistycznej - dodaje.

Z okazji Dnia Judaizmu - 17 stycznia - Archidiecezja Lubelska oraz KUL zorganizują spotkanie dotyczące m.in. historii życia ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego, polskiego Żyda, który stał się księdzem katolickim. Wydarzenie, podczas którego wykład o żydowsko-katolickim dialogu wygłosi prof. Abraham Skórka - rabin gminy żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires, będzie transmitowane w internecie.

O czym warto pamiętać przywołując postać ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego - Jakuba Hersza Grinera, który uratowany przez Polaków w czasie wojny stał się katolickim duchownym? Co - w ocenie Księdza - było istotą jego posługi kapłańskiej?

Ksiądz Grzegorz Pawłowski był cudownie ocalałym z Holokaustu synem zamojskich Żydów. To człowiek, który harmonijnie potrafił połączyć w sobie dwie tożsamości: chrześcijańską i judaistyczną. Jego życie ukazywało to, co piękne w naszej historii, gdzie wiele różnych religii i kultur potrafiło pięknie współistnieć i wzajemnie się ubogacać. Pomimo dramatycznej osobistej historii był człowiekiem wnoszącym w życie wielu ludzi uśmiech. Całe życie pomagał innym i doskonale pasują do niego słowa z książek o nim, że był Sługą Mesjasza.

Czy obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim są potrzebne? Jeśli tak, to dlaczego, na czym polega ich główna wartość?

Dzień Judaizmu po raz pierwszy został zorganizowany przez Konferencją Episkopatu Polski 25 lat temu, abyśmy jako chrześcijanie głębiej poznawali nasze korzenie i tożsamość. Hasłem pierwszego Dnia Judaizmu były słowa: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm". Jeśli chrześcijanie chcą pogłębiać swoją religijność, to odkryją bogactwo tradycji judaistycznej. Jak trafnie ujął to św. Jan Paweł II - religia żydowska nie jest wobec naszej religii rzeczywistością zewnętrzną a wewnętrzną, dlatego nasz stosunek do niej jest inny, aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, bo to wyznawców judaizmu nazywamy starszymi braćmi w wierze. Innymi słowy, potrzebujemy Dnia Judaizmu, aby odkrywać swoje religijne korzenie, a przez wspólną modlitwę i dialog z przedstawicielami środowisk żydowskich chcemy szukać tego co nas łączy i budować wzajemny szacunek i braterstwo.

Reklama

W jaki sposób przypomnienie związków łączących Kościół katolicki z judaizmem może poprawić trudne, bo obciążone historią, relacje Polaków i Żydów?

Podczas wielu spotkań z innymi grupami religijnymi doświadczałem sytuacji, gdy na początku skupialiśmy się na tym, co nas dzieli. Gdy jednak poznawaliśmy się bliżej, odkrywaliśmy, że łączy nas znacznie więcej, bo wszyscy pragniemy żyć w pokoju, doświadczać miłości i kochać, poszukujemy odpowiedzi na te same egzystencjalne pytania. Różni nas system pojęć, ale łączy to, co najważniejsze i wierzę, że dzięki wspólnym spotkaniom będziemy sobie coraz bliżsi.


Spotkanie z okazji Dnia Judaizmu odbędzie się 17 stycznia o godz. 18.00. Wezmą w nim udział m.in. prof. Abraham Skórka – Rabin Gminy Żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires, arcybiskup Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski, ks. prof. Mirosław Kalinowski – Rektor KUL oraz biskup Mieczysław Cisło – Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Lubelskiej. 

PROGRAM  

Otwarcie i przywitanie gości – ks. dr Tomasz Adamczyk, Dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie

Wprowadzenie - ks. dr hab. Stanisław Budzik, Arcybiskup Metropolita Lubelski

Reklama

Słowo Rektora KUL - ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski

Modlitwa o pokój - prof. Abraham Skórka, Rabin Gminy Żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires i bp Mieczysław Cisło, Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Lubelskiej

Wykład „The Jewish-Catholic dialogue 56 years after Nostra Aetate” – prof. Abraham Skórka, Rabin Gminy Żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires:

Dyskusja - ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel

Modlitwa za śp. inf. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera)

Prezentacja książki ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego „Mesjasz i Jego wyznawcy” – ks. dr Marek Szymański

Odczytanie fragmentu książki – Wanda Lotter

Modlitwa Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego


Transmisja spotkania online na platformie Zoom: https://bit.ly/34OfFO7


2022-01-16 19:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Rodzicielka Życia. Co urodzi się z twojego krzyża?

2022-05-27 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Graziako

Z tego co się dzieje na krzyżu, wbitym w we wzgórze zwane Czaszką, może zrodzić się życie. I urodzi się, jeśli znajdzie się matczyny człowiek, który przyjmie to życie przychodzące w bólu.

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. J 19,25-27.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję