Reklama

Polski maj

Litania jak maj najpiękniejsza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maj należy do najpiękniejszych i najbardziej lubianych miesięcy roku; wszystkich urzeka wówczas piękno przyrody - śpiew ptaków, błyszcząca w słońcu soczysta zieleń traw i pierwsze kwiaty. W Kościele te dni są czasem szczególnej pamięci o Matce Bożej. Jej czciciele gromadzą się wówczas w kościołach, przy figurach i kapliczkach przydrożnych, aby śpiewać powstałą już w XII wieku Litanię Loretańską (nazwa kojarzy się z włoskim Loreto, gdzie była odmawiana i szczególnie rozpowszechniana). Zwyczaj ten sięga w Polsce połowy XIX wieku, choć wspólne śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej na Wschodzie znane już było w V wieku, a maj traktowano jako miesiąc maryjny już na przełomie XIII i XIV wieku. W 1859 r. papież Pius IX przypisał do nabożeństwa majowego (na które składają się: Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, krótka nauka duchowa i błogosławieństwo) liczne odpusty. Podobnie czynili też Pius VII i Pius XI.
W tym roku przypada 40. rocznica ogłoszenia przez papieża Pawła VI encykliki w sprawie modłów do Matki Bożej w miesiącu maju Mense maio (Miesiąc maj). Już na samym początku, wszystko to, co dokonuje się w majowej przyrodzie, Autor dokumentu nazywa „wzruszającym widowiskiem wiary i miłości, jakie cała ziemia przedstawia na cześć Królowej Niebios” (nr 1). Uzasadniając i zachęcając do praktykowania tej modlitwy, Papież wskazuje na cześć oddawaną Bogurodzicy, na owoce przynoszone dla całego ludu chrześcijańskiego i napełnianie pociechą tych, którzy się do Niej uciekają. Nade wszystko - przypomina papież Paweł VI - „Maryja jest drogą, która wiedzie do Chrystusa, a wszelkie spotkanie z Maryją jest bez wątpienia spotkaniem Chrystusem” (nr 2).
Wyznając, że przez Matkę Jednorodzony Syn pragnie zesłać na ludzi potrzebne łaski, prosimy o nie we wszystkich noszonych w sercu intencjach. W papieskiej encyklice Mense maio (o której mówi się, że jest maryjną, różańcową i wołającą o utrzymanie najwyższego dobra, jakim jest pokój) wskazane są także potrzeby, w intencji których mamy się modlić w majowym wychwalaniu Dziewicy z Nazaretu: „Maryja zaznała przykrości tego śmiertelnego życia, mozołu codziennej pracy, uciążliwych trosk, jakie przynosi ze sobą ubóstwo, a nade wszystko zniosła cierpienia Kalwarii. Niech łaskawie wysłucha głosów (...) o pokój, oświeci umysły rządców. (...) uprosi Boga, by uspokoił zawieruchę skłóconych umysłów...” (nr 12).
I choć z biegiem czasu zmieniały się litanijne wezwania (kiedyś były w niej m.in. tytuły: Mistrzyni pokory, Matko Miłosierdzia, Bramo odkupienia; dodano np.: Królowo pokoju - 1917 r., Królowo Wniebowzięta - 1950 r., Królowo rodzin - 1995 r.), to przecież w tych ok. 50 wymienianych obecnie każdy z nas odnajdzie te, przez które wraz z umajonymi łąkami wyraża miłość i cześć Maryi oraz spotyka Chrystusa - „Port zbawienia i źródło życia nadprzyrodzonego” (nr 2).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z archidiecezji częstochowskiej na Festiwalu Życia w Kokotku

2024-07-14 14:17

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Archiwum bp. Andrzeja Przybylskiego

W niedzielę, 14 lipca br., w Młodzieżowym Ośrodku Niniwa w Kokotku koło Lublińca zakończyła się kolejna edycja Festiwalu Życia. Wzięło w nim udział około 1600 młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy.

Przez cały tydzień młodzi dzielili się życiem i wiarą, uczestniczyli w nabożeństwach i modlitwach, warsztatach i koncertach oraz spotkaniami z ciekawymi ludźmi. Młodym towarzyszyło wielu kapłanów, siostry zakonne, a także, rekordowa w tym roku, obecność biskupów. Głównymi organizatorami Festiwalu są Ojcowie Oblaci na czele z Ks. Tomaszem Maniurą. Na Festiwalu nie zabrakło również młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Największą grupę stanowili młodzi z parafii św. Maksymiliana w Radomsku, którzy przyjechali do Kokotka razem ze swoim duszpasterzem ks. Zbigniewem Wojtyskiem. W sobotę, 13 lipca jednym z gości Festiwalu był również bp Andrzej Przybylski. Wierzymy, że za rok młodzi z archidiecezji częstochowskiej jeszcze liczniej wezmą udział w tym wydarzeniu, szczególnie, że z roku na rok spotkanie to nie tylko się rozrasta liczbowo, ale stanowi jedną z głębszych i mocno ewangelizacyjnych propozycji dla młodych.

CZYTAJ DALEJ

Zaufajmy tej Miłości!

2024-07-08 18:49

Niedziela Ogólnopolska 28/2024, str. 26

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Nasz najpiękniejszy dzień? Da się go wskazać? Sądzę, że jest on dopiero przed nami. O takim dniu, najwspanialszym, mówi dziś Kościół, gdy z psalmistą (w introit) zwraca się do Boga, używając czasu przyszłego: „W sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, nasycę się Twym widokiem, gdy ukaże się Twoja chwała”. Tak naprawdę wszyscy czekamy na pierwszy dzień... wieczności, tuż za granicą śmierci, w którym z niewymowną radością wykrzykniemy: widzę Cię, Boże! Sycę się Twoim widokiem. Podziwiam Twoją chwałę. Cała historia zbawienia opisana w Biblii, wszystkie mesjańskie proroctwa i ich spełnienia – choć jeszcze cząstkowe i nieostateczne – dotyczą tego największego wydarzenia: móc ujrzeć oblicze naszego Stwórcy, móc nasycać się widokiem twarzy Ojca i chwałą Boskich Osób. Liturgiczne czytania, w swej najgłębszej warstwie, wyrażają niezmienną wolę i troskę Boga o to, by oglądanie Jego samego było upragnionym celem naszej ziemskiej wędrówki. Tej sprawie służyło wielu proroków, także Amos, którego Pan wziął od trzody i rzekł do niego: „Idź, prorokuj do narodu mego, izraelskiego!”.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa współczesnych obrazów Zwiastowania zawitała do Częstochowy

2024-07-15 14:23

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Zwiastowanie

Karol Porwich/Niedziela

„Jesteśmy tu, gdzie powinniśmy i chcemy być ze sztuką sakralną. Bez dobrego malarstwa i literatury staniemy się niemi, a być może ślepi i nie będziemy potrafili opowiedzieć tego, co zaczęło się w Nazarecie. A takie jest nasze zadanie!” – podkreślił dr Dariusz Karłowicz otwierając 14 lipca w Częstochowie wystawę współczesnych obrazów pt. „Zwiastowanie”. Do 8 września można ją oglądać w krużgankach kościoła św. Zygmunta, na krańcu alei NMP, którą piesi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę.

Wernisaż poprzedziła msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Wyraził on nadzieję, że odwiedzający wystawę „w spotkaniach z pięknem dzieł współczesnych autorów” przeżyją „osobiste zadziwienie przedstawieniem sceny Zwiastowania zapisanej w pierwszym rozdziale Ewangelii wg. św. Łukasza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję