Reklama

Turystyka

Śląskie: Rezerwat Ruskie Góry na Jurze nieznacznie powiększony

Rezerwat Ruskie Góry, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, został nieznacznie powiększony – podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Kilka dodatkowych hektarów ma według RDOŚ podobną wartość przyrodniczą, co dotychczasowy rezerwat.

Jak przekazał w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Łukasz Zych, chodzi o rezerwat Ruskie Góry w gminie Pilica, utworzony w 2000 r. w celu zachowania cennego lasu ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.

Las ten, jak wskazują przyrodnicy, tworzą zbiorowiska żyznej buczyny sudeckiej i jaworzyny górskiej. Dotychczas powierzchnia rezerwatu wynosiła niespełna 154 hektary.

„Teraz do rezerwatu włączyliśmy dodatkowe półtorej hektara. To niewiele, ale włączony fragment posiada podobną wartość przyrodniczą, co dotychczasowy rezerwat” – powiedział Zych. „Rosną tu głównie sosny i na obrzeżach 130-letnie buki, a także na razie dość młode jodły” – wyjaśnił.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat leśnicy celowo nie prowadzili na tym terenie prac gospodarczych, traktując go jako przyszły rezerwat przyrody. Po powiększeniu powierzchnia rezerwatu wynosi 155,5 ha. Rezerwat Ruskie Góry nie jest udostępniony do ruchu turystycznego.

Jak wynika z opisu na stronach Śląskiej Organizacji Turystycznej, nazwa Ruskie Góry może pochodzić od wojsk ruskich, posiłkujących księcia Władysława II (syna Bolesława Krzywoustego), które miały schronić się w tamtejszych lasach po klęsce poniesionej pod Pilicą. Inna wersja wiąże nazwę z bitwą polskich legionów z wojskami carskimi w 1914 r.

Teren rezerwatu ma dwie, zasadnicze części. Pierwsza jest bardziej urzeźbiona - są tam charakterystyczne wapienne ostańce z niekiedy stromymi ścianami skalnymi. We wschodniej części rezerwatu krajobraz jest łagodniejszy i tworzy układ dolinek oraz grzbiecików. Najwyższe ze wzniesień na tym obszarze to Ruska Góra, o wysokości 485 m n.p.m.

Na terenie rezerwatu jest kilka zbiorowisk roślinnych, m.in. żyzna buczyna sudecka, kwaśna buczyna niżowa, ciepłolubna buczyna storczykowa oraz jaworzyna górska. W Ruskich Górach naliczono 232 gatunki roślin naczyniowych, 62 gatunki mszaków oraz 27 gatunków grzybów kapeluszowych. Rosną 23 gatunki roślin ściśle chronionych, m.in. dziewięćsił bezłodygowy. Ponadto występuje tam 17 gatunków ssaków oraz 42 gatunki ptaków.

Reklama

Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych oraz grotołazów.

Wśród innych rezerwatów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są: Góra Chełm, Góra Zborów, Ostrężnik, Parkowe, Smoleń, Sokole Góry czy Zielona Góra.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

2022-02-04 17:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Samobójstwo w optyce katolickiej” – książka o pomocy osobom w kryzysie samobójczym

2023-02-04 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Ta książka jest dla wszystkich, którzy dostrzegają w sobie taką wrażliwość związaną z problemem kryzysów psychicznych, problem depresji i myśli samobójczych i chcą temu przeciwdziałać, ale jednocześnie obawiają się, że w przestrzeni Kościoła katolickiego nie ma na to miejsca. Wciąż bowiem panuje jeszcze stereotyp mówiący o tym, że kontakty natury medycznej – psychiatra, psycholog, terapeuta – nie idą w parze z opieką duchową. Ta książka przełamuje stereotypy mówiące o tym, że człowiek wierzący i angażujący się w życie Kościoła nie może – nie powinien – korzystać z profesjonalnej opieki – mówi ks. Jarosław Magierski założyciel łódzkiego duszpasterstwa PAPAGENOTEAM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję