Reklama

Wiara

III Niedziela zwykła, rok C

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Początek Ewangelii Łukasza

Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono – w tym pierwszym zdaniu Ewangelii wg św. Łukasza jest bardzo wiele wątków i treści. Jeśli zrozumiemy to zdanie, łatwiej zrozumiemy całą Ewangelię.

2. Słowa Klucze

Teofil.

To imię ma prawdopodobnie podwójne znaczenie. Oznacza nie tylko imię konkretnej osoby, ale ma też sens symboliczny. Teofil po grecku to „kochający Boga” lub „kochany przez Boga”. Św. Ambroży tak to skomentował: „Napisana jest Ewangelia dla Teofila, to jest dla tego, którego Bóg miłuje. Jeśli Boga kochasz, dla Ciebie jest napisana”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.

Reklama

Na określenie „pewności” nauk jest użyte greckie słowo „asfaleia”, od którego wywodzi się wyraz asfalt. Jest to więc mocne określenie stałości i niezmienności nauczania chrześcijańskiego płynącego z Ewangelii.

Nauki, których ci udzielono.

Dosłownie oznacza nauki, o których go katechizowano, ponieważ w oryginale greckim jest użyty czasownik „katecheo”.

Jezus w dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać.

Pierwszym, który katechizuje jest Jezus. On często chodził do synagog lub spotykał się z ludźmi, aby ich nauczać. W dzisiejszej Ewangelii Jezus pośrednio wskazuje, że na nim spełniły się zapowiedzi Proroka Izajasza, który napisał: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana”.

3. Dziś

Jezus traktuje każdego spotkanego człowieka jako symbolicznego Teofila – ukochanego przez Boga. Tak jak kiedyś uczył w synagogach, tak dziś mówi przez Pismo Święte. Niedziela Słowa Bożego, którą dziś obchodzimy jest dobrą okazją, aby zrobić postanowienie, że będziemy codziennie otwierali Biblię, a może to być też w smartfonie, o czym przypomina Papież Franciszek

Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa, czyli znajomość Pisma Świętego jest znajomością Jezusa.

2022-01-22 17:56

Ocena: +38 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba wrócić do radykalizmu Ewangelii

[ TEMATY ]

Ewangelia

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Dziś nie walczy się wprost z Bogiem. Dziś się o Nim milczy, a znaki Jego obecności się usuwa, bo mogą kogoś drażnić. W sposób milczący odchodzi się od Boga. (...) Powstaje nowa kultura, która z założenia jest przeciwna Ewangelii, która neguje wiarę i przekreśla ten ideał miłości zawarty w Ewangelii - mówił metropolita krakowski w czasie rekolekcji przed Uroczystością Objawienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji łódzkiej

2024-06-19 12:04

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

17 czerwca w łódzkiej katedrze metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

2024-06-20 20:54

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas Polska

Caritas Polska

W Polsce jest ponad 3 mln cudzoziemców, w tym około 1 mln z Ukrainy. Wśród nich są migranci i uchodźcy. Kim są? Jakie wyzwania stoją przed nimi a jakie przed tymi, którzy ich goszczą? Warto w tym dniu spojrzeć na ich sytuację. Dostrzec tych, którzy uciekli przed wojną albo prześladowaniami i znajdują się obok nas. Światowy Dzień Uchodźcy obchodzimy 20 czerwca. Został ustanowiony przez ONZ w 2000 r. W dniach 20-28 czerwca Caritas zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Migrant czy uchodźca? - to różnica

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję