Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: Maryjo, chcemy być skutecznym narzędziem w Twoich dłoniach

– Matko Słowa, zawierzamy Ci ludzi mediów, tych, od których oczekuje się prawdomówności, rzetelności i skuteczności – powiedział 23 stycznia podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Duchowny podkreślił w rozważaniu, że Bóg wybrał Maryję do dialogu ze sobą, dialogu, który rozstrzyga o losach świata. Wskazał, że dialog, podobnie jak miłość, jest konieczny. – Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – zaznaczył ks. Grabowski. – O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – kontynuował.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zauważył, że „dialog uczy też cierpliwego słuchania”. Nawiązał tu do postawy Maryi zasłuchanej w słowo Boże. – Maryja właśnie w Bożym słowie usłyszała swoje powołanie i szybko odpowiedziała na to Słowo. Odpowiedziała wiarą. Wiarą przyjęła Słowo. W obchodzoną dzisiaj Niedzielę Słowa Bożego pamiętamy, że to Słowo odmieniło historię.

Ks. Grabowski podkreślił, że słowo Boże ma moc przemiany człowieka pod warunkiem, że ten otworzy drzwi swojego serca i umysłu. Zachęcił, aby nie tylko czytać Pismo Święte, ale rozważać je i zamieniać w czyn. Za św. Bonawenturą powiedział, że „trzeba je wprowadzać we własny krwiobieg”. – Biblią po prostu trzeba żyć! – apelował.

Zawierzając Matce Słowa ludzi mediów, „od których oczekuje się prawdomówności, rzetelności i skuteczności”, duchowny zachęcił, aby w przeddzień wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, uświadomić sobie, „że w dzisiejszym świecie tak naprawdę wszystko, co robimy, jest w pewnym sensie wyrazem komunikacji”.

Redaktor naczelny „Niedzieli” odniósł się także do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, w którym Ojciec Święty prosi świat komunikacji, aby na nowo nauczył się słuchać: „Pandemia uderzyła i zraniła wszystkich i wszyscy potrzebują być wysłuchani i pocieszeni. Słuchanie jest także niezbędne do uzyskania dobrych informacji. Każdy dialog, każda relacja zaczynają się od słuchania. Z tego powodu musimy na nowo nauczyć się słuchać. Sam Jezus prosi nas, byśmy zwracali uwagę na to, jak słuchamy”.

Reklama

Ks. Grabowski dodał za Franciszkiem, że słuchanie jest możliwe dzięki odwadze oraz wolnemu od uprzedzeń i otwartemu sercu. „W tym czasie, w którym cały Kościół jest zaproszony do słuchania, aby nauczyć się być Kościołem synodalnym, wszyscy jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia słuchania jako niezbędnego dla dobrej komunikacji” – apelował słowami Ojca Świętego.

Duchowny zwrócił uwagę, że misją dziennikarza i jego moralną powinnością jest przemawianie głosem tych, „którzy tego głosu z różnych powodów nie mają”. Wśród zadań dziennikarza wymienił rzetelne informowanie i opisywanie rzeczywistości. Przestrzegał przed kreowaniem jej po swojemu. Wskazał również, że siłą mediów są słowa. – Słowo może wiele – może zabijać i może leczyć, dzielić i jednoczyć, zaogniać i łagodzić, może frustrować i przynosić nadzieję. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność za słowa, za język, którym się posługujemy. Z każdego bezużytecznego słowa będziemy rozliczeni – przypomniał redaktor naczelny „Niedzieli”.

Przyznając, że „rzetelność i uczciwość dziennikarską coraz częściej zastępują manipulacja i kpina z wolności słowa”, podkreślił, że w tej sytuacji „to właśnie media katolickie mają szansę stać się źródłem obiektywnej informacji, wiarygodnego przekazu, gwarantem kultury medialnej opartej na prawdzie i zwykłej uczciwości”.

Zawierzając Maryi Tygodnik Katolicki „Niedziela”, ks. Grabowski zadeklarował, że jego redaktorzy, dziennikarze i pracownicy chcą „opierać swoją pracę na kulturze słowa, na szacunku, na wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi”. – Tygodnik „Niedziela”, z Twoją pieczęcią Królowej Polski, chce być wiarygodnym środkiem przekazu. Chcemy, Maryjo, być skutecznym i dobrze wykorzystanym narzędziem w Twoich dłoniach – powiedział duchowny.

Kapłan prosił Maryję, Nauczycielkę w słuchaniu słowa Bożego, aby „Niedziela” stawała się przewodnikiem na drogach wiary i mogła docierać do coraz szerszego grona czytelników. – Matko dobrej rady, ponieważ wola Boga nie zawsze jest dla nas jasna, prosimy Cię o łaskę zrozumienia tego, czego Bóg od nas żąda – zakończył ks. Grabowski.

2022-01-23 21:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zero złudzeń

Ogarnął mnie pusty śmiech, gdy czytałem, słuchałem i oglądałem przedstawicieli największych graczy medialnych, którzy straszyli, że zapowiadany podatek od reklam oznacza likwidację wolnych mediów.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dania: kilka ofiar śmiertelnych strzelaniny w centrum handlowym w Kopenhadze

2022-07-03 21:13

[ TEMATY ]

Dania

PAP/EPA/Claus Bech

W niedzielnej strzelaninie w centrum handlowym Fields w Kopenhadze zginęło kilka osób - przekazał komendant policji w tym mieście Soren Thomassen . Wcześniej informowano o kilku postrzelonych osobach. Nie podano dokładnej liczby zabitych i rannych.

Thomassen przekazał również, że zatrzymano 22-letniego obywatela Danii podejrzanego o otwarcie ognia do zgromadzonych w centrum handlowym osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję