Szanowni Państwo,
jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani sytuacją, która miała miejsce 20 stycznia podczas oficjalnego otwarcia Pralni Społecznej we Wrocławiu. Dla dobroczynnej organizacji katolickiej, jaką jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta akt poświęcenia pralni przez naszego Asystenta Kościelnego Księdza Biskupa Jacka Kicińskiego ma elementarny związek z wartościami i 40 -letnią historią Towarzystwa.
Tym samym Rada Naczelna Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta podjęła decyzję o udzieleniu pełnego wsparcia dla Koła Wrocławskiego w wyjaśnieniu powodów niezmiernie przykrego dla nas incydentu.
Z poważaniem
Dagmara Rybicka
Rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
- brzmi całość oświadczenia.
Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego na Jasnej Górze
2022-05-26 10:45
It
/BP @JasnaGóraNews
/Jasna Góra (KAI)
[ TEMATY ]
Jasna Góra
bł. kard. Stefan Wyszyński
Na Jasnej Górze pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia przeżywane będzie bardzo uroczyście. W najbliższą sobotę, 28 maja do Kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z krwią błogosławionego, o godz. 14.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Paulini przypominają o niezwykłych związkach kard. Stefana Wyszyńskiego z tym miejscem. On sam 33 lata swego prymasowskiego posługiwania nazwał służbą u Jasnogórskiej Pani. Z Jasnej Góry uczynił parafię całej Polski, swoją główną placówkę duszpasterską. Przekształcił Częstochowę w duchową stolicę Narodu, wyznaczając jej w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację.
W Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00 wprowadzone zostaną relikwie krwi bł. Prymasa Tysiąclecia. Specjalny nowy relikwiarz przygotowywany był od kilku miesięcy i jest już gotowy. Zostanie umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem. W ołtarzu Matki Bożej jest także srebrna plakieta wotywna podarowana przez kard. Wyszyńskiego tuż po wyjściu z niewoli po ponad trzech latach internowania przez władze komunistyczne. Są na niej wyryte nazwy miejsc, gdzie Prymas przebywał w tzw. odosobnieniu. 28 X 1956 r. kard. wrócił do Domu Arcybiskupów Warszawskich. Już 2 listopada przybył na Jasną Górę, gdzie wyraził wdzięczność za wszystkie modlitwy paulinów i wiernych w czasie jego więzienia.
CZYTAJ DALEJ