Jasnogórskie pożegnanie Jana Pawła II
Reklama
5 kwietnia na Jasną Górę przybyła procesja z archikatedry częstochowskiej. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie mieszkańców Częstochowy, na czele z metropolitą częstochowskim - abp. Stanisławem Nowakiem. W marszu śladami, którymi pielgrzymował Jan Paweł II, wzięli udział także bp Antoni Długosz z Częstochowy i prezydent miasta Tadeusz Wrona. Po odśpiewaniu Apelu paulin - o. Zachariasz Jabłoński przypomniał treść rozważań papieskich, wygłoszonych na Jasnej Górze w 1979 i 1983 r. „Niech ten Apel papieski będzie programem każdego Polaka w nowym tysiącleciu” - wezwał o. Jabłoński.
7 kwietnia wieczorem w Bazylice z koncertem dedykowanym śp. Janowi Pawłowi II wystąpił Zespół Muzyki Dawnej „Concerto Polacco” pod dyr. Marka Toporowskiego.
W dzień pogrzebu Ojca Świętego 8 kwietnia o godz. 9.00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne na Szczycie, prowadzone przez jasnogórską Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Kana” wraz z o. Stanisławem Jaroszem, definitorem generalnym Zakonu Paulinów. Punktualnie o godz. 10.00 dzwony i syreny obwieściły początek ceremonii pogrzebowych śp. Papieża Jana Pawła II. Wierni dzięki transmisji z Watykanu, oglądanej na telebimach, mogli uczestniczyć we Mszy św. pogrzebowej.
Po południu po wałach przeszła Droga Krzyżowa, której przewodniczył o. Roman Wit. W czasie nabożeństwa wykorzystano teksty kard. Josepha Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, z Drogi Krzyżowej w Koloseum. Msza św. o godz. 18.30 (tradycyjnie o tej godzinie sprawowana za papieży) za zmarłego Jana Pawła II zgromadziła 100 tys. wiernych. Przewodniczył jej bp Długosz, a koncelebrowało ponad 40 kapłanów. Na Szczycie ustawiono fotel z pielgrzymki papieskiej oraz wizerunek Jana Pawła II z żałobną wstęgą. Na murach pielgrzymi czytali słowa Papieża: „Totus Tuus” oraz „Proszę Was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie!”. W Wieczerniku pielgrzymi wpisywali się do ksiąg kondolencyjnych. W tych dniach wierni bardzo licznie przystępowali do sakramentu pojednania. W podziękowaniu za pontyfikat Jana Pawła II, w dniach 9-17 kwietnia trwała nowenna, w czasie której modlono się za zmarłego Papieża i o dobry wybór Jego następcy.
25. Pielgrzymka Obrońców Życia
W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyło 2 kwietnia około tysiąca osób. W południe Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił abp Stanisław Nowak. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Jan Szkodoń z Krakowa oraz ks. Andrzej Rębacz, krajowy duszpasterz rodzin. Wiele osób podczas Eucharystii złożyło przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Obrońcy życia wystosowali przesłanie, w którym zachęcili w Dniu Świętości Życia, obchodzonym 4 kwietnia, do modlitwy w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W Sali Papieskiej przemówienia wygłosili: o. Stanisław Jarosz, paulin, krajowy opiekun ruchu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, bp Jan Szkodoń, dr inż. Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ), dr Paweł Wosicki, prezes PFROŻ, i mgr Ewa Kowalewska, prezes Forum Kobiet Polskich.
Za organizację odpowiadał Antoni Szymański, wiceprezes PFROŻ.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry
Modlitwa Rodzin Katyńskich
Święto Miłosierdzia Bożego jest zawsze dniem pielgrzymki Rodzin Katyńskich na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymka była skupiona na dziękczynieniu i modlitwie za Ojca Świętego Jana Pawła II. Stanęliśmy wszyscy w świadomości, że w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, 2 kwietnia 2005 r. odszedł od nas nasz Największy Opiekun i Orędownik. I to spotkanie było dla nas okazją, aby przed obliczem Matki Najświętszej podziękować za to wszystko, co uczynił Ojciec Święty dla pamięci Golgoty Wschodu. Dziękowaliśmy za to, że przyjmując nas 13 kwietnia 1996 r., na audiencji w Watykanie, przygarnął nas, nakreślił program pracy, powiedział do nas: „Przybyliście do Rzymu, do grobów Apostołów, aby na nowo - po pięćdziesięciu sześciu latach od tamtego dramatu - odczytać, jakie jest Wasze zadanie, zadanie Rodzin Katyńskich. Wydaje się, że jest nim właśnie niesienie przebaczenia. Tak jest w nim przechowanie pamięci tego dramatu narodowego, rodzinnego, osobistego, ale jest w nim również poprzez tę pamięć, przebaczenie. Pragnę dodać, że ja również codziennie modlę się za tych, którzy zginęli w Katyniu”.
Dziękujemy również za to, że nawiedził i ogarnął modlitwą także „Katyń ukraiński” - Bykownię.
Podczas Mszy św., sprawowanej przez kapelanów Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, modliliśmy się żarliwie i prosiliśmy Dobrego Boga, aby śp. Jan Paweł II pozostał orędownikiem Golgoty Wschodu w niebie, tak jak to czynił w czasie swojej posługi tu, na ziemi. Wielką radością dla uczestników tej pielgrzymki była możliwość ujrzenia Krzyża Katyńskiego, który został pobłogosławiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, podczas historycznego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Będziemy wszystko czynili, aby ten bezcenny dar zdobił kościoły i cmentarze.
Wszyscy otrzymali także treść uchwały Sejmu RP, która została podjęta 22 marca br., z okazji 65. rocznicy zbrodni katyńskiej. Dokument ten przekazałem Ojcu Świętemu.
Droga Krzyżowa, spotkanie, omówienie planu pracy i wspólna fotografia dopełniły programu tej jakże innej niż poprzednie coroczne pielgrzymki Rodzin Katyńskich na Jasną Górę.
Za wszystko, co dałeś nam Ojcze Święty, Bogu niech będą dzięki.
Ks. Zdzisław J. Peszkowski
Jasnogórski Telefon Zaufania
(0-34) 365-22-55 czynny codziennie od godz. 20.00 do 24.00
Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com