Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 20/2005

Marcin Woźniak

Procesja z relikwiami św. Wojciecha

Procesja z relikwiami św. Wojciecha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Wiele tysięcy wiernych zgromadziło się w dniach 23 i 24 kwietnia w Gnieźnie, by uczcić św. Wojciecha, patrona Polski. Tegoroczne obchody przebiegały w cieniu inauguracji pontyfikatu Papieża Benedykta XVI. Modlono się więc szczególnie w jego intencji. Na uroczystości przyjechał z Kamerunu bp Eugeniusz Jureczko OMI - ordynariusz diecezji Yokadouma, z Czech bp Dominik Duka OP - ordynariusz diecezji Hradec Králové, na terenie której leżą Libice - miejsce narodzin św. Wojciecha.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotni wieczór 23 kwietnia Nieszporami, którym w gnieźnieńskiej katedrze przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski z Siedlec. Następnie w procesji do kościoła św. Michała na Wzgórzu Zbarskim przeniesiono relikwie św. Wojciecha.
Uroczystej Mszy św. 24 kwietnia przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił abp Wojciech Ziemba - ordynariusz białostocki.
Na zakończenie kard. Gulbinowicz pobłogosławił krzyże misyjne, które bp Duka OP wręczył ok. 50 polskim misjonarzom wyruszającym od grobu św. Wojciecha na cały świat, by głosić Ewangelię.

Marcin Woźniak

O. Bogdan Waliczek nowym przeorem Jasnej Góry

Nowym przeorem Jasnej Góry został o. Bogdan Waliczek. 6 maja br. objął tę funkcję na trzyletnią kadencję, zastępując na tym stanowisku o. Mariana Lubelskiego.
O. Bogdan Waliczek ma 45 lat. W Zakonie Paulinów jest od 12 lat - wcześniej był kapłanem diecezjalnym w archidiecezji krakowskiej. Pełnił m.in. funkcję przeora paulińskiego klasztoru we Wrocławiu, duszpasterza powołań i młodzieży na Jasnej Górze oraz pracował w Radiu Jasna Góra.
Nowy przeor został przedstawiony dziennikarzom w czasie specjalnej konferencji, zorganizowanej przez Biuro Prasowe Jasnej Góry. Na pytanie, jakie zadania stawia sobie nowy przeor - zebrani usłyszeli odpowiedź: - Chciałbym być w tym miejscu - bardzo tego pragnę i o to się modlę - ojcem dla wspólnoty. Przeor to przede wszystkim przełożony wspólnoty. Trzeba być ze wspólnotą. We wspólnocie się człowiek modli, we wspólnocie rozmawia, przeżywa czas rekreacji. Wspólnota jest także miejscem przebaczenia. Dla mnie bardzo istotne jest to kontaktowanie się ze wspólnotą, która potrzebuje ojca. To jest moja rodzina. To są moi współbracia, którzy na mnie patrzą jak na ojca. Trzeba im i dobrej rady, i skarcenia, potrzeba także uśmiechu, życzliwości, troski o drugich.
Za drugie najważniejsze zadanie nowy Przeor uznał jak najlepsząc organizację życia w Sanktuarium na przeróżnych odcinkach. - Tutaj ludzie przyjeżdżają się modlić i liczą na to, że im w tym pomożemy. Życie modlitwy trzeba zatem tak organizować, aby wszystko przebiegało sprawnie, aby nie było chaosu.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski obradowała na Jasnej Górze

2 maja na Jasnej Górze odbyło się spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych.
Biskupi przyjęli specjalny list pasterski, zawierający syntezę pontyfikatu Jana Pawła II, który będzie czytany w kościołach w całej Polsce w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, przypadającą w tym roku 15 maja.
Podsumowanie pontyfikatu Jana Pawła II było główną częścią obrad biskupów. Na prośbę biskupów próbę syntezy papieskiej posługi podjął ks. prof. Andrzej Szostek, były wieloletni rektor KUL-u. Mówca pokazał główne linie pontyfikatu zmarłego Papieża, akcentując, że wszystkie one są zakorzenione w osobistej świętości Jana Pawła II. Zwrócił również uwagę na autentyzm świadectwa życia Karola Wojtyły.
Biskupi dyskutowali również o zasobach IPN-u na temat duchownych. Kościół nie boi się prawdy zawartej w archiwach IPN-u, jednak - zdaniem biskupów - trzeba ją ujawniać w pełnym kontekście historycznym i nie wolno zapominać, kto był katem, a kto ofiarą.
Ze szczegółami programu III Krajowego Kongresu Eucharystycznego zapoznał hierarchów bp Piotr Jarecki - delegat Prymasa Polski. Jak podkreślił, Kongres jest elementem obchodzonego w Kościele Roku Eucharystii. Odbędzie się w Warszawie w dniach 18 i 19 czerwca br. pod hasłem: Pozostań, Panie, w naszych rodzinach. Spodziewane są delegacje ze wszystkich polskich diecezji. Centralnym punktem Kongresu będzie Eucharystia na placu Piłsudskiego w niedzielę 19 czerwca o godz. 10.00. Po Mszy św. nastąpi przejście w procesji z Najświętszym Sakramentem pod kolumnę Zygmunta na placu Zamkowym, gdzie wierni otrzymają specjalne błogosławieństwo.
Biskupi przedyskutowali również projekt specjalnego przesłania biskupów katolickich do wiernych narodów polskiego i ukraińskiego. Dokument ten przygotowała grupa dwustronna greckokatolickich biskupów z Ukrainy i rzymskokatolickich z Polski. Projekt będzie jeszcze uzupełniany, ale ma być przyjęty na zebraniu plenarnym KEP w czerwcu. Bp Libera ujawnił, że przesłanie mówi o pojednaniu między naszymi narodami, wychodzi od Testamentu Jana Pawła II, szczególnie od wezwania do przebaczenia i pojednania, oraz przeżyć związanych ze śmiercią Ojca Świętego.
Dyrektor Caritas Polska - ks. Adam Dereń zapoznał biskupów z projektem programu dostarczania żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej. Polega on na tym, że Unia kupuje polskie produkty żywnościowe, m.in. mąkę, makaron i ser, i przeznacza je dla najuboższych warstw naszego społeczeństwa. W naszym kraju program ten koordynuje Caritas Polska. Obecnie diecezje przygotowują się do jego wdrożenia, m.in. wyznaczają specjalne magazyny i szkolą wolontariuszy. Program jest wieloletni, a UE przygotowała na jego realizację poważne środki finansowe.
Rada Stała i biskupi diecezjalni zgromadzeni na Jasnej Górze wystosowali oficjalne zaproszenie do Papieża Benedykta XVI, aby złożył wizytę w Polsce - poinformował KAI bp Piotr Libera. Sekretarz Generalny KEP dodał, że w liście do nowego Papieża znajduje się też pozdrowienie polskich biskupów z Jasnej Góry. Jak podkreślił, teraz należy oczekiwać odpowiedzi ze strony Ojca Świętego.
W czasie obrad przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - abp Józef Michalik ujawnił, że kilkakrotnie rozmawiał z nowym Papieżem już po jego wyborze na Stolicę Piotrową. - Benedykt XVI czuje potrzebę odwiedzenia Polski - relacjonował swoje rozmowy. Decyzja co do daty pielgrzymki Papieża do kraju swojego poprzednika została pozostawiona Ojcu Świętemu. - Nie śmiałem pytać o datę - powiedział biskupom abp Michalik.

Tydzień w Polsce

Rada Stała i biskupi diecezjalni zgromadzeni na Jasnej Górze wystosowali do Ojca Świętego Benedykta XVI oficjalne zaproszenie, aby złożył wizytę w Polsce.

Miesiąc po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II w wielu kościołach w Polsce zostały odprawione uroczyste Msze św. w intencji Papieża.

Mszą św. w sanktuarium w Łagiewnikach rozpoczęła się 1 maja br. peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux po Polsce z okazji 400-lecia obecności Karmelitów Bosych w naszym kraju. „Relikwiarz stulecia” w ciągu 11 lat nawiedził aż 35 krajów świata.

Manipulację, fałszowanie faktów historycznych, dowolne ich mieszanie i przedstawianie jako prawdę naukową zarzucił Danowi Brownowi, autorowi światowego bestselleru Kod Leonarda da Vinci, przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski - bp Stanisław Wielgus. W specjalnie wydanym stanowisku wytknął Brownowi listę fałszerstw, zarzucając mu, że chciał podważyć autorytet Kościoła, by osiągnąć jak największe zyski.

Minął rok od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Prezentacja rządowego raportu Polska w UE - doświadczenia pierwszego roku członkostwa odbyła się w hurraoptymistycznym tonie.

5 maja w Sejmie odbyła się burzliwa debata nad samorozwiązaniem. Ostatecznie wniosek upadł. W związku z tym wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie 25 września br.

Związek Polaków na Litwie wystąpił z inicjatywą wzniesienia w Wilnie pomnika katyńskiego oraz sporządzenia wileńskiej listy katyńskiej.

Sejm RP przyjął uchwałę w 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, wyrażając „szacunek i wdzięczność wszystkim, których ofiara życia, krwi i wojennych cierpień doprowadziła w maju 1945 r. do klęski hitlerowskich Niemiec”. Uchwałę przyjęto przez aklamację, w obecności grupy kombatantów. W dokumencie przypomniano pakt Ribbentrop-Mołotow, napaść na Polskę hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego oraz walki Polaków na frontach II wojny światowej.

Minister środowiska Jerzy Swatoń z przyczyn osobistych podał się do dymisji. Jego obowiązki przejął premier Marek Belka.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,5 pkt. proc. Jej członkowie prognozują spadek inflacji.

Andrzej Lepper, Marek Borowski i Donald Tusk zapowiedzieli start w wyborach prezydenckich, dołączając tym samym do Lecha Kaczyńskiego, Zbigniewa Religi i Włodzimierza Cimoszewicza.

Nowym przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. afery Orlenu (w miejsce chorego Józefa Gruszki z PSL) został Andrzej Aumiller z Unii Pracy. Nie zyskała większości propozycja rotacyjnego przewodnictwa komisji.

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej uznała za zasadne zarzuty wobec byłego ministra skarbu Emila Wąsacza: skandalicznego przeprowadzenia prywatyzacji Domów Towarowych Centrum, PZU oraz Telekomunikacji Polskiej. Komisja chce postawienia Wąsacza przed Trybunałem Stanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II spotkajmy się przy Franciszkańskiej 3

2024-03-27 11:37

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II — jak co roku — Archidiecezja Krakowska zaprasza do udziału w wydarzeniach, które organizowane są przy Franciszkańskiej 3. Towarzyszy im hasło „Wdzięczni”.

Wieczorne spotkania 2 kwietnia pod najsłynniejszym oknem w Krakowie na stałe wpisały się już w kalendarz Kościoła krakowskiego. Co roku wierni wraz ze swoimi duszpasterzami gromadzą się przy Franciszkańskiej 3, aby dziękować Bogu za dar życia Karola Wojtyły i pokazać, że — mimo upływu lat — pamiętają.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję