Reklama

Wiara

III Niedziela zwykła, rok C

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono – w tym pierwszym zdaniu Ewangelii wg św. Łukasza jest bardzo wiele wątków i treści. Jeśli zrozumiemy to zdanie, łatwiej zrozumiemy całą Ewangelię.

2. Słowa Klucze

Teofil.

To imię ma prawdopodobnie podwójne znaczenie. Oznacza nie tylko imię konkretnej osoby, ale ma też sens symboliczny. Teofil po grecku to „kochający Boga” lub „kochany przez Boga”. Św. Ambroży tak to skomentował: „Napisana jest Ewangelia dla Teofila, to jest dla tego, którego Bóg miłuje. Jeśli Boga kochasz, dla Ciebie jest napisana”.

Abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.

Reklama

Na określenie „pewności” nauk jest użyte greckie słowo „asfaleia”, od którego wywodzi się wyraz asfalt. Jest to więc mocne określenie stałości i niezmienności nauczania chrześcijańskiego płynącego z Ewangelii.

Nauki, których ci udzielono.

Dosłownie oznacza nauki, o których go katechizowano, ponieważ w oryginale greckim jest użyty czasownik „katecheo”.

Jezus w dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać.

Pierwszym, który katechizuje jest Jezus. On często chodził do synagog lub spotykał się z ludźmi, aby ich nauczać. W dzisiejszej Ewangelii Jezus pośrednio wskazuje, że na nim spełniły się zapowiedzi Proroka Izajasza, który napisał: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana”.

3. Dziś

Jezus traktuje każdego spotkanego człowieka jako symbolicznego Teofila – ukochanego przez Boga. Tak jak kiedyś uczył w synagogach, tak dziś mówi przez Pismo Święte. Niedziela Słowa Bożego, którą dziś obchodzimy jest dobrą okazją, aby zrobić postanowienie, że będziemy codziennie otwierali Biblię, a może to być też w smartfonie, o czym przypomina Papież Franciszek

Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa, czyli znajomość Pisma Świętego jest znajomością Jezusa.

2022-01-22 17:56

Ocena: +38 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus dobry pasterz

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. III

[ TEMATY ]

Ewangelia

James Tissot, Jezus nauczający tłumy

Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 6, 30-34)

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł aktor Ray Liotta znany m.in. z "Chłopców z ferajny"

2022-05-26 19:23

[ TEMATY ]

zmarły

aktor

PAP/ETIENNE LAURENT

Aktor Ray Liotta

Aktor Ray Liotta

Ray Liotta, jeden z najsłynniejszych aktorów kina gangsterskiego, znany m.in. z filmu "Chłopcy z ferajny" Martina Scorsese, zmarł w czwartek w wieku 67 lat - podaje Reuters.

Ray Liotta urodził się w Newark w 1954 roku. Po jego ukończeniu Uniwersytetu w Miami został zaangażowany przez telewizję NBC do roli w operze mydlanej "Another World". Uwagę widzów i krytyków przykuł jednak dopiero w 1986 roku, kiedy wystąpił w komediowym thrillerze "Dzika namiętność" u boku Melanie Griffith i Jeffa Danielsa. Rola w tym obrazie przyniosła artyście nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego.

CZYTAJ DALEJ

Ukraińska Cerkiew domaga się potępienia ruskiego miru jako herezji

2022-05-27 16:39

[ TEMATY ]

Ukraina

cerkiew

ruski mir

herezja

Karol Porwich/Niedziela

Autokefaliczna Ukraińska Cerkiew Prawosławna domaga się potępienia przez Kościół prawosławny ideologii ruskiego miru i pociągnięcia do odpowiedzialności moskiewskiego patriarchy. Zdaniem ukraińskich biskupów propagowana przez Cyryla ideologia jest przejawem herezji entofiletyzmu, według której w myśleniu i trosce o Kościół wywyższa się określony naród. Została ona potępiona przez prawosławny Sobór Konstantynopolitański w 1872 r.

Decyzję w tej sprawie podjął obradujący w tym tygodniu w Kijowie synod ukraińskiej Cerkwi. Upoważnił on metropolitę kijowskiego Epifaniusza do wystąpienia z formalnym wnioskiem w tej sprawie zarówno do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola, jak i zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych. Domagając się pozbawienia Cyryla godności patriarchy, biskupi przypominają o jego poparciu dla rosyjskiej agresji, która powoduje ofiary w ludziach i zniszczenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję