Reklama

Kościół

Abp Szal: budujmy pokój na potędze miłości

Chrystus proponuje, abyśmy nasz pokój oparli na potędze miłości, na słowie Bożym, na przekazie Ewangelii świętej. Pokój Boży nie jest zaprowadzony siłą – mówił abp Adam Szal w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Metropolita przemyski przewodniczył tam 26 stycznia Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

Karol Porwich/Niedziela

Abp Szal zwrócił uwagę, że pokój Boży różni się od pokoju wprowadzanego przez władców państw, a sam Chrystus powiedział, że „daje nam pokój, ale nie tak jak daje świat”. – Na świecie pokój oparty jest o przyziemne fundamenty, a właściwie oparty jest bez fundamentów, bez Dekalogu, bez Ewangelii, bez jakiegoś umocowania w wierze. Umocowany jest na sile ekonomicznej, na sojuszach, które są - jak się okazuje - bardzo zwodnicze i krótkotrwałe – mówił.

- Odnosimy wrażenie, że zaprowadzanie tego światowego pokoju jest podobne do budowy domu bez fundamentów – ocenił.

Reklama

Metropolita przemyski podkreślił, że Chrystus proponuje, „abyśmy nasz pokój oparli na potędze miłości, na słowie Bożym, na przekazie Ewangelii świętej”. - Bo pokój Boży nie jest zaprowadzony siłą. Jest darem, który podejmują otwarte serca. Można i trzeba wprowadzać go w życie, mając moc od Pana Boga, moc płynącą z wiary. Zaprowadzany w ten sposób pokój w sercach ludzi, wspólnot, w sercach ojczyzny i narodów sprawia, że jesteśmy dziećmi Bożymi – powiedział.

Hierarcha stwierdził, że Kościół, głosząc taką właśnie wersję pokoju, staje się niemodnym, „bo ośmiela się mówić o sumieniu, o poszanowaniu każdego życia od poczęcia, o szacunku wobec chorych”.

- Chociaż mówi się, że historia jest nauczycielką życia, jako ludzie nie chcemy korzystać z tej lekcji i raz po raz pojawiają się konflikty zbrojne, niosące z sobą śmierć i zniszczenie – zauważył abp Szal.

Reklama

Kaznodzieja dodał, że wojna jest konsekwencją grzechów, „a Pan Bóg chce, żebyśmy żyli w zgodzie i pokoju, a jeżeli walczyli, to walczyli z grzechami i o swoją świętość”.

- Prośmy Pana Boga, by zechciał zachować nas w pokoju, żeby pomógł nam zachować wiarę, Ewangelię i Dekalog i by te wartości stały się fundamentem pokoju – zachęcał.

Na zakończenie Mszy św. odmówiona została modlitwa św. Jana Pawła II o pokój.

Środowa modlitwa w archikatedrze była odpowiedzią na apel papieża Franciszka, przewodniczącego KEP oraz biskupów z Polski i Ukrainy o modlitwę i post w intencji pokoju. Na szczególny dzień tej intencji Ojciec Święty wskazał 26 stycznia.

2022-01-26 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bractwa Dobrej Śmierci

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Księże Arcybiskupie, chciałbym, żebyśmy dzisiaj porozmawiali o funkcjonujących w naszej archidiecezji bractwach towarzyszących tym, którzy przeszli już na drugą stronę życia.

CZYTAJ DALEJ

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 32-33

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej. Gdyby tak, wtedy istniało niebezpieczeństwo, że chrześcijaństwo nie jest niczym więcej niż jednym z ugrupowań w obrębie judaizmu, co znacznie ograniczałoby jego misyjny charakter oraz ewangelizacyjne sukcesy św. Pawła i innych głosicieli Ewangelii. Kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie zebrali się więc w Jerozolimie, by rozstrzygnąć ów dylemat. Wspierani przez Ducha Świętego wypracowali odpowiedź, która niosła wielką nadzieję: chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie muszą się poddawać obrzezaniu, natomiast powinni przestrzegać tych zasad moralnych, które wyraźnie odróżniają ich od pogan.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pokój jest darem Ducha Świętego

2022-05-22 12:12

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do usilnego proszenia o dar pokoju, będącego darem Ducha Świętego również dla tych, którzy żyją obok nas, dla tych, których spotykamy na co dzień, i za przywódców narodów zachęcił papież 22 maja w rozważaniu przed modlitwą Regina Caeli.

Ojciec Święty nawiązał do słów zawartych we fragmencie Ewangelii VI niedzieli wielkanocnej „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam” (J 14, 27). Zaznaczył, że Pan Jezus wypowiada te słowa przed swą męką, kiedy Judasz wyszedł, aby Go zdradzić, Piotr ma się Go zaprzeć, a prawie wszyscy inni mają Go opuścić. Wiedząc o tym ukazuje, że łagodność jest możliwa także w najtrudniejszym momencie; „i chce, abyśmy również my tak się zachowywali” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję