Podatnik, który będzie się rozliczał z fiskusem za 2004 r. i w terminie od 1 stycznia 2005 r. do 2 maja 2005 r. wpłaci na rzecz organizacji pożytku publicznego jeden procent należnego podatku, będzie mógł zmniejszyć swój podatek dochodowy o tę właśnie kwotę (art. 27 od ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Pamiętajmy, że zmniejszenia może dokonać tylko osoba, która płaci podatki w Polsce. Jeśli już zdecydowaliśmy się wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, musimy obliczyć wysokość podatku, który należy się fiskusowi, i obliczyć, ile wynosi 1 proc. z tej kwoty. Otrzymaną kwotę, czyli ów 1 proc. naszego podatku, odejmujemy od podatku. Otrzymana różnica jest faktycznym podatkiem, który zapłacimy za 2004 r., jeśli zechcemy wspomóc jakąś działalność pożytku publicznego, ale kwota, o którą zmniejszyliśmy nasz podatek, musi niezwłocznie trafić do wybranej organizacji.
Pamiętajmy, by nasze zmniejszenie podatku nie przekroczyło kwoty, którą przekażemy organizacji - kwota przekazana powinna być taka sama jak ta, o którą uszczupliliśmy nasz podatek.
Wpłaty, zgodnie z ustawą, muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego. Z dowodu wpłaty musi wynikać:
Urząd skarbowy nie uzna odliczenia, jeśli podatnik nie udokumentuje odpowiednio wpłaty. Pamiętajmy również o tym, że jeśli wcześniej dokonaliśmy darowizny na rzecz takiej organizacji, niestety, nie będziemy mogli, po raz drugi skorzystać z ulgi podatkowej. Poza tym przed podjęciem decyzji, której organizacji przekażemy pieniądze, musimy wiedzieć, czym ta organizacja się zajmuje. Zmniejszenie podatku nie dotyczy bowiem wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego, które prowadzą działalność gospodarczą, polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych, albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Zasady dotyczące organizacji pożytku publicznego reguluje ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - Dz U nr 96 poz. 873. Zgodnie z treścią ustawy, działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Zaś organizacjami pozarządowymi są osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku. Sfera zadań publicznych jest szeroka i obejmuje:
Na stronie internetowej pod adresem: www.pozytek.ngo.pl znajdziemy katalog organizacji, którym możemy pomóc, przeznaczając jeden procent ze swego podatku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu